[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

buna. daca ai buget instabil, ia un Sun Sun...daca ai buget ffff stabil,un eheim. Daca este asa si asa,un Jbl.

https://iazz.ro/magazin/acvaristica/filtre-acvariu/filtre-externe-acvariu/filtru-acvariu-extern-sunsun-hw-303/

https://www.nevertebrate.ro/Filtru-extern-Eheim-Ecco-PRO-300

http://www.pro-aquarium.ro/magazin/apa-dulce/filtru-extern-acvariu-jbl-crystalprofi-e701-greenline/?gclid=CjwKEAjw_bHHBRD4qbKukMiVgU0SJADr08ZZS0c7qru-W-8v3qoNKcnvmszoCxtYn__tjUrJyl2joRoCg9_w_wcB

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu am un e901 CristalProfi, echipat cu medii de filtrare biologica (Siporax si Matrix) plus prefiltru Eheim intern si merge foarte bine la un acvariu aproape ca al tau.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Salutare, dupa ce iau filtrul extern, cum procedez ca sa se formezw bacterii in el? Il las sa mearga simultan cu cel intern o perioada?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Da. Din citite: ciclarea fiind terminata se va coloniza cu bacterii in 7-10 zile (depinde de multe). Ca sa fii sigur e preferabil sa le tii functionind in paralel tot 3 saptamini.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/04/2017 08:02:11


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

In general e bine sa ai filtrul intern(mecanic) mereu in paralel cu cel extern,pt a face filtrarea mecanica...sa nu uiti totusi sa pui si burete pe teava de in (sorb) la cel extern sa nu intre intemperii in filtrul extern,caci ti se vor colmata materialele filtrante si nu vei mai avea filtrare biologica

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cel mai bine este, cred, sa procedezi ca si cind ar fi primul filtru: trei saptamini mers continuu, bacterii in filtru, urmaresti parametrii apei sa nu se dezechibreze si apoi scoti filtrul intern. Bine ar fi sa ai si un prefiltru ca sa eviti curatarea prea frecventa a filtrului extern, cum bine a spus colegul mai sus.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Multumesc, guys
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Salut, in ultimele doua saptamani m-am intalnit cu ceea ce se numeste "mucegaiul pestilor" - am avut doi platy cu aceasta boala. Desi am incercat tratament cu verde de malachit (i-am transferat intr-un acvariu carantina), amandoi au murit. Care ar putea fi cauza? Singura modificare adusa acvariului a fost adaugarea unui filtru extern...poate avea legatura sau este doar o coincidenta? Si daca este coincidenta, care ar putea fi cauza bolii?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com