[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciclare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Da...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poate fi apa verde, din fericire la inceput. Este o alga unicelulara difuzata in apa. Nu e nici o problema, este chiar un fenomen frecvent in perioada de ciclare, chiar dupa. Si eu am avut apa verde (nu vedeam in apa dintr-o latura in alta). Ai doua solutii : UV sau black out. Unitatile UV sunt scumpe, eventual poate poti imprumuta una. Black out presupune ca timp de trei zile sa stingi lumina si sa acoperi acvariul cu o patura total opaca. Faci o noapte deplina 3 zile si apoi faci un schimb mai mare de apa iar dupa alte trei zile inca unul. La mine a functionat perfect. Nu se va intimpla nimic cu plantele sau, eventual, vietuitoarele. Dar, trei zile nu umbli la acvariu. Lasi toate echipamnetele sa mearga mai putin iluminarea.

This message was edited 3 times. Last update was at 20/03/2017 19:35:13


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Esti la ciclare fara plante. Anubias e foarte rezistent, dar nu maninca prea multi nutrienti din apa. Ce nu maninca plantele maninca algele. Redu mult lumina.

In cazul apei verzi blackoutul e folositor, dar daca nu vei pune si plante o sa apara din nou algele. Poti de asemenea sa culegi citeva crengi noi de salcie (tot sintem primavara) si sa le infigi in substrat (jumate in apa pina in substrat, jumate afara din apa) - in citeva zile-2 saptamini algele verzi o sa dispara. Cauta prin zona (treci pe la My Profile si completeaza locatia) Elodea Canadensis sau Egeria Densa - sint numai bune pentru incepatori - pot sa creasca si ca plante plutitoare.

La 126 litri brut ai nevoie de un filtru extern. Mi se pare ca ai un Eheim Aquaball 180. Desi producatorul zice ca e bun pina la 180 de litri, nu spune in ce conditii e bun. Pentru un scalar cred ca ar face fata fara probleme, pentru o pereche de scalari ar fi la limita.

Daca nu poti sa iei un filtru extern (asta e alta discutie) schimba buretii din filtru cu minisiporax. Pui minisiporax intr-un compartiment (lasi buretele din compartiment in apa - pe undeva unde circula apa), dupa 3-4 saptamini pui minisiporax in alt compartiment. In ultimul compartiment (mi se pare ca ai 3) lasi 1 cm de burete imediat sub pompa (se taie usor cu o foarfeca.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Deocamdata am mers pe varianta salcie, asa arata acum.
Am uitat sa va spun ca ieri am schimbat 20 de l de apa, am pus bacteriile si Easy Balance.
[Thumb - IMG_5422.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2017 22:05:43

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uite asa isi face omu' gradina suspendata!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

am nervii intinsi la maxim...toate se intampla la mine.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu, noi doar ne bucuram, in pur stil autohton, ca, iata, ce mi s-a intimplat mie, in sfirsit li se intimpla si altota. Nu suntem singuri in aventura asta.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Saracele capre...

Am gasit un jbl aquacrystal uv-c de 5w - este bun pentru acvariul de 126 l?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu arunca banii pe fereastra. Cit costa jucaria aia? Fa un blackout si planteaza temeinic acvariul. Solutia naturala este cea mai buna pe termen lung. La fel ca in cazul tuturor algelor, nu faci decit sa rezolvi problema pe moment dar o vei avea din nou daca nu elimini cauza. Iar cauza este un dezechilibru al acvariului care ee rezolva prin plantare, intretinere, o buna filtrare, o lumina adecvata, etc. Mai bine folosesti banii in acest scop decit sa cumperi un dispozitiv care iti da iluzia rezolvarii problemei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

200 ron, sh.

Problema este ca nu am pus substrat in acvariu, nu stiu cat de indicat este sa mai pun acum. Si daca n-am substrat, nu am plante, nu?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

S-a mai discutat subiectul. Ai nenumarate variante: adaugi un substrat universal, faci fertilizare in coloana si cu pilule de substrat, folosesti plante "easy" care se hranesc mai mult din apa decit din substrat, folosesti plante care se ataseaza pe radacini (Anubias, ferigi, moss). In cel mai rau caz, apelezi la un reset al acvariului. In faza in care esti, poti lua orice decizie, nu pierzi nimic (nu ai pesti, planta poate fi replantata,...). Tu decizi. Iti sugerez si sa mai citesti pe forum, ai citeva topic-uri care te pot sjuta. Nu esti primul care ajunge in acest nod decizional.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

PS Cu 200 de lei rezolvi toate problemele!

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2017 23:54:48


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Apa verde apare destul de rar. Plantele te ajuta mult sa scapi de alge. Poti sa pui substrat inert (nisip cuartos de 1-2mm) si sa cresti plante usoare (easy). Elodea, Egeria, Valisneria, unele ferigi, unele Cryptocorine, moss si unii Echinodorus nu au nevoie de fertilizare, CO2, substrat ferilizant.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Am revenit acasa )

Auzi, duminica ar trebui sa adaug ultima transa de bacterii - s-o fac sau sa renunt avand in vedere situatia actuala?
Asta ar presupune prelungirea cetii pentru cel putin inca o saptamana
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Asa arata acum, dupa 24 ore blackout si bacterii bagate duminica

[Thumb - IMG_5432.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2017 21:04:35

Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai trecut la pijamale?
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Nu chiar, sunt pantalonii cu care am fost la birou azi
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Azi se fac cele 72 ore de blackout. Dupa ce schimb apa, fac blackout din nou? E ok sa pun si crystal water in apa noua?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Schimbi 50% din apa si, dupa trei zile, mai faci un schimb.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
zax3303
Junior member

Joined: 13/03/2017 22:18:17
Messages: 94
IP:
Offline

Si continui cu blackout sau ii las sa se bronzeze?

This message was edited 2 times. Last update was at 23/03/2017 17:25:32

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com