[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restartare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Automat creste duritatea apei de la 2-3 carcase de-alea de melci de mare de exemplu,ce luam de la mare de pe plaja,dar nu recomand.Lasa-i asa.
Cu privire la pesti,ar fi bine sa renunti la guppy,sti deja ca iti invadeaza tot acvariul in scurt timp...sau presupun ca ai vrea doar masculi,un proiect pe care l-am avut si eu initial in cap,si mi-l indeplinisem cu 4 masculi care au devenit ulterior doar 1,pt ca Racul imi tot halea din ei cate 1 in fiecare saptamana. Pana la urma am ramas doar cu 1 femela pe care mi-a dat-o vanzatoarea din greseala,la achizitionarea unor masculi,ea fiind un pui de jumate de mm )

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

La guppy nu mai pot renunta.Am cumparat deja un mascul si doua femele,de la una din ele am 8-10 pui.De cumparat nu mai cumpar altii.La 120 litri nu mi se par multi si cred ca ii pot vinde usor daca am prea multi.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut.Totul merge bine o sa pun in curand o poza.Am in jur de 10-15 guppy si aprox 30 red sakura.
Problema este ca filtrul face destul de urat din cand in cand,ca si cum s-ar amorsa di nou si din nou.Oare care ar putea fi problema?

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Scuze pentru reflexii.
[Thumb - rsz_20170706_133310.jpg]

[Thumb - rsz_20170706_133323.jpg]


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rari wrote:
Problema este ca filtrul face destul de urat din cand in cand,ca si cum s-ar amorsa di nou si din nou.Oare care ar putea fi problema?


Prinde aer pe undeva. Verifica daca este capacul pus bine, daca sertarele interioare sunt puse drept (pe interior, pe doua laturi ai niste ghidaje, verifica sa fie aceeasi dsitanta de la buza ultimului sertar pana la finele ghidajului, cca 3 mm), verifica conexiunile la furtune etc. Daca ai skimmer pus pe in, atunci nu mai verifica nimic. Este de la el
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Nu am skimmer.Filtrul functioneaza de vreo 5 luni si de atunci nu am mai umblat la el.E curios ca abia acum a inceput sa faca asa.O sa verific.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2017 13:00:13


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rari wrote:Nu am skimmer.Filtrul functioneaza de vreo 5 luni si de atunci nu am mai umblat la el.E curios ca abia acum a inceput sa faca asa.O sa verific.


Pffff... Pai fa-i nene o curatare generala. Mai ales pe la rotor. Prinde o mazga maronie si-l descentreaza.
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Ok.O sa il curat si revin dupa aceea.Mersi.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai grija cum il curati (probabil stii, dar mai bine ne repetam): fara apa de la robinet, doar in apa din acvariu!
La rotor iti trebuie niste periute mici, vezi ca are niste locase la care ajungi mai greu cu o perie prea mare.
Daca ai sertarele cu medii pentru filtrare biologica, buretii ii poti pune sub jest de apa, fara probleme.
La fel furtunele.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

L-am curatat.Sper sa nu mai sune.
Pana una alta uite o poza de deasupra apei.
[Thumb - rsz_20170706_204534.jpg]


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Acum nu mai suna,sper ca aceasta sa fie problema.Multumesc .
Daca imi mai puteti raspunde la o intrebare,desigur in functie de timpul si cheful pe care il aveti la dispozitie: Mi se pare ca guppy mei sunt putin decolorat,la adulti ma refer, care poate fi cauza?Am un mascul si o femela in acvariu si in jur de 15 pui de toate varstele si crevetii.Sa fie din cauza ca imbatranesc,din cauza mancarii sau se streseaza ca sunt numai 2 mari?

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

in general,culorile pestilor palesc la calitatea slaba a apei. nu poate fi stresul datorat faptului ca sunt doar 2,am tinut o femela de guppy cu un procambarus(rac)3 luni de zile, si de la forma microscopica de pui pe carea avut.o,a ajuns foarte mare si lunga,bineinteles si colorata,dae nu ca masculii...o poza cu pestii tai ne.ar putea ajuta,tousi stiu ca e greu sa ii prinzi in poza

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Asta este tot ce am reusit.Nu este foarte fotogenic.
[Thumb - Screenshot_20170709-133439.png]


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

bai,nu stiu ce sa zic....in general,90% din mixura de guppy(adica pui facuti la amestec in acvariu comunitar) ies cu 5 mii de culori,unele dintre ele pot fi fadite,sterse. la masculul tau nu observ cine stie ce alarmant..ce le dai sa pape ?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2017 12:48:36


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Le dau de la tetra diferite tipuri la plic si mai nou norvipar de la norwin,asta gasesc la petshopul de langa mine.Cand mi se termina 2 tipuri iau altele 2 diferite,ca sa mai mixez.
Deci poate fi din cauze genetice,nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2017 13:11:25


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mancarea diversificata e cea mai buna,asa ca punanad in calcul ca ai o filtrare cat de cat ok,pot presupune ca e vba doar de decolorarea datorata corcirii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Multumesc ca ti-ai rapit din timpul tau pentru a-mi raspunde la intrebari.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

placerea mea,nu este ni?io pierdere
...pierderea mare este sa dau refresh si sa nu am cui scrie sau ce sa citesc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Asta cu refresh-ul e destul de comuna in aceasta perioada.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Las' ca vine toamna si se aduna lumea la gura... acvariului!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com