[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am vazut niste radacini superbe in lacul Scropoasa, chiar la mal.
Am fost la un pas sa iau una pentru mine, dar era greu de adus pana in UK.

Am vazut un peste ancistrus-like pe o radacina, e posibil?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cel mai frumos acvariu al tau a fost cel de africani, dupa parerea mea. Sigur, daca excludem marinul din discutie.
Nu te tenteaza deloc niste mbune?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Andrei: Nu cred ca exista ancistrus-like in Romania... ai vazut alt peste, cine stie.
@lukitza: De data asta, nu. Vreau sa incerc niste "americani" mari.


Later edit: Cichlasoma synspilum exista, astazi, in Romania? Mi-am adus aminte cum il cautam, pe vremuri, atunci cand "piata" nu oferea decat astronotusi, nigro, biocellatum si acara.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/08/2015 09:49:56


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Cred ca are pui Sorin de la Petopia. Il intreb cand ajung pe la el
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baieti, gata, m-am hotarat!
Bazinul acesta va relua ciclul inceput acum 13-14 ani... voi tine astronotusi!

- incerc sa gasesc niste pui (tineret-sperante )... pesti de pana in 8-10 cm.
- o sa dau o fuga pan' la Coralis, deoarece parca stiu ca Alex avea niste astronotusi prin bazinele alea din spate,
- daca stiti pe cineva cu pui de astronotus, nu ezitati sa-mi spuneti,
- de asemenea, daca stiti magazine care vand pui de astronotus, va rog sa ma anuntati.

Am primit si oferta de a caza 3 oscari tineri (13-15 cm), varianta "clasic"... daca nu gasesc pui, o sa ii iau pe aia si o sa incerc sa formez o pereche din ei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

Ti-as sugera sa bagi ceva ce nu ai avut... dar este alegera ta.

PS:Uite un ciortan frumos
[Thumb - 118238511.9zKbDTP4.IMG_2929c.jpg]

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Florian, iti multumesc frumos pentru oferta generoasa si pentru sfaturi!
Ma retine doar faptul ca pestii fac "nuca" aia mare de pe cap... de asta n-am avut niciodata flowerhorn, sau citrinellum, sau alte specii care "bombeaza" capul in mod exagerat.
E un fix de-al meu, daca vrei, si e o parere strict subiectiva.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

Iti respect parerea si iti urez succes in noul proiect !
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
..., daca stiti pe cineva astronotus, nu ezitati sa-mi spuneti....



Acum mai bine de o saptamana in Hornbach-ul din Berceni, intr-un acvariu de vreo 60l era un astronotus matur (varianta cu gri si porttocaliu). Pestele arata foarte bine.

Stiu ca nu e ceea ce cauti tu dar e un punct de plecare. Suna maine la ei si vezi de unde-l au.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

On topic, poti sa-mi explici ce am filmat aici? Am fost fascinat de aceasta pereche de pesti care aveau grija de un batalion de pui intr-un acvariu colcaind de ciortani oricand dispusi la o gustare.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E o pereche de Cichlasoma synspilum, am intrebat si eu de ei cu cateva posturi mai in urma... plm, astia le tot modifica denumirile iar eu nu mai sunt la curent cu noutatile.
La un moment dat, le ziceau Vieja synspilum... acu', mai nou, vad ca se numesc Paratheraps synspilum. Da' asta e pestele din filmulet.


Later edit: Ia intreaba tu, la oamenii aia, daca nu cumva au pui de synspilum!


Later later edit: Mi-au ramas, in peretele de piatra, 2 gauri mari si frumoase ... acolo unde erau pompele de valuri. Ma gandesc sa folosesc niste ventuze si sa prind, acolo, niste crengi... deci, care aveti niste lemne p-acasa?

This message was edited 2 times. Last update was at 13/08/2015 08:50:50


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Peskaroosh
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 18:10:34
Messages: 35
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

O decizie care ma incanta,Koala ! Astronotusi ! Ai mei acu o saptamana la 33(!) de grade nu aveau nici o strabatere, sunt cei mai frumosi si mai rezistenti pesti
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:E o pereche de Cichlasoma synspilum, am intrebat si eu de ei cu cateva posturi mai in urma... plm, astia le tot modifica denumirile iar eu nu mai sunt la curent cu noutatile.
La un moment dat, le ziceau Vieja synspilum... acu', mai nou, vad ca se numesc Paratheraps synspilum. Da' asta e pestele din filmulet.


Later edit: Ia intreaba tu, la oamenii aia, daca nu cumva au pui de synspilum!


Later later edit: Mi-au ramas, in peretele de piatra, 2 gauri mari si frumoase ... acolo unde erau pompele de valuri. Ma gandesc sa folosesc niste ventuze si sa prind, acolo, niste crengi... deci, care aveti niste lemne p-acasa?


Filmuletul e facut acum vreo luna. Pe atunci pestii aveau pui, dupa cum se observa din film (e adevarat ca oamenii batrani si obositi si cu ochelari nu prea vad pui de 5 mm nici in HD).
In gauri poti pune niste bolovani rotunzi.

Ne poti explica cum o sa realizezi filtrarea? Ai de gand sa folosesti sumpul, sau renunti la el si mergi pe canistre externe?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:... Pe atunci pestii aveau pui, dupa cum se observa din film (e adevarat ca oamenii batrani si obositi si cu ochelari nu prea vad pui de 5 mm nici in HD).
In gauri poti pune niste bolovani rotunzi.

Ne poti explica cum o sa realizezi filtrarea? Ai de gand sa folosesti sumpul, sau renunti la el si mergi pe canistre externe?

Bah,

Una la mana... io te intrebam daca aia au pui de vanzare. Am vazut ca perechea din film ingrijeste cardul, ce naiba? Batran, batran, da' nici chiar asa!
A doua la mana... filtrarea:

- evident ca o sa ma folosesc de sump, chiar si faptul ca-mi aduce inca 100 de litri de apa in sistem, si tot e un castig.
- cum o sa ma folosesc de el, ramane de vazut... nu am compartimentare si nici nu vreau sa fac.
- o sa ma gandesc la o tiganie, poate cu ceva lazi de plastic (d-alea de legume-fructe) in care sa pun niscaiva material filtrant.
- e clar ca peretii de piatra de sus, din display, poa' sa faca nitrificare... acu', cat de mult, ramane de vazut.
- tinand cont ca la bazinul asta pot face schimburi masive de apa, optiunile sunt oarecum deschise.
- e cert faptul ca o sa incropesc ceva care necesita cat mai putina munca...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu unul zic ca mai bine-ti trimit o Suri nou nouta maine cadou si te-am salvat de cautari. Plm...crengi iti trebuie tie, tu.... Imperator Master ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Venisi mah, acasa? Cate kile ai pusara pa burta? ...
Sunt hotarat sa ma intorc la astronotusi, deja i-am vazut si i-am "antamat"... am vandut skimerul, reactorul si pompele... deci, nu mai e cale de intoarcere.
Ai vazut ca am avut bunavointa, acu' 2 ani... da' gata, mi-a ajuns!

Intrebare pentru matale: Se poate face un recipient, paralelipipedic, cu capac demontabil? Evident, capac etans, cu garnitura de silicon si suruburi de plastic.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut 2 zile grele, am muncit ca robii ...

- spalat si curatat sumpul,
- scos afara toate "acareturile" de apa sarata,
- spalat nisipul, spalat peretele de piatra,

image

Aseara am umplut bazinul cu apa dulce, pentru o prima "clateala"...
- in peretii de piatra era un intreg ecosistem de nevertebrate mici (viermi, amfipode, copepode, stelute Asterina etc).
- toate astea vor deveni baza pentru noua ciclare a bazinului.
- urmeaza inca un schimb total de apa, peste 2 zile...
- incerc sa proiectez partea de filtrare... am sump (100 litri apa), asa ca am un' sa bag material filtrant.
- in prima faza, ma gandesc la niste ladite d-alea de plastic (legume-fructe) cocotate una peste alta... material biologic si ceva burete.
- in faza a doua, ma gandesc la un reactor anaerob (debit mic).

Am baterie de filtrare cu bumbac + carbune activ + sterasyl, asa ca problema apei e rezolvata elegant.


PS: Unde gasesc niste piatra ponce / spartura de lava?... o sa am nevoie de ceva kile.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Ia de aici maestre:

"Nisip negru - granulatie:

3,5 - 5 mm 60 lei sac de 6/L ideal pentru acvariile cu filtru de substrat
5 - 10 mm 60 lei sac de 6/L ideal pentru filtrarea biologica

spartura roca vulcanica vrac ideala pentru filtrele de pond - 20 lei kg
Dimensiuni cuprinse intre 1.5 - 5 cm ,culoare neagra
Vreau sa precizez ca structura minerala este bine definita si foarte poroasa ,culoarea neagra nu este intamplatoare ,se datoreaza faptului ca
este net superioara celei brune fiind formata la temperaturi mult mai mari si nu se faramiteaza cu timpul in filtre ducand la colmatarea acestora.

DETALII LA TELEFON

La comenzi de la 24L (4 saci) se fac discounturi substantiale avantajoase la transport - detalii la telefon 0770053807"

Am luat de la el in cateva randuri ;)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian de la Tg. Jiu?... hehe, merci de pont, o sa iau legatura cu el.
Trebuie sa fac niste calcule, ca sa vad cat material filtrant am nevoie...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Salut Ricardo,

Ma bucur mult ca ti-ai gasit pestisori. Ce varietate sunt, ce dimensiuni, cate bucati?

Imi amintesc ca acum vreo 15 ani aveam un acvariu de aprox 100 litri la Calarasi la parintii mei. In bazin am bagat la un momentdat o colonie mare de montipora moarta. Pe vremea aia mergeam la Calarasi in weekend-uri doar. Colonia respectiva se dizolva in apa din acvariu, undeva la 0,5 cm pe luna. Ma gandesc la background-ul tau ca nu cumva sa se dizolve in apa si sa mareasca f mult duritatea. Stiu ca se poate ajunge la un nivel de saturatie dar cu fiecare schimb de apa iar o scazi si iar lasi loc.
Acum sigur ca oscarii sunt pesti rezistenti fara prea multe fitze dar sunt totusi amazonieni si le place apa mai moale... Zic si eu...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com