[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inceputuri-nanoreef  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare,
Intr-un final ( si cu ajutorul vostru) m-am hotarat sa incerc un nano reef. Dupa cum am scris la rubrica "Despre noi" am dat vechiul acvariu de 54L unui prieten si am luat un Eheim de 126L.
De data asta nu vreau sa ma grabesc (va dura ceva pana achizitionez tot ce trebuie), pentru ca pe langa buget restrans ( discutii complicate acasa, aoleuuuu, "scump domne', scump), vreau sa fac si totul cat de bine posibil. Cand am spus zilele astea cat costa un "Nemo".....)))))
Asa ca incep cu prima nelamurire: Nu am loc de sump, si as vrea sa fac ceva gen AIO in acvariul de mai sus si pentru inceput fish only, poate mai tarziu si niste corali usori.
Tinand cont de dimensiunile 80x35x45, as face pe un lateral partea de filtrare, atat cat imi permit cei 35 cm. Nu imi place cum arata, dar alta solutie este sa cumpar un FZN 3 si sa il montez la acvariu.
Voi ce ma sfatuiti, sa ma apuc de AIO sau sa cumpar un FZN3 si sa il atasez pe spatele acvariului?
Multumesc.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

pai inainte de a incepe, vezi ca sunt multe exemple prin topic-uri.
La ce ai tu, poate te inspira acvariul colegului um02122: "Noemi's reef"
Si anume cam astea ar fi optiunile de dorit pt filtrare: sump, AIO sau hang on.

Spor!

This message was edited 1 time. Last update was at 18/12/2017 11:01:57

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

ceva asemanator e al meu : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/38549.page

compartimentul e pe lateral si are ~10 cm. nu cred ca iti ajunge fzn-ul.
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

zamolxes wrote:ceva asemanator e al meu : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/38549.page

compartimentul e pe lateral si are ~10 cm. nu cred ca iti ajunge fzn-ul.



La al tau ma uit de ceva vreme . Cum ai facut peretele acela? Cimentul e lipit direct pe placa despartitoare si ai adaugat pietrele sau e construit numai din ciment dupa dimensiuni si montat cu silicon in acvariu?
In concluzie raman la AIO. Azi comand si sistemul RO/DI.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/38183.page

aici e inceputul, peretele ala ca si despartitura a fost furat cu nesimtire de la cubul lui koala.

nu e nici o placa despartitoare, am lipit peretele de beton intr-o forma de lem pe dimensiune (cm11, cred ca a stat in cada vreo 2 saptamani) cu spartura de coral ( Aquadeco Coral Tuff ) cu silicon de sticla (din pacate nu prea etans, in camera pompei a intrat nisip prin partea de jos). dintii sunt fasii de sticla (le-am dat cu putin smirghel sa nu taie) lipiti cu silicon. facusem dintii tot din cm11, dar s-au rupt la decofrare.

initial am vrut sa fac 2 pereti in stilul asta (+cel din spate), dar am renuntat.


citeste http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26040.page

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23693.page

am invatat multe de acolo.

This message was edited 3 times. Last update was at 18/12/2017 15:52:58

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Posturile lui @koala le recitesc si eu de ieri. Chiar aseara am ajuns la partea in care construia acest perete. Din cate observ el a lasat peretele de ciment lipit pe placa despartitoare, cea cu dintii. Poate ma insel, dar din postul lui asa pare.
Vad ca ai folosit Coral Tuff. Cat e de greu? Intreb pentru ca vreau sa cumpar ptr al meu vreo 10-15kg si nu vreau sa ma trezesc cu un sac de pietre. ))))) sa nu am unde sa le pun. Imi poti spune ceva pentru a imi da seama de greutatea lui.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2017 09:18:58

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

eu nu am reusit sa obtin cu dremelul dintii respectivi si nu a avut rost sa tin placa pe spate, ar fi fost doar o chestie inutila in plus. daca reuseam sa fac dintii era alta treaba. mai ai varianta sa cumperi un pieptene si sa il lipesti, parca am vazut pe aqua life, dar mi s-a parut prea scump. ( https://www.aqua-life.ro/piepten-preaplin-overflowbox-beananimal-herbie-overflow-aqua-medic-pvc-constructie-overflow-acvariu-recif-marin-apa-sarata-dulce-aqua-life )

nu stiu sa iti fac o aproximatie, dar e extrem de poros si usor. si casabil aveam impresia ca il rup in mana. eu am luat tot stocul pe care il gasisem la magazin, ~12kg, i-am rugat sa imi faca o poza cu pietrele si o linie sa imi fac o idee de dimensiuni/greutate. din pacate nu mai am poza.

Oricum, din experienta personala ti-as recomanda sa iei mai putin cat sa faci peretele respectiv, si restul sa astepti un stoc de piatra vie integral de la un coleg de forum. ai alt inceput, eu dupa vreo 4 luni am scos tuff-ul si l-am inlocuit integral cu piatra vie veche, arata mult mai bine si este deja populata cu multe chestii. (initial am pus tuf uscat + cativa bolovani de life rock).

Daca nu e gata acvariu si gasesti o oferta buna poti sa ti piatra vie intr-o galeata mai mare, cu o pompa si piatra de aer din lemn (sa aibe microbule), cu un neon/veioza deasupra. eu asa am tinut-o cred ca ~2 saptamani si a fost ok.

This message was edited 7 times. Last update was at 19/12/2017 10:19:56

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Deocamdata sunt inca la achizitia de echipamente. Am comandat azi osmosorul, sa vad ce fac cu lampa. Ma bate gandul tot la un MarsAqua. Intre timp mai studiem, mai intrebam )))). Acum se apropie si sarbatorile. E greu cu rabdarea, dar asta e........Cand ajung la "pietre" o sa tin cont de sfaturile tale.
Oricum, acvariul tau arata intr-un mare fel. Cred ca "live" e si mai si.....

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2017 01:17:30

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

La multi ani tuturor!
Revin azi cu noi informatii ).
Mi-a sosit si lampa MarsAqua zilele trecute.
O sa fac peretele despartitor cu CM25 si Coral Tuff.
La pompa de retur m-am gandit la un Tunze 1073.008. Pe langa asta voi mai lua si un Jebao RW4. Eu zic ca e de ajuns ptr dimensiunea acvariului.
Ce nu sunt inca hotarat, sa iau un refractometru RedSea s-au un hydrometru Tropic Marin? Stau si citesc intr-una si nu sunt hotarat. As inclina spre Tropic Marin ( e mai ieftin ).
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu iti lua hidrometru ca e f greu/aproape imposibil de citit cu precizie din cauza tensiunii superficiale (asta presupunand ca sunt exacte) - adica vei sti ca salinitatea e pe verde, intre 1.020 si 1.025, dar cat e exact nu vei sti

daca totusi vrei sa incerci, vezi ca sunt de la de la dennerle sau sera care costa vreo 30-40 de lei, nu 150

iti trebuie un refractometru - pe ebay costa vreo 15 -20 usd

eu il am pe asta
https://www.ebay.com/itm/Saltwater-Marine-Aquarium-Salinity-Portable-Refractometer-Meter-ATC-0-10-reef/151892748817?epid=546051793&hash=item235d836a11:g:bEsAAOSwzgRW0Qs-

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2018 17:30:51




zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Daca mergi pe modelul koala/meu cu gaura pune pe post de pompa de retur tot un rw4. eu vreau sa scot tunzeul (am un 6015) din compartiment si sa pun tot un rw4. Pot sa controlez flowul samd. Asteptam doar sa mai apara una pe la bursa marina :p. pompa de recirculare merita daca ajungi la sump.

Refractometru comanda unul atc de la chinezi exemplu : https://www.aliexpress.com/item/2016-hot-sell-new-hand-held-brix-0-100-refractometer-salinometer-arrive-ATC-from-10-to/32702505097.html gasesti si pe ebay.co.uk

+ unul de backup de genul https://www.nevertebrate.ro/sera-hidrometru-marin-2090

la mine era cam dereglat atc-ul. l-am reglat cu sera apoi cu apa de osmoza, dupa care a crapat (vina mea), si am mai comandat unul de la chinezi.

Mai exista alea cu brat, dar desi sunt precise, o mica bula pe bratul ala iti distruge tot fengshuiul.

This message was edited 5 times. Last update was at 04/01/2018 17:43:11

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Bun. M-am lamurit: ramane refractometru. Cred ca o sa il comand zilele astea.
Legat de pompa, am vazut cum e la voi, dar mi se pare mai greu (nu stiu de ce) de bagat o pompa de valuri acolo decat o pompa de retur. Cu directionarea fluxului cum ai rezolvat-o? Am vazut la koala ca a pus ceva din PVC, plastic, cred. Ce vreau sa spun este ca nu prea realizez ce grad de libertate ai in reglarea directiei fluxului fata de un lockline instalat la o pompa de retur.
Reglaj de debit are si cea de retur, manual, dar ma gandeam ca o sa compensez asta prin instalarea in celalalt colt a unei RW4 si atunci o sa am flexibilitate mai mare si fluxuri din 2 parti ale acvariului.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

sa nu uiti sa il calibrezi cand il iei, al meu avea o eroare de 2 linii. atc-ul, teoretic apa de osmoza ar trebui sa fie pe 0, dar e bine sa il verifici si la plaja supoerioara, eu de aia am luat si sera-ul.

pompa de recirculare nu e pompa de valuri, o sa ai un flux constant fara nici un farmec chiar cu loclines. nu zic ca e rau dar se poate si mai bine.

redirectionarea a fost gandita de la inceput asa : am luat o teava care se prindea bine pe inelul pompei si am folosit-o sa fac gaura in perete cand era cm-ul moale, pe care am largit-o putin cu un dremel si i-am dat forma conica. teava am incalzit-o si am facut un deflector din ea. la koala e un deflector care era facut de fabrica pentru pompa lui.

Cand am montat mi-am dat seama ca deflectorul era cam inubil, pentru ca gaura fiind mare puteam orienta pompa direct in ce directie vroiam. ca sa astup gaura din jurul pompei am facut un inel dintr-o punga plastic pus pe inelul pompei care acopera gaura. o sa fac o poza cand ajung acasa.

asa o sa ai practic 2 pompe de valuri programabile, in loc de o pompa de valuri si un jet de apa.

Pe de alta parte e clar mult mai simpu cu pompa de recirculare.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/01/2018 09:38:59

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Am revenit cu noutati.
Si o sa am nevoie de ajutorul vostru.
M-am razgandit in a face nano-reef AIO in Eheim de 126L. Pe acesta il trec ca sump si displayul il fac pe comanda. Am convins "poporul" de acasa ca e bine asa ))))).
Acum, la cel "custom" ( ma omoara la buget, dar m-am gandit la ce s-a spus pe aici si nu vreau sa imi para rau peste ceva timp ca nu l-am facut mai mare decat Eheim-ul) o sa aiba dimensiunea de 100x50x50 (dimensiuni maxime pentru locatia lui) cu geam de 10 si cel din fata sticla ultra clara. (lateralele nu se vad, acvariul sta intre 2 corpuri de mobila).
Este ok grosimea geamului? Aici http://theaquatools.com imi spune ca am un factor de siguranta foarte bun de 4.8 cu aceasta grosime.
Vreau sa il comand la Aquadec. Imi puteti recomanda si alte firme, persoane. Se merita sa il fac pe comanda sau il iau gata facut? Vad ca au cei de la nevertebrate Eheim de dimensiunea asta.

Acum a doua problema, overflow-ul cu gauri si tevile. Daca acvariul are dimensiunea de mai sus nu prea mai este loc in spatele lui sa construiesc Bean Animal-ul intr-o caseta separata lipita pe spate si atunci ma gandesc sa dau gauri si sa fac cutia de overflow cu BA in interiorul acvariului.
Sunt deschis la sugestii, idei etc pentru ca de cateva zile stau si le invart pe toate partile si nu prea imi ies "calculele". Am citit si aici ce s-a construit de-a lungul timpului, dar incepator fiind ma cam pierd in idei si solutii.
Nu imi dau seama ce flanse imi trebuie si ce dimensiune (tinand cont de spatiul redus, cred ca as merge pe cea mai mica dimensiune, parca vazusem la auqa-life de 25mm). M-am uitat prin Dedeman, Leroy dar nici gand de asa ceva. E nevoie de PVC-U neaparat sau merge si PPR la tevi sau PVC normal?
Cutia de overflow (nu imi place ca ocupa loc in acvariu, dar asta e) o voi face din plexiglas. La momentul respectiv, si daca asta trebuie facut, o sa va cer parerea.
Deocamdata raman doar la nelamuririle : acvariu, gauri, flanse.

This message was edited 3 times. Last update was at 16/01/2018 12:00:21

gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Nu mai pot edita postul.
Am gasit asa ceva. https://bwinstal.ro/products/conector-rezervor-pp
Este buna dimensiunea 1/2" sau imi trebuie mai mare?
Sau asa ceva http://irigatii-picurare.ro/Treceri%20-rezervor-polietilena/Trecere-rezervor-1

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2018 15:08:34

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut,
la primul acvariu am folosit si eu flansele cu filet ("trecere rezervor"). La al 2-lea m-am dus cu cele pvc-u si flanse de la aqua-life si doar asa am sa fac de acum inainte. Si pvc-u vad ca folosesc cei mai multi.
Eu zic flansa de 25mm. Si daca e sa ai coturi, vezi cum poti folosi doar din cele de 45grade.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2018 16:07:32

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Gsv,

Verifica te rog postul :
http://acvariu.ro/forum/posts/list/24508.page

Se pare ca avem acelasi plan, eu acum 2 zile am luat un acvariu de 100x45x50 si am facut sump din alt acvariu mai vechi de il aveam prin casa. Si in ultima saptamana am tot discutat cu cei de la bwinstal pentru instalatie.

Initial m-am orientat si eu fix la aceasi componenta ( Tank connector PP ) - nu e bun, m-au lamurit cei de la bwinstal, PP-ul nu se lipeste cu PVC-ul, deci nu o sa poti sa foloseti connectorii aia si oricum daca te uiti si la dimensiunile lor sunt f mari, au alte flanse speciale pentru ce ne trebuie noua ( le vezi in linkul de mai sus ), mai au pe stoc din ele ca am discutat acum cateva ore cu ei.

Sunt un pic aglomerati in perioada asta ca saptamana trecuta au avut inventar si nu au putut sa livreze, eu astept piesele spre sf saptamanii, in seara asta sau maine a ramas sa primesc comanda pe email sa o confirm. ( le-am dat necesarul de materiale, dar sa-mi spuna cat ma costa sa pot confirma ferm si sa le trimita )

Initial m-am orientat spre dimensiunea de 25mm diametru pentru tevi/robinete/flanse/s.a.m.d., la recomandarea lor am redus la 20mm ca ar fi suficient - Rog colegii de forum cu mai multa experienta sa ne consilieze pe amandoi privind diametrul optim pentru un display de 200 L + sump ( tu il faci pe 126 L, al meu de il aveam prin casa era ceva de 60 L ) ca sa mai apuc sa schimb pe 25mm daca este mai indicat asa.

Sper sa iti fie de ajutor informatia, ( mai sunt cateva detalii care poate iti sunt utile in postarea mea cu "gaurire acvariu" - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/41265.page


MSI Reef
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Am inteles. Teava de 1'.
La flansele de la aqualife m-am uitat si eu.........

Salut @MSI. Am vazut azi postul cu proiectul tau si mi-a atras atentia, fiind asemanator cu al meu.
Tu folosesti flanse de 20mm recomandate de cei de la bwinstal, dar mai astept pareri de la colegii de forum mai experimentati.
De exemplu @adivb recomanda folosirea celor de 25mm.

Am pus semn la postul tau MSI. Pe mine ma dat peste cap schimbarea asta de la AIO la sump, desi e o schimbare binevenita ptr mai tarziu, acum totul trebuie regandit, recalculat, reintrebat . Imi poti trimite si mie pe PM cu ce trebuie sa comand la bwinstal in caz ca se va ramane pe flanse de 20mm.

Prima data trebuie sa rezolv cu acvariul si vreau sa vorbesc cu cei de la aquadec daca imi pot si gauri acvariul. Daca nu, o sa fac singur lucrarea de gaurire. Era super daca locuiam si eu in Bucuresti....))))

BA-ul cum il faci?

This message was edited 5 times. Last update was at 16/01/2018 20:37:04

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bean-animalul il voi face cu cutie de overflow interna, gauri in spatele acvariului si cutia sa vina in stanga sus. ( sper sa gasesc pe cineva sa ma ajute cu gaurile )


MSI Reef
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Pai cam aceeasi solutie am si eu, daca am inteles bine sau nu . Scuze, oboseala......
Ma limiteaza foarte mult spatiul care imi ramane in spatele acvariului, trecand la dimensiunea de 50cm. Calculasem inainte totul pentru Eheim.
Eu as fi facut un overflow intern f ingust, gauri in sticla si cutia BA afara pentru a nu ocupa spatiu mare in acvariu, dar nu se mai poate acum .
Asa ca eu o sa intru cu tevile de BA direct in acvariu si acolo va fi cutia cu tot cu overflow.
Mai astept recomandari de la colegi ca poate reusesc sa fac cutia BA afara si sa fie ingusta pentru a avea loc in spatele acvariului, in jur de 5-6cm. Depinde mult si de marime flanse si conexiuni. Astept sa iau o hotarare cu privire la flanse pentru a le comanda si cu ele in mana imi pot face calculele mult mai bine.

This message was edited 3 times. Last update was at 16/01/2018 21:38:29

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com