[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat despre populare acvariu ~60 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
husky17
Member
[Avatar]

Joined: 03/04/2009 23:52:31
Messages: 129
Location: Iasi
IP:
Offline

cam pe la ora asta, acvariul a implinit o saptamana, iar pozele sunt facute acum vreo 2 zile, in acvariile din care sunt luate este CO2.
Sper ca va fi si in asta dar deocamdata nu, folosesc doar Easy-Carbo.

L.E.: ca sa nu induc lumea in eroare, unele din plante sunt luate din acvariile mele, dar cele din fata, care ies in evidenta sunt luate de la @cibserg si @consigliere

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2009 19:22:36


In orice om exista o parte buna (proverb canibal)
[Email] [Yahoo!]
klauss74
Member
[Avatar]

Joined: 02/12/2009 18:48:46
Messages: 115
Location: bucuresti - titan
IP:
Offline

MihaiA09 wrote:
Xifo cam sar, acvariul e deschis...
Ciudat nu prea am auzit povestea asta. E adevarat cand aveam maternitate cu xipho in ea, dansa a sarit din el si a intrat masculul


ar fi bine sa crezi ... sunt patit cu "disparitia" a 3 perechi de xipho , de nu stiam ce miroase asa puternic dupa acvariu

faNfaN
[WWW] [Yahoo!]
MihaiA09
Member
[Avatar]

Joined: 10/08/2009 12:06:49
Messages: 169
Location: Deva Jud. Hunedoara
IP:
Offline

Da acuam cred. Tocmai am patit-o din nou faza cu o guppita. Am pus-o in maternitate si dupa cateva ore un xipho mascul a sarit la ea si a uciso. Lasand doar 2 pui. Din pacate.

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~
[Email] [Yahoo!]
belzebut
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 13:04:27
Messages: 46
Location: Constanta
IP:
Offline

chiar au obiceiul sa sara din acvariu, inafara de asta acvariul arata mult prea bine pentru xifo

mai poti incerca cu 10 cardinali (tanichtihs albonubes) si niste creveti red cherry, sau niste hemigrammus personal imi plac hemigrammus erythrozomus, mai merg thaerya, barbus titeia

This message was edited 2 times. Last update was at 04/12/2009 22:39:20

[WWW]
Matteo
Junior member

Joined: 18/05/2009 11:36:34
Messages: 47
Location: ROMANIA Deva
IP:
Offline

Val wrote:
"Matteo" wrote:Poti pune 2 scalari varietati mai deosebite si o "turma" de neoni, si 2 coridorasi panda

Toti in 60 de litri? Da' de ce?

Dupa cum arata acvariul nu prea cred ca husky17 e incepator, deci ma indoiesc ca o sa faca asa, din mai multe motive. Mi-e lene sa le reiau. In principal:
-acvariu plantat + pesti mari -> munca multa si inutila, intretinere greoaie: nu bun
-Acvariu plantat + suprapopulare -> nutrienti greu de controlat in apa si o mare incarcare biologica. Iarasi nu bun.
.

Nu am mai intrat de mult si vad ca deja ma .Nu aveam de unde sa stiu ca e acvariul de la firma la care vrei poate sa umbli o data la o luna.Credeam ca e pentru acasa si omul vrea sa il populeze.Ce am dat era un maxim, cu schimb de apa saptamanal.Din experienta in acvarii mici speciile respective nu cresc deosebit ;daca se cumpara juvenili - dimenisunile la care ajung - scalari maxim 12 cm, neonii m-am gandit la vreo 7 - maxim 3,5 cm si cory panda 3,5 cm deci si dupa regula de aur 1cm peste 1l apa = 24 +24,5 + 7 =55,5 l iti mai incap si 3-4 crevetei de 0,5 cm.Speciile de care am pomenit nu sunt mari" consumatoare"; hranite de 2 ori pe zi ajunge sa schimbi o data la saptamana 30 %.Eu am cam de trei ori - 170 l - apa si cu regula de trei simpla cam toti atatia pesti dar in schimb am discusi si trebuie sa schimb 25% de 2 ori pe saptamana la cat mananca .

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2009 20:41:09

[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Matteo wrote:Din experienta in acvarii mici speciile respective nu cresc deosebit ;daca se cumpara juvenili - dimenisunile la care ajung - scalari maxim 12 cm

Cam cum ti-ar sta tie cu niste pantofi cu vreo doua numere mai mici decat porti, urmand a-ti modela niste picioruse ca de chinezoaica? Ai experimentat cumva si asta?
Matteo wrote:deci si dupa regula de aur 1cm peste 1l apa

Sincer as folosi alta regula de aur, adica aceasta Nu stiu, dar mie mi se pare mai de aur, decat ce ai zis tu. Si la scalari sau discusi (pe care ii cresti) cum se socoteste centimetrul ala, pe lungime sau pe inaltime?
Matteo wrote:iti mai incap si 3-4 crevetei de 0,5 cm

Asta ca sa iasa suma rotunda, sau cum? Si cand creveteii vor avea 2 cm ce va face, va da din ei? Sau mizezi pe faptul ca vor fi mancati de scalarii de maxim 12 cm. Sau daca au 12 cm scalarii nu papa creveti?
Nu te supara pe mine Matteo, dar hai sa incercam sa respectam cateva reguli de baza in acvaristica. Chiar daca experienta, mai scurta sau mai indelungata, poate ne impinge sa dam alte sfaturi, hai sa-i lasam pe altii sa experimenteze din proprie initiativa. Si cu atat mai bine va fi, cu cat acele experimente nu vor implica chinuirea unor animale. Fie ele si niste amarati de pesti.
Poti sa fi sigur ca un incepator care nu stie ce sa faca mai repede, daca ia de bun ce ai scris tu acolo, va incepe cu stangul, cu decese, ape tulburi si alte nenorociri.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
cristian_pl
Unripe member

Joined: 10/12/2009 23:31:26
Messages: 1
IP:
Offline

@husky17


cu ce silicon ai lipit acvariul?
Matteo
Junior member

Joined: 18/05/2009 11:36:34
Messages: 47
Location: ROMANIA Deva
IP:
Offline

@alber - incepatorii cred ca au citit si filtrarea biologica - ceea ce spun eu poti tine cu un filtru hang-on linistit, mai ales ca acvariul e descoperit te rezolva si de "pacla" care poate aparea de la praf si de la alte "bunatati" din aer.
Revenind la topic daca nu folosesti nici o filtrare biologica si te bazezi pe filtrarea intrinseca a acvariului mai mult de 5 neoni nu poti tine in el.Eu as lua din cei de import crescuti gata - depasesc 4 cm si sunt si mult mai colorati. Zic neoni ca am avut la un moment dat vreo 6 acvarii cu specii diferite - caresei gold cu voal, platty normal si mikeymouse, xipho, moli black si yellow, calistus, ramirezi etc, si cunoscutii si prietenii mei care m-au vizitat totdeauna si aproape fara exceptie au ales neonii - desi erau intr-un acvariu micut numai cu ceva java moss si un pic de nisip.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2009 10:34:38

[Yahoo!]
Matteo
Junior member

Joined: 18/05/2009 11:36:34
Messages: 47
Location: ROMANIA Deva
IP:
Offline

Oricum acvariul descoperit e riscant .Din cate specii am "rulat" o mare parte au prostul obicei sa sara, inclusiv unul sau doi neoni am "recoltat" de pe covor(- sigur veti spune ca din cauza "inghesuielii" pe care am avut-o in acvarii ). Am folosit capace de acrilat sau sticla chioara decupate in dreptul filtrelor si un eventual capac/usita de hranire cu balama - nu prea aspectuoasa- nu ti-o recomand - ceea ce iti recomand sunt capacele de acrilat cu eventuala ranforsare (acrilatul are nefericitul obicei de se deforma pe lungimi >50 cm spre deosebire de sticla - dar care e mai grea si bineinteles casanta.
[Yahoo!]
Matteo
Junior member

Joined: 18/05/2009 11:36:34
Messages: 47
Location: ROMANIA Deva
IP:
Offline

Scuze de off-topic trebuie sa lamuresc "neste cestiuni" mai ales daca suntem la coltul incepatorului , si anume ca dintr-un anumit punct de vedere in acvaristica de apa dulce exista 2 curente:
"vegetarian" ca sa zic asa si "carnivor" - primii sunt cei care fac acvariul pentru plante si pestii ii tin pentru a le pune in evidenta pe primele si celalalt curent e invers adica acvariul pentru pesti si plantele pentru ai pune in evidenta ........ Ei bine in primul caz acvariile au o incarcatura biologica redusa, sunt mult mai stabile si implicit mai usor de intretinut ( de multe ori mult mai automatizate, mai putina munca - schimburi mai rare de apa, verificare mai rara de parametri odata ce acvariul e stabil) iar cele din urma - al caror adept sunt si eu - cu o incarcatura biologica mult prea mare din punctul de vedere al primilor si cu plante mai putin pretentioase, cu o filtrare biologica supdradimensionata si cu un echilbru mult mai fragil si care se intretin ceva mai greu - schimburi mai dese de apa(2-3 ori pe saptamana), verificare de parametri esentiali zilnic sau de 2 ori pe zi etc).Asa ca atunci cand va alegeti acvariul sa stiti la ce va inhamati.Munca multa la cel "vegetarian" e la inceput si apoi e un pic mai relaxat iar cel cu "carnita" presupune munca continua - daca ati pierdut un schimb maxim 2 de apa l-ati dat peste cap.
Sa auzim de bine.
[Yahoo!]
Matteo
Junior member

Joined: 18/05/2009 11:36:34
Messages: 47
Location: ROMANIA Deva
IP:
Offline

@alber - apropo - regula de aur eu o folosesc pentru a calcula incarcarea "vizuala" ca sa zic asa a acvariului daca sunt prea multi pesti nu arata bine.Restul ti-l dau parametri apei pentru ca nu este o regula de calcul a volumului necesar - depinde de speciile de pesti pe care le ai unele mancanca mai mult altele f.putin etc. si filtrarea de care ai nevoie rezulte tot din incarcare.
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Matteo wrote:Revenind la topic daca nu folosesti nici o filtrare biologica si te bazezi pe filtrarea intrinseca a acvariului mai mult de 5 neoni nu poti tine in el

Oare nu trebuie specificat de la bun inceput lucrul acesta? Husky nici macar nu a spus in acest topic ce filtru are. Daca filtrul este intrinsec sau nu.
Matteo wrote: regula de aur eu o folosesc pentru a calcula incarcarea "vizuala" ca sa zic asa a acvariului daca sunt prea multi pesti nu arata bine

Si cum ti se pare acea incarcare vizuala, atunci cand doi scalari (fie si de 12 cm, ca de mai mult nu pot creste) iti incarca vizual acel acvariu ce va fi un pic de aquascape? Nu cumva il vor incarca prea mult? Si sa mai repet ce am spus in topicul anterior?
Matteo wrote:regula de aur eu o folosesc pentru a calcula incarcarea "vizuala" ca sa zic asa a acvariului daca sunt prea multi pesti nu arata bine.Restul ti-l dau parametri apei pentru ca nu este o regula de calcul a volumului necesar - depinde de speciile de pesti pe care le ai unele mancanca mai mult altele f.putin etc. si filtrarea de care ai nevoie rezulte tot din incarcare.

Si atunci acesta la ce mai este bun? Da, stiu, l-am mai dat o data, dar nu stiu ce sa mai cred. Oare ar trebui ignorat? Deci exista doua reguli de aur? Una a popularii si una a incarcarii vizuale? Na ca am mai invatat ceva. Astea doua trebuiesc contopite cumva, nu?
Oricum, vad ca nu ai dat replica decat la ce o parte din observatiile mele; pot trage concluzia ca cele la care nu ai facut referire sunt corecte. In pare rau daca am fost oftopic, dar sunt lucruri ce parca ar trebui lamurite. Voi incerca sa nu mai deviez de la subiect.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com