[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de Tanganyika - reloaded  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zici ca e bazin de crescatorie

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Si activi...
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Dupa vreo 6 ani de functionare continua, pompa booster de la filtru de denitrificare existent la acest bazin si-a dat obstescul sfarsit. Facand un calcul sumar a functionat neintrerupt circa 52000 ore (soer sa nu fi gresit aritmetica). Bineinteles ca nu mi-am dat seama cateva zile, dar oricum, am purces la achizitia unei noi pompe. Am luat de la WTS una de 1.2 l/min. Tocmai am instalat-o si i-am facut proba: 5 litri in 3.42 min, adica un debit de 87 litri/ora. Stiu ca pentru denitrificare trebuie un debit cat mai scazut, in teorie de sub 200 l/min. Dar totusi, nu ma pot abtine sa nu pun o intrebare tampita, poate mai mult din dorinta ca cei care activeaza pe forum, au marine si au filtre de denitrificare sa-mi reconfirme treaba asta: sunt prea multi cei 87 l/minut sau e in regula? Mentionez ca nu am gasit niciunde o pompa de 1 l/min.
Si ca sa nu fac vreo ghidusie sa reintroduc in bazin apa aia care a stat in filtru zilele de nefunctionare in care nu am realizat ca pompa e moarta, am lasat sa circule prin filtru si am eliminat vreo 20 de l de apa. Probabil s-a deciclat in zilelede nefunctionare, dar totusi, ma indoiesc...apa aia baltind in filtru a oferit de fapt conditii ideale de anaerobioza.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Se cam amesteca litrii/ora cu cei per minut in postare, daca debitul e de sub 200(dupa unii 150)/ora atunci pompa ta e ok pentru denitrificare, cu cat mai redus cu atat mai bine

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2017 18:32:06

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nea' Caline, zi-ne reakului clar... cati litri pa ora are saracia aia de pompa a lu' matale?
Daca e sub 150 l/h, atunci e buna... daca e sub 100 l/h, atunci e si mai buna!


PS: Ai facut bine ca ai recirculat niste apa din canistra "moarta".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Am stiut eu ca am probleme cu aritmetica si o sa va incurc !
1.2 LPM (litri per minut) = 72 LPO (litri pe ora), deci sub 150 l/ora. Adica perfect!
Mersi tuturor!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

calin_gherman wrote:Dupa vreo 6 ani de functionare continua, pompa booster de la filtru de denitrificare existent la acest bazin si-a dat obstescul sfarsit. Facand un calcul sumar a functionat neintrerupt circa 52000 ore (soer sa nu fi gresit aritmetica). Bineinteles ca nu mi-am dat seama cateva zile, dar oricum, am purces la achizitia unei noi pompe. Am luat de la WTS una de 1.2 l/min. Tocmai am instalat-o si i-am facut proba: 5 litri in 3.42 min, adica un debit de 87 litri/ora. Stiu ca pentru denitrificare trebuie un debit cat mai scazut, in teorie de sub 200 l/min. Dar totusi, nu ma pot abtine sa nu pun o intrebare tampita, poate mai mult din dorinta ca cei care activeaza pe forum, au marine si au filtre de denitrificare sa-mi reconfirme treaba asta: sunt prea multi cei 87 l/minut sau e in regula? Mentionez ca nu am gasit niciunde o pompa de 1 l/min.
Si ca sa nu fac vreo ghidusie sa reintroduc in bazin apa aia care a stat in filtru zilele de nefunctionare in care nu am realizat ca pompa e moarta, am lasat sa circule prin filtru si am eliminat vreo 20 de l de apa. Probabil s-a deciclat in zilelede nefunctionare, dar totusi, ma indoiesc...apa aia baltind in filtru a oferit de fapt conditii ideale de anaerobioza.


Banuiesc ca in canistra n-ai aruncat un ochi. Nu de alta dar mor de curiozitate cum arata la interior filtrele tale neatinse de atatia ani.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Capacul filtrului inox a fost lipit cu silicon alimentar de canistra pentru ca garniturile folosite nu au etansat nicicum filtru. Ca atare, l-am si lipit incastrand garniturile in acea lipitura. Deci, nici nu mi-a stat vreo clipa gandul sa-l desfac.
Am desfacut insa recent un alt filtru din acesta, de uz extrem de indelungat, de circa 7-8 ani. E vorba de un filtru wet&dry Eheim 2229 folosit de la bun inceput la bazinul cu Ikola de acasa. L-am desfacut dintr-o idee fixa de-a mea ca nu mai are jetul atat de puternic. Bineinteles, uitasem ca wet&dry-urile nu au jetul puternic in faza de umplere a partii cu aer, dar acest jet se intensifica la golirea partii respective. In fine, nu asta conteaza. Surpriza mi-a fost imensa cand am constatat ca este extrem de curat. Nici vorba de mal pana la jumatatea lui...avea putina depunere la fund, mal din acela maroniu; as estima la circa 1 cm grosimea lui. In rest, mediile aratau foarte bine.
Cred ca deschiderea acelui filtru este o reconfirmare a parerii personale ca nu este necesara mentenanta deasa a unui filtru daca lucrurile merg bine in bazin.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In 7-8 ani 1 cm de "marmelada" dinaia maronie nu e mult deloc.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Buuuun. A mai trecut un an. E timpul pentru curatenia de primavara, anuala, a bazinului. Anul asta mi-am propus insa s-o fac in 2 pasi:
- pasul 1 - "iritarea" membrilor forumului cu preocupari tanganicane, cu imaginea bazinului antecuratire.
- pasul 2 - calmarea, cu filmul de dupa curatire.
Asadar, azi o foto si un film din pasul 1.
Filmul:



Mersi Ricardo ca-l faci sa se vada cum trebuie

Poza atasata.

Intre timp, peste an mi s-a defectat pompa booster si am schimbat-o cu una nou-nouta, de 72 l/ora si au decedat 2 pesti. Unul s-a sinucis gasind un locsor infim dar prin care a sarit din bazin, iar al doilea, probabil un exemplar foarte batran a decedat urmare a semnelor de imbatranire. Acvariul implineste 9 ani, iar stocul original a fost format din pesti maturi, maturitatea la Tropheus atingandu-se la 1.5 ani. Deci, am pesti in varsta de circa 10-11 ani, iar lifespanul in captivitate la astia atinge 11 ani. Filtrele externe, canistrele, in functionare continua de la bun inceput.
Putintica rabdare pana fac si curatenia ca sa vedem la propriu ce mai e nou prin bazin.
Pana atunci (sper, saptamana viitoare), numa bine!
[Thumb - 20180413_090952.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 09:02:14


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am rezolvat problema cu linku' buclucas. ... din punctul meu de vedere, marea realizare a acestui bazin este "stabilitatea lui in timp".
Din ce stiu eu, doar Lofty se mai poate lauda cu asa ceva... si el are, inca, aceiasi pesti in acelasi bazin. Ca acum 10 ani.

Deci, domnilor, atat va zic: Chapeau bas!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Impresionanta longetivitatea atat a pestilor cat si a echipamentelor.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

calin_gherman wrote:... Putintica rabdare pana fac si curatenia ca sa vedem la propriu ce mai e nou prin bazin.
Pana atunci (sper, saptamana viitoare), numa bine!

E deja "saptamana viitoare"... deci, nea Caline, facut-ai curatenia aia?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ups...inca nu
Saptamana viitoare sper desi pana miercuri lipsesc.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Inca avem rabdare .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

calin_gherman wrote:
- pasul 2 - calmarea, cu filmul de dupa curatire.

Acum nu ca n-as fi calm, imaginea aia cu geamul plin de alge mi-e relativ cunoscuta de la ale mele bazine asa ca n-are ce sa ma irite...
Dar sunt extrem de curios...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

adiradu wrote:Acum nu ca n-as fi calm...Dar sunt extrem de curios...

Si noi suntem calmi si tare curiosi legat de al tau monstrulet de bazin
[Email]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

ocean wrote:
adiradu wrote:Acum nu ca n-as fi calm...Dar sunt extrem de curios...

Si noi suntem calmi si tare curiosi legat de al tau monstrulet de bazin

Vine, vine... am adunat materialele, m-am trezit din somnul cel de cateva luni si zilele astea incep sa arat ce si cum e pe la mine...
Dar nu vorbim aici la Calin despre asta...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Va pupa tata din South Koreea...al meu cred ca anu' asta "scapa" fara curatenie si in mai anu' viitor va "implini" 2 ani fara bagare de mana in el

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com