[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu Blyxa  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

De ceva vreme am observat ca se inrosesc frunzele noi, dupa care toata planta s-a inrosit. Am citit ca poate fi de la prea multa lumina sau lipsa de fier. Din pacate am fost racit, si am stat o saptamana in pat, si nu prea am putut sa-mi dau seama care ar fi problema si sa-l rezolv.Azi cand cand m-am simtit mai bine am zis ca totusi trebuie sa schimb apa si sa ma ocup un pic de acvariu, am vazut ca a inceput sa putrezeasca tulpina Blyxei. Sau desprins mai multe tufe ...
Lumina la acvariu am aprox 1W/L (fluora,865), CO2 bomba aprox 1bula/sec, fertilizare schema completa de la JBL si PPS-Pro. Care poate sa fie problema? Vreu sa incerc sa administrez Feropolu nu odata la sapt, dupa schimb de apa, si in fiecare zi.
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Blyxa se inroseste cand nu are macroelemente suficiente la dispozitie. Lumea zice ca ar fi vorba de NO3. Nu as paria pe asta desi e foarte posibil. Pentru siguranta, zic doar "macro" la modul general.

Toate cele bune.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Corect. Eu am scos niste Blyxa de la mine si am dus-o intr-un acvariu de la serviciu unde n-am bagat macro deloc tip de vreo 2 saptamani.
Blyxa parca ruginise! Era roscat maro inchis. Dupa ce am inceput aditia de macro, se pare ca-si revine.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

Inseamna ca trebuie sa maresc doza zilnica de macro, acvariu fiind destul de plantat inseamna ca Blyxa nu primeste destula "mancare".
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

doar daca ai stii cat po4 si no3 mananca blyxia......
hai ca-ti zic eu :
facusem un experiment mai demult, aveam no3 undeva la 30 ppm, si po4 parca... 1.2 sau 1.4 nu-mi amintesc, in fine blyxia crestea superb , frunzele erau foarte colorate, cresterea era foarte rapida si cel mai important arata a planta sanatoasa.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2009 21:09:25

andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Val are dreptate, este o planta careia ii plac mult macroelementele, in special NO3. Eu mentin nivelul de NO3 intre 10 si 15ppm, iar planta nu da semne de carenta, iar de crescut creste superb.
Lumina o tin la 60lm/l.
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

cu lumina nu cred ca am probleme, o sa maresc treptat doza zilnica de macro, si o sa-mi cumpar si un test de no3. multumesc de ajutor sper sa pot rezolva problema
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com