[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neon t5  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

m-i sa pus pata sa-mi fac un nou capac la acvariu, in care sa pun 3 tuburi neon de 54 watti de la Dennerle. toate bune pina aici, da eu nu stiu nimic despre t5 . daca poate sa-mi spuna si mie cineva cu ce se maninca astea, da asa "mura-n gura " ce trebuie sa cer la magazin?? presupun ca au ca si t8 un droser, un starter...habar nu am...

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

T5 nu se aprind cu drosere clasice (bobina) si starter.
T5 au nevoie de droser electronic de calitate. Pe al meu (Philips) scrie "warm start" ceea ce inseamna ca droseru' incalzeste filamentele tubului inainte de a-l aprinde, efectiv tubu' de aprinde la 1-2 secunde dupa ce-l bagi in priza.
Pe trafu' electronic Philips pentru tuburi T8 scrie "cold start", tubu' se aprinde imediat ce-l bagi in priza, T8 nu necesita incalzirea filamentelor inainte de aprinderea tubului.
Toate informatiile astea ma duc cu gindu' ca e vorba de o tehnologie diferita ca aia de la Philips nu-s batuti in cap .

Nu te lasa sedus sa folosesti drosere ieftine si de proasta calitate (turcisme sau chinezarii no-name) pentru T8 la tuburi T5. Chiar dac-o sa se aprinda tubu' n-o sa funcioneze la parametri optimi, probabil ii si scurteaza durata de viata si cu certitudine n-o sa-l aprinda la capacitatea maxima. Iar sa folosesti tuburi T5 din care sa nu scoti tot ce pot mi se pare stupid , mai bine ramii la T8.

Poze: smilie ... Poze cu plante
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

in mod sigur nu o sa cumpar tuburi de la dennerle si o sa l-e aprind cu chinezarii ( nu stiu nimic de tuburile de la dennerle da sper sa fie la fel de bune ca fertilizantii ), insa voiam sa stiu ce sa-i cer vinzatorului de la magazinul de electronice ca sa l-e aprind...o enumerere asa...

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

clauss wrote:in mod sigur nu o sa cumpar tuburi de la dennerle si o sa l-e aprind cu chinezarii
Sa stii ca la noi se practica sa aprinizi la chinezarii tuburi T5 scumpe , d-aia am precizat, nu neaparat pentru tine, cu astfel de precizari aparent inutile incercam sa indreptam lumea spre chestiile facute ca lumea .

clauss wrote:voiam sa stiu ce sa-i cer vinzatorului de la magazinul de electronice ca sa le aprind...o enumerere asa...

Cere-i ceva Philips sau Osram sau orice altceva de firma. Pe orice traf ca lumea scrie pentru ce fel de tub se foloseste si e desenata schema.
Daca vrei sa faci economie poti folosi si un droser dublu, merg doua tuburi pe el si costa mai putin decit doua drosere simple. Dezavantaju' e ca nu poti aprinde separat cele doua tuburi montate pe un traf dublu. De asemenea, nu poti monta un singur tub pe un droser dublu, trebe sa fie doua.

Pentru ca vrei sa folosesti 3 tuburi io zic sa iei un droser simplu si unu' dublu, vei putea astfel sa aprinzi unu', doua sau trei tuburi .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu stiu daca mai este cazul, dar sar in ajutorul Faraonului cu doua poze (mai dai un click spre dreapta in album) ale unui droser electronic cumparat astazi de mine. Este pentru un singur tub si a costat 35 de lei (vreo 8 euro si-un pic). Nu mi se pare enorm, chiar in comparatie cu o chinezarie de la taraba de 7 lei.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

multumiri si Faraonului si tie Alber :-) . si avind in vedere ca o sa iau neoanele separat, de la magazinul de electronice ce trebuie sa mai cer in afara de droser??

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai cam atat. Desigur, daca nu ai, mai iei socluri, cablu, stecker si prize programabile. Iar droserul il iei fara nimic altceva, astea electronice nu au nevoie de starter. In locul soclurilor, poti folosi reglete, sau...nu mai stiu. Radu.U spunea intr-un topic ce a folosit in locul soclurilor, poate ne ajuta el
A, si daca nu iei socluri, vezi de niste cleme pe care sa le prinzi in capac, pe care sa fixezi tuburile.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am folosit mufele, de la alimentarile pentru Calculator:
imageimage
image
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pentru ca acel capac sa aibe un aspect placut si sa arate ok (cat mai aproape de profi`) ai nevoie de socluri cu protectie la apa, nu este o investitie mare si chiar se merita.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Este pentru un singur tub si a costat 35 de lei (vreo 8 euro si-un pic). Nu mi se pare enorm, chiar in comparatie cu o chinezarie de la taraba de 7 lei.
Nu e scump deloc, mai ales daca citim ce scrie pe ambalaj: "durata de viata prelungita a lampii" si inca vreo 2-3 avantaje deloc de neglijat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com