[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu 180l cichlidae africane  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
tibitun
Junior member

Joined: 27/05/2009 18:34:45
Messages: 24
Location: romania
IP:
Offline

Pana la urma am reusit sa fac un topic cu specific asa cum am fost indrumat.

Dati-mi si mie o parere sincera despre noul (4 luni) meu acvariu de cichlidae, dat fiind faptul ca sunt nou in acvaristica.
daca gasiti greseli, ceea ce o sa fie sigur spuneti-mi cum sa le corectez si ce sa fac. este un acvariu de 180l, placat cu piatra pe toate cele 3 partile, filtru extern tetratec 600, un incalyitor de 200 w, o pompa de aer banala si imi doresc un filtru uv dar tre sa ma indrumati de care.

http://s664.photobucket.com/albums/vv9/tibitun/?action=view&current=DSCF3818.jpg

http://s664.photobucket.com/albums/vv9/tibitun/?action=view&current=DSCF3825.jpg

http://s664.photobucket.com/albums/vv9/tibitun/?action=view&current=DSCF3813.jpg

http://s664.photobucket.com/albums/vv9/tibitun/?action=view&current=DSCF3826.jpg

specii:Cichlasoma Nigrofasciatum albinos - am avut o pereche care mi-a depus; in urma "dragostei" lor au reiesit 15 pui care au juns la maturitate (2 cm), intre timp am avut probl cu algele, femele mi-a murit si a rmas masculul cu cei 15 pui. mai incolo voi renunta la o parte din pui; probabil o sa pastrez vro 2.

Julidochromis Ornatus sau maingano - cred - poate va dati seama din poze (2-3 cm)

Pseudotropheus elongatus - 3 - (3-4 cm)

ancistus - 2 cam la 10 - 12 cm

inca un sanitar maro cu dungi galbene longitudinale care cica tipa cand il scoti din apa (nu stiu cum se numeste)

mai vreau sa mai pun 2 -3 delfini, 2-3 papagali, niste auratusi si niste frontosa

Ce va rog pe voi este sa ma indrumati in ceea ce este bine sa fac si ce specii de pesti sa bag in continuare in acvariu.

Editat de Lofty: ti-am adunat eu aici informatiile presarate de-a lungul a trei topicuri.
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

La volumul acvariului tau poti sa pui cam 10 pesti maxim(2 familii). Se potrivesc de minune 5 caereleus si 5 elongatus. Iti trebuie o filtrare de minim 3 ori mai mare decat o filtrare standard pt 180L. Trebuie sa pui nisip fin si pietre calcaroase, pietre pe care le aranjezi in asa fel incat sa creezi ascunzisuri pentru pesti. Poti sa pui si anumite plante dar un acvariu cu africani arata mai bine fara, parerea mea.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Minnardy iti mai daduse raspunsul asta - wrote:Deci, sfatul meu ar fi sa-ti deschizi un topic nou, propriu, in care tii evidenta acvariului tau, ca un fel de jurnal.
Altfel spus, acvariul, personal, imi place. Pentru ca mie imi place stancaraia multa. Acvariul cam mic, dar daca nu-l suprapopulezi, e ok. Filtru cam mic, era bun un Tetratec 1200 avand in vedere ca la africani trenuie o filtrare superioara. UV...e bun un Tetratec de 5 w. Sau un Jebo de 9 w ar fi si mai bun. Bun ar fi si un JBL de 9 w, dar pacatoasele astea de UV-uri cam curg.
Altfel, bafta maxima cu africanii. Spune-ne si ce specii ai si ce numar de exemplare.


snakefishmike ti-a mai spus ceva util in alt topic - wrote:
... Si apropos(fara legatura cu topicul de fata) , papagalii n-au ce cauta intr-un bazin cu africani . Parrot-fish vor o apa mult mai moale decit a africanilor si o temperatura la care africanii ar transpira si sub limba . Iar sanitarul ala al tau(galben cu dungi negre) e un platidoras costatus(raphael talking catfish) ...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

M-am uitat cu atentie, dar nu am vazut niciun Julidochromis acolo.... By the way, am auzit ca nu da bine sa amesteci africanii de Malawi, Tanganika sau de Victoria intre ei...dar asta e chestie de gust pana la urma.
La frontose nu te gandii pana nu-ti faci acvariul ala de 750 litru, sa poti tine o familie acolo....
C. nigrofasciatum sunt din Lumea Noua, deasemenea nu au ce cauta acolo...

Aranjamentul e frumos.
[Yahoo!]
tibitun
Junior member

Joined: 27/05/2009 18:34:45
Messages: 24
Location: romania
IP:
Offline

deci pana la urma dupa ce pesti sa ma uit (nu ca as avea unde in cta)
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline


E clar . vorbim discutii
[Email] [WWW]
tibitun
Junior member

Joined: 27/05/2009 18:34:45
Messages: 24
Location: romania
IP:
Offline

imi place tere varianta cu caereleus si elongatus dar aceeasi problema. de unde ii iau?
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Crede-ma ca asta e strict problema ta . Daca te uiti la sectiunea "bizz" ai sa vezi ca oferte sunt destule chiar aici pe forum , iar magazine(dupa cum iti spuneam si intr-un alt topic) in Bucuresti sunt citeva care au regulat africani .Mai departe depinde de tine , ca sigur nu o sa vina cineva sa-ti bata la usa si sa te intrebe daca nu cumva vrei pesti .
[Email] [WWW]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

"in Bucuresti sunt citeva care au regulat africani"

:18: :18: :18: da de ce doar africani? Au ceva cu restul lumii?
[Email] [Yahoo!]
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline


Mama ei de interpretare a limbii romane :-) :-) :-)
In Bucuresti sunt citeva care detin regulat ciclidae africane .
E bine asa ? :-)
[Email] [WWW]
tibitun
Junior member

Joined: 27/05/2009 18:34:45
Messages: 24
Location: romania
IP:
Offline

m-am hotarat: caereleus si elongatus :-) :-) :-) :-)
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

....una din cele mai bune combinatii.
tibitun
Junior member

Joined: 27/05/2009 18:34:45
Messages: 24
Location: romania
IP:
Offline

va multumesc ca m-ati luminat si ma ajutati
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Vorbeste cu Razvan, eu de la el am luat, stiu ca mai avea prin garaj africani printre care si cei mentionati de tine, trimite-i un pm ceva
tibitun
Junior member

Joined: 27/05/2009 18:34:45
Messages: 24
Location: romania
IP:
Offline

am vb deja cu Lofty; nu stiu daca vb sau nu de aceeasi persoana :-)
tibitun
Junior member

Joined: 27/05/2009 18:34:45
Messages: 24
Location: romania
IP:
Offline

am caereleus si elongatus
am caereleus si elongatus
am caereleus si elongatus
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se scrie Caeruleus (Labidochromis). Acum ca ai, am pretentii de la tine...
Nu sunt una si aceeasi persoana cu Razvan, desi s-ar putea sa am tot atata apa in sufragerie cat are el in garaj...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com