[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mihai_2b3
Junior member

Joined: 06/01/2009 10:51:41
Messages: 9
Location: Bucuresti, ROMANIA
IP:
Offline

Salutare...
Am 2 carasi aurii de juma de an, acvariu 120 litri, 2 filtre, plantat, nimica schimbat in modul de hranire in ultima luna sau ceva nou prin acvariu. De cateva zile unu din carasi era cam "ametit"....acuma are burta cat un balon...fapt pentru care sta mai mult pe la suprafata cu burta in sus, din cand in cand inoata spre fundul acvariului si pare sa fie ok dar cand oboseste iar il ridica burtuiul cat un balon la suprafata cu burta in sus. Ce poate sa fie? De ce sa sa facut asa ca un balon... Il mai pot salva?
[Email] [Yahoo!]
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

carasi din cate am inteles li se poate sparge burta acum nu stiu exact din ce cauze . Te-ai jucat cu ei prin acvariu ma refer cu mana ? si asta poate fi o cauza , hrana excesiva . sper sa iti fie de folos acu nu stiu daca il mai poti salva
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cu ce ii hranesti si cat le dai ??? Mazare,salata,etc. le dai vreodata ?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
mihai_2b3
Junior member

Joined: 06/01/2009 10:51:41
Messages: 9
Location: Bucuresti, ROMANIA
IP:
Offline

ReBella wrote:Cu ce ii hranesti si cat le dai ??? Mazare,salata,etc. le dai vreodata ?

Nu le dau ... ar trebui ?
[Email] [Yahoo!]
mihai_2b3
Junior member

Joined: 06/01/2009 10:51:41
Messages: 9
Location: Bucuresti, ROMANIA
IP:
Offline

mihai_2b3 wrote:
ReBella wrote:Cu ce ii hranesti si cat le dai ??? Mazare,salata,etc. le dai vreodata ?

Nu le dau ... ar trebui ?

Adica le dau de mancare (un fel de granule si niste fulgi)...dar mazare , salata nu le-am dat niciodata ...ar trebui...si cum le-o "prepar" ?
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

La carasi nu este recomandat sa le dai fulgi sau puruci uscati,etc. pentru ca se umfla in interiorul lor si ii face sa pluteasca cu burta in sus.Da-le doar granule speciale pentru carasi de la Hikari preferabil.Daca nu gasesti Hikari ia-le granule de la JBL,Sera,Tetra,etc.,numai sa fie granule speciale pentru carasi(scrie pe cutie asta).
Mazarea si salata ii ajuta sa nu aibe probleme cu umflarea burtii si plutirea la suprafata.Cumperi mazare nesarata,la punga,decongelezi cateva boabe(cam 2 boabe/caras) si le fierbi cam 5 minute.Apoi le decojesti si le sfarami daca sunt mici carasii,ca sa le incapa in gura.In ziua respectiva nu le dai altceva de mancare,doar cate 2 boabe mazare fiecarui caras.Ii va ajuta mult la digestie.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com