[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
creveti  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
cristian.jugaru
Junior member

Joined: 29/09/2008 17:28:28
Messages: 18
Location: oradea
IP:
Offline

ma gandeam la amano care la mine se mai dadea la melci si la alti pesti cel putin ca sa isi protejeze hrana. partea ciudata e ca nu avea corpul plat ci mai mult tubiform si era ff subtire pt lungimea ei . am sa incerc sa aspir substratul si sa vad daca nu se mai elimina asa . pe de alta parte eu nu am vazut decat o singura bucata , deci nu cred sa fie invazie cel putin nu inca . sper sa nu fie cazul sa apelez la masuri disperate
cristian.jugaru
Junior member

Joined: 29/09/2008 17:28:28
Messages: 18
Location: oradea
IP:
Offline

a si era alb curat nu era cafeniu
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Humbert wrote:

creveti care sa manance viermi nu cred ca exista pentru ca in general crevetii sunt ierbivori sau omnivori. bine, ai mei de exemplu mananca si blood worms (congelati) dar mi-e greu sa ma gandesc la un crevete de apa dulce care poate fi tinut in acvariu si care sa vaneze.


te asigur ca in scurt timp ii poti obisnui sa vaneze tubi. pe incercate!!!

http://www.seachem.ro
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cristian.jugaru wrote:a si era alb curat nu era cafeniu

cafeniu deschis?! )
pune si tu o poza daca poti, eu sunt in continuare 99% sigur ca asta e
cristian.jugaru
Junior member

Joined: 29/09/2008 17:28:28
Messages: 18
Location: oradea
IP:
Offline

daca il mai vad il pozez dar sper sa nu mai am ce :-)
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu stiu daca sunt pesti care sa manance planarii. Asta in cazul in care vreun planarid este ce ai vazut tu. Din cate am apucat sa citesc, pestii nu prea sunt interesati de ele

Pana si SAE despre care se spune ca le-ar manca, fuge scarbit dupa ce da cu botu de vreuna. Nu stiu de ce. Poate oarece ciclidae sa fie interesate de ele, nu stiu. Scalarii, de exemplu, sigur nu.

Planaridele sunt introduse in acvariu odata cu mancarea vie, sau cu substratul insuficient dezinfectat (fiert), sau cu diverse alte chestii luate de prin baltile patriei (plante, buturugi, dafnii etc). Nu am observat sa faca vreun rau pestilor sau altor vietuitoare dar sunt destul de enervante. Se inmultesc peste masura atunci cand supraalimentezi. Altfel raman intr-un numar rezonabil si ajungi sa nu le mai observi.

...

Pestele serpiform cu dungi verticale alternative, daca seamana cu asta din avatarul meu se numeste Kuhli-kuhli (citeste "culi-culi"). Dupa denumirea stiintifica Pangio shelfordi.
cristian.jugaru
Junior member

Joined: 29/09/2008 17:28:28
Messages: 18
Location: oradea
IP:
Offline

multumesc pentru identificare.
i-am gasit un nume locatarului meu misterios pe care il vezi mai mult noaptea.
sper in continuare ca viermisorul meu sa nu mai apara
cristian.jugaru
Junior member

Joined: 29/09/2008 17:28:28
Messages: 18
Location: oradea
IP:
Offline

am revenit si sunt fericit din mai multe motive:
viermisorul cela sau ce o fi el nu l-am mai vazut si nici urme de frati de-ai lui, asa ca eu decid ca am scapat.
creveti continua sa creasca si cred ca am in acest moment macar vreo 5 generatii diferite.
dar ca orice om care evolueaza m-am gandit eu ca erau cam singuri asa ca m-am gandit sa le iau un coleg de acvariu si anume un blue crayfish, un frumos rac albastru. acuma singura mea intrebare este daca imi va manca sau nu crevetii. a mai incercat cineva aceasta alaturarea sau nu , sau daca imi puteti spune ce credeti daca mananca sau nu frumusetea de creveti.
va multumesc frumos anticipat pentru raspunsuri
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

referitor la acesti blue crayfish , in cazul in care are rupt un cleste (rupt tot bratul) mai sunt sanse sa-i creasca la loc? Asta daca stie cineva...

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
cristian.jugaru
Junior member

Joined: 29/09/2008 17:28:28
Messages: 18
Location: oradea
IP:
Offline

dar despre clestii principali nu stiu sa spun desi eu as zice ca la prima naparlire se rezolva. singura problema e ca se va cam da la pesti
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

In opinia mea este foarte gresit sa combini raci cu creveti, singurul rezultat pe care il vei obtine, va fi ingrasarea racilor.
Eu pot sa-ti spun ca am tinut si tin creveti (amanno si red cherry) cu urmatoarele specii de pesti:
- Micro Razbora
- Khuli-Khuli
- Melanotaeni Bosemani
- Ghirinocheilius Aimonieriy (cu ei prima parte a fost mai dificila pana s-au obisnuit cu colegii de acvariu)

Cred ca trebuie sa fii foarte atent ce pui in acvariul cu creveti si sa incerci, sau sa ii pui in acvariu impreuna cu alti pesti daca acvariul este foarte bine plantat si foarte mare, sau sa ii pui singuri intr-un avariu mic.

Inca ceva, eu am 4 bucati blue crayfish intr-un acvariu cu africani si pot sa-ti spun ca au un caracter pacatos si sunt foarte salbateci, inceaca sa vaneze tot ce pot apuca in clesti, incepand cu pesti si terminand cu lemne pe care le ai in apa. Daca ai o duritate mai mare la apa si hrana de calitate iti va creste foarte repede.

album1, album2, album3, album4
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

vyrussu wrote:referitor la acesti blue crayfish , in cazul in care are rupt un cleste (rupt tot bratul) mai sunt sanse sa-i creasca la loc?
Da. Creste la loc . Nu stiu daca la fel de mare.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Creste la loc dar in functie de dimensiunea exemplarului trebuie sa treaca mai multe naparliri ca sa ajunga la forma si dimensiunea corecta.
Cu cat este mai mare cu atat mai greu creste la loc. Daca exemplarul in discutie este mic in 2 naparliri va deveni simetric din nou.

album1, album2, album3, album4
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

va multumesc pt raspunsuri. Chestia e ca am gasit intr-un magazin de cumparat dar nu mai aveau numai o bucata si avea unul din clesti rupt si nu stiam daca creste inapoi... una din vanzatoare spunea ca va creste, dar na... la cat sunt de experimentati cine sa se ia dupa ei

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

vyrussu wrote:va multumesc pentru raspunsuri. Chestia e ca am gasit intr-un magazin de cumparat dar nu mai aveau numai o bucata si avea unul din clesti rupt si nu stiam daca creste inapoi... una din vanzatoare spunea ca va creste, dar na... la cat sunt de experimentati cine sa se ia dupa ei


Totusi, iti recomand sa-l pui doar cu Africani, altfel vei avea surprize neplacute.

album1, album2, album3, album4
marzzx
Member
[Avatar]

Joined: 19/11/2008 10:57:59
Messages: 104
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Alokt wrote: Eu pot sa-ti spun ca am tinut si tin creveti (amanno si red cherry) cu urmatoarele specii de pesti:
...
- Melanotaeni Bosemani

Si nu ii mananca boesemani ? Nici macar pe cei mici ? Eu niciodata nu m-am gandit sa ii pun in acvariul cu melanotaenii. Partial si din cauza praecox-ilor, care, desi sunt mai mici, par mult mai doritori sa "guste" din toate decat boesemani.
Ma refer in special la red cherry.

La t?? ni-i greu !!!
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu am un acvariu de 400l cu :
- 20 bosemani
- 10 ghiri
- 8 amano
- nenumarati red chery

Am unul de 60 l cu:
- 2 Khuli-Khuli
- 2 Ghiri
- 6 generatii de red chery

In restul nu am creveti, dar nu am avut nici un atac impotriva crevetilor si chiar se plimba prin fata pestilor foarte dezinvolti. Nici crevetii nu sunt speriati sau stresati de pesti dar nici pestii nu ii baga in seama.

album1, album2, album3, album4
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

marzzx wrote:
Alokt wrote: Eu pot sa-ti spun ca am tinut si tin creveti (amanno si red cherry) cu urmatoarele specii de pesti:
...
- Melanotaeni Bosemani

Si nu ii mananca boesemani ? Nici macar pe cei mici ? Eu niciodata nu m-am gandit sa ii pun in acvariul cu melanotaenii. Partial si din cauza praecox-ilor, care, desi sunt mai mici, par mult mai doritori sa "guste" din toate decat boesemani.
Ma refer in special la red cherry.


Dar la CJ apa este foarte "moale" daca mai tin eu bine minte din faculta iar Melanotaeniile si crevetii de altfel au nevoie de duritate mare.
Eu in Satu Mare nu pot sa tin pesti care prefera duritate mica indiferent de eforturile depuse, pur si simplu se chinuiesc.

album1, album2, album3, album4
marzzx
Member
[Avatar]

Joined: 19/11/2008 10:57:59
Messages: 104
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ai dreptate, apa in Cluj este moale. Dar nu as afirma ca melanotaeniile "au nevoie" de apa dura. Si, ca sa imi argumentez afirmatiile, imi permit sa citez de aici, cea mai buna sursa de informatii pe care am gasit-o pentru rainbowfish, privitor la unde au gasit M. Boeseman si H. Bleher aceasta specie in natura:

The lakes and streams have a pH of 6.4~7.8 (de Vries, 1962) and temperate 26~27°C. Heiko Bleher reported the water conditions as pH 9.0, hardness 5° dGH, and conductivity 145 mS. When Marinus Boeseman collected his specimens, he reported a pH of 6.4~6.5.


Deci suporta o gama larga de pH si duritate destul de scazuta. Oricum, la mine nu par afectati, din contra, cresc, sunt colorati si se inmultesc fara probleme.

Asta era mai degraba o discutie pentru subforumul de rainbowfish, scuze de offtopic.

Si, ca sa fiu si la subiect, nici crevetii nu imi par afectati de duritatea scazuta din apa, mi se inmultesc si ei in draci si vad destul de des dovada ca au naparlit.
Mai nou am aflat si o metoda buna pentru a-i ajuta din punctul asta de vedere: adaugarea de os de sepie. Oricum, eu la acvariul lor fac si schimburi bisaptamanale de apa, ceea ce sunt convins ca le e de ajutor.

La t?? ni-i greu !!!
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ca sa ramanem in topicul crevetilor si al crustaceelor:

Eu imi cumpar crustaceele de la un pet-shop din Baia Mare, acolo au duritate de 0-1, eu in Satu Mare am 16, dar o tin la 12 cu ajutorul lemnelor.
Omul care are Pet-Shop-ul chiar se pricepe spre deosebire de majoritatea din domeniu, ii hraneste bine, apa este cristal, nu ii aglomereaza, in fine nu traiesc in conditiile standard de pet shop ci in conditii pe care putini le ofera.
Cu toate acestea, la mine traind in aproximativ aceleas conditii crustaceele merg incomparabil mai bine ca si la el datorita apei duritatii apei. Iar aici nu discut de red cherry care iti traiesc si intr-un pahar cu apa, ci de amano care sunt destul de pretentiosi si de raci care au pretentii foarte ridicate la calitatea apei.
Personal sunt 100% decis sa tin doar specii care prefera apa dura. Am facut eforturi sa tin pesti care prefera apa cu duritate mica, dar sa stii ca nu am reusit sa obtin rezultate satisfacatoare indiferent de efortul depus.

album1, album2, album3, album4
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com