[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un sfat sau poate un sac ( de sfaturi ); sa vedem  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cablurile nu ma deranjeaza, ca le pitesc si nu se vad. Dar daca zici ca Jbl e mai indicat, asa sa fie. Si pana la urma din ce mi-ai spus, amandoua reactoarele faca fata (sau daca nu, pot face spate) acvariului meu. Avand in vedere si testul permanent, s-ar putea sa aleg Jbl. Multam fain de sfaturi.
A, cat pe ce sa uit. Din ce am citit, concomitent cu co2, introduc si fertilizanti, nu?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai am o intrebare.
Pe langa fertilizator, ar mai trebui vreun tub de neon? Acum am 1*20W Power glo + 1*20W Flora glo

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Din ce am citit, concomitent cu co2, introduc si fertilizanti, nu?
Da, da' nu bagi din prima toata doza. Incepi cu putin si o cresti pe masura de se dezvolta plantele.

Power Glo nu prea are legatura cu plantele , io l-as scoate imediat. Un Osram Fluora ar merge in locu' lui . Plus inca unu' sau doua Osram Fluora daca te pricepi sa le inghesui in capac .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da, da' nu bagi din prima toata doza

Uitasem acest aspect. Ce sa folosesc? Lichid sau bilute la radacina plantei?
Power Glo nu prea are legatura cu plantele , io l-as scoate imediat. Un Osram Fluora ar merge in locu' lui

Ma preocup si rezolv.
Plus inca unu' sau doua Osram Fluora daca te pricepi sa le inghesui in capac

Pentru unu garantez, cred ca il pacalesc, dar doua nu vad cum.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Ce sa folosesc? Lichid sau bilute la radacina plantei?
Bilute la radacina de la inceput ca astea nu provoaca algele, lichid incet-incet.
Iti sugerez JBL ca-s toate ieftine si bune: bile de argila in sol, Ferropol in apa si picaturi zilnice tot in apa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Multam fain de tot pentru sfaturi. Revin cand ma mai impotmolesc in ceva si nu ma descurc singur.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Mai copii, sa stiti ca nu trebuie sa fiti, totusi mai catolici decat papa...
Sculele profesionale au si ele targetu' lor.

Sa devin concret: Voi chiar nu aveti nici o cunostinta, sau o cunostinta a vreunei cunostinte care lucreaza la vreo fabricutza de bere...?

Puteti face rost de butelie de CO2 mult mai ieftina si ceva mai mare decat astea de firma. Sa dau un exemplu... Butelie SERA de 500g - vreo 2 milioane cand am luat-o eu. Butelie de 8Kg de Tuborg - 0 (zero) lei. Nu stiu cat m-ar fi tinut aia de juma de kil, dar asta de 8Kg m-a tinut 2 ani.

De asemenea nu aveti pe nimeni la vreun service care monteaza instalatii de gaz pe masini? Acolo puteti gasi o electrovalva pentru gaz (merge foarte bine si pentru CO2) la cam o zecime din pret.

Atentie, nu vorbesc de lucruri sensibile cum ar fi reductorul de presiune, reactorul samd.

Vorbesc de lucruri care isi fac treaba exact la fel, sau poate mai bine decat cele de firma, speciale pentru acvaristica... (la "mai bine" incadrez butelia mai mare, de exemplu.)

Daca nu ma inseala memoria (ceea ce e foarte posibil) pana si Sandu, un fanatic (in sensul bun) al sculelor profi se baza tot pe o butelie de bere... Ma rog butelie de CO2 pentru dozatoarele de bere, nah... ca formularea dinainte suna altfel...

Toate cele bune.
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Val, poti sa pui o poza cu butelia aceea? Please! :-) Ca sa stiu ce sa cer.
Eventual daca poti spune de unde se poate face rost de ele.

galeria mea
[Email] [WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Val, poti sa pui o poza cu butelia aceea? Please! Ca sa stiu ce sa cer.
Eventual daca poti spune de unde se poate face rost de ele

Daaaaaa, te rugaaaaaam. Si pentru restul bineinteles.
Lasand gluma deoparte, nu stiu si nu cunosc pe nimeni care-mi poate procura cele mentionate de tine, Val. Asta este situatia, ce sa mai.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Nu ma prind daca glumiti sau nu asa ca ma conformez. Scuze pentru pozele cam naspa, da' mi-a fost lene sa montez blitz-ul extern. Daca nu se intelege ceva, spuneti.


Butelia de la SERA de 500g:
http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/10343/PA303420_.JPG

Butelia de bere:
http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/10343/PA303418_.JPG

Cele doua in comparatie:
http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/10343/PA303421_.JPG

Daca inca mai e cineva care nu stie (n-as fi zis)... Butelia mare se foloseste la dozatoarele de bere. Puteti eventual incerca sa apelati si la o firma de distributie, sau chiar la vreun posesor de aparat de bere la dozator... Daca vrei cu adevarat, poti!

Referitor la electrovalva, care se vede si ea in poza cu butelia mare, nici nu trebuie sa cunosti pe cineva. Poti sa te duci pur si simplu la un service care stii ca monteaza butelii de gaz pe masini si sa vorbesti cu un nene de pe-acolo. Eu asa am facut.

Spor!
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

In nici un caz n-am glumit.
Iti multumesc Val.

galeria mea
[Email] [WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nici eu nu am glumit. Mutlam fain de informatie.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Val wrote:Daca nu ma inseala memoria (ceea ce e foarte posibil) pana si Sandu, un fanatic (in sensul bun) al sculelor profi se baza tot pe o butelie de bere... Ma rog butelie de CO2 pentru dozatoarele de bere
Intr-adevar, nu te inseala memoria , si Sandu si multi altii de aici folosesc butelia de CO2 de la bere si o recomanda. O astfel de butelie nu e nici pe departe o improvizatie , e chiar ceva profi si nu e cu nimic mai jos decit o butelie cumparata de la o firma profilata pe acvaristica. Doar ca trebuie sa aiba verificarea tehnica la zi .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Un Osram Fluora ar merge in locu' lui

Dom' Faraon, Osramu' asta Floura poate fi inlocuit cu altceva? Echivalent de pe la alte firme nu exista? Nu gasesc si pace prin magazine asa ceva.
Sau daca stie cineva unde anume se gasesc dati-mi si mie un semnal ca am capiat.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Incearca SERA Plant Color. E nitel mai scump, e nitel mai bun si il cam gasesti pe la magazinele de acvaristica, pet-shop-uri si alte alea...
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Incearca SERA Plant Color

Multumesc pentru sfat.
Am mai gasit: http://www.reef.ro/catalog/PRODUSE-PT-ACVARISTICA/Tuburi-de-neon-T5-T8/Plant-Light-18w.html
Asta este bun?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Multumesc mult. Exacta rau informatia data de tine. Am sunat si il au pe stoc. Execut traba luni dimineata ca azi nu ii mai prind si maine au inchi. Inca odata multam.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Spuneti-mi, va rog, Hemianthusul "Cuba" este o planta ce are nevoie de sustinere? Adica trebuie legata de ceva piatra sau lemn? Am citit ca merge si legata si prinsa direct in substrat, dar nu vad cum, ca la ce fel de radacini are..... Am doua cosulete pe care le-am desfacut si le-am pus in acvariu. Una dintre ele s-a ridicat la suprafata acvariului si a trebuit sa pun o pietricica peste ea. Dar in afara de faptul ca stica aspectul, cred ca nici bine nu-i face.
Asa ca va rog sariti cu sfaturi.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nu planta intreaga cantitate dintr-un pot intr-un loc. Trebe s-o desprinzi in bucati mici pe care le plantezi la citiva cm una de cealalta acoperind toata suprafata pe care intentionezi sa faci covor .
Infige in sol bucatica destul de adinc sa nu iasa . Pune o poza cu ce-ai realizat dupa ce plantezi si vedem noi daca-i bine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Spuneti-mi, va rog, Hemianthusul "Cuba" este o planta ce are nevoie de sustinere? Adica trebuie legata de ceva piatra sau lemn? Am citit ca merge si legata si prinsa direct in substrat, dar nu vad cum, ca la ce fel de radacini are..... Am doua cosulete pe care le-am desfacut si le-am pus in acvariu. Una dintre ele s-a ridicat la suprafata acvariului si a trebuit sa pun o pietricica peste ea. Dar in afara de faptul ca stica aspectul, cred ca nici bine nu-i face.
Asa ca va rog sariti cu sfaturi.


Se planteaza in smocuri mici. Stiu ca e cam greu, dar daca ai rabdare si ii oferi conditiile necesare, va forma un covor splendid. In nici un caz nu o scoti din cos si o lasi sa pluteasca. Cam asa se face acvaristica adevarata - cu rabdare.

Later edit - Acusi vazui ca am postat in acelasi timp cu Faraonul. Scuze!

Hai, alber , treci la treaba pina nu o pierzi, ca e pacat de ea! :-)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com