[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un sfat sau poate un sac ( de sfaturi ); sa vedem  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ce inseamna maternitate? Eu am asa ceva, Am explicat cum arata.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Ce inseamna maternitate? Eu am asa ceva, Am explicat cum arata.

Baga plante multe gen Riccia sau Elodeea. In timpul nasterii nu sta sa caute puii si sa-i manince. Sau poate acestia erau prea slabiti si atunci i-a inghitit - conservarea speciei. Nu ai ce sa faci. O sa capeti insa experienta si nu se va mai intimpla din nou.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

alber a scris:
Ce inseamna maternitate? Eu am asa ceva, Am explicat cum arata.

Baga plante multe gen Riccia sau Elodeea. In timpul nasterii nu sta sa caute puii si sa-i manince. Sau poate acestia erau prea slabiti si atunci i-a inghitit - conservarea speciei. Nu ai ce sa faci. O sa capeti insa experienta si nu se va mai intimpla din nou.

Unde sa pun plante? In maternitate? Mi se pare cam ciudat

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:
alber a scris:
Ce inseamna maternitate? Eu am asa ceva, Am explicat cum arata.

Baga plante multe gen Riccia sau Elodeea. In timpul nasterii nu sta sa caute puii si sa-i manince. Sau poate acestia erau prea slabiti si atunci i-a inghitit - conservarea speciei. Nu ai ce sa faci. O sa capeti insa experienta si nu se va mai intimpla din nou.

Unde sa pun plante? In maternitate? Mi se pare cam ciudat

Atunci fa cum crezi tu ca e mai bine. Se stie ca viviparii isi maninca puii, nu sunt ca alte specii de pesti care si-i protejeaza.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu vreau sa fac pe desteptul, tocmai de aia ma aflu pe acest forum, punand intrebari. Daca ma arat putin contrariat cateodata, nu contest calitatea informatiilor pe care le primesc, ci poate doresc doar mai multe explicatii. Intrebarea mea este in continuare daca in acea maternitate, care am spus ca este formata dintr-un schelet din plastic imbracat in plasa, pot pune plantele. Vor trai fara substrat, doar prin simplul fapt ca sunt in apa? Asta este nedumerirea mea. Vreau ca totul sa fie ok, sa nu aibe pestiucii probleme. Si in acesta perioada, chiar nu am bani sa cumpar inca un acvariu, cat o fi el de mic.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Nu vreau sa fac pe desteptul, tocmai de aia ma aflu pe acest forum, punand intrebari. Daca ma arat putin contrariat cateodata, nu contest calitatea informatiilor pe care le primesc, ci poate doresc doar mai multe explicatii. Intrebarea mea este in continuare daca in acea maternitate, care am spus ca este formata dintr-un schelet din plastic imbracat in plasa, pot pune plantele. Vor trai fara substrat, doar prin simplul fapt ca sunt in apa? Asta este nedumerirea mea. Vreau ca totul sa fie ok, sa nu aibe pestiucii probleme. Si in acesta perioada, chiar nu am bani sa cumpar inca un acvariu, cat o fi el de mic.

Cele indicate de mine nu au nevoie de substrat. Macar de curiozitate ai fi putut sa le cauti pe net, corect? Nu ti-am spus/impus/indicat/ordonat sa-ti mai cumperi inca ceva. Nu am dreptul sa fac asta si nici nu o voi face vreodata.

www.tropica.com - plante de acvariu
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Maternitate:

1. O cutie cu gratii care lasa spatii mai inguste decit pestele-mama si mai mari decit puii

2. Un acvariu mic in care se pune pestele-mama.

Maternitatea 1 nu are nevoie de plante sau ascunzisuri.
Maternitatea 2 are nevoie de plante sau ascunzisuri.


Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cele indicate de mine nu au nevoie de substrat. Macar de curiozitate ai fi putut sa le cauti pe net, corect?

A fost primul lucru pe care l-am facut, dar nu mi-am dat seama de treaba cu substratul. Mea culpa

Nu ti-am spus/impus/indicat/ordonat sa-ti mai cumperi inca ceva. Nu am dreptul sa fac asta si nici nu o voi face vreodata

Nu am vrut sa insinuez asa ceva, stiu ca nu asta este practica voastra. Daca exprimarea mea a fost defectuasa sau neclara, imi cer scuze.
Nu am chef sa ma iau in clont cu voi, vreau doar sa invat si sa ma fac mare, eu si pestiucii mei. :-)

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

O cutie cu gratii care lasa spatii mai inguste decit pestele-mama si mai mari decit puii

Nu am asa ceva, dar pricepui despre ce este vorba.
Un acvariu mic in care se pune pestele-mama.

Nici asa ceva nu am, dar am mai scormonit si poate cumpar. Vad ca nu sunt asa de scumpe, si mi se pare solutia ideala.
Multam tuturor pentru sfaturi

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am gasit acest acvariu, este din plastic si are prevazut un bec si o pompa pentru filtrare. Este bun sa fac din el o maternitate? Ma gandesc sa-l "umplu" cu plante si sa-l pun la treaba. Ideea este doar sa nu fie prea mic. Ce parere aveti?
http://www.acvamax.ro/product_info.php?products_id=1145

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Sormon
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/01/2008 21:26:51
Messages: 46
Location: Toronto
IP:
Offline

E ok, micut dar merge. Sa pui 3-4-5 plante in el sa se poata ascunda puii.
De preferat sa nu pui nimic pe fundul bazinului.
Ma gandesc totusi poate ai putea cumpara un bazin mai ieftin. (spuneai ca ai oaresce probleme cu banii)
Doar un acvariu cred ca iti e de ajuns, eventual un picut mai mare decat asta, sa il pui undeva unde sa aiba lumina naturala (deci nu ai nevoie de bec) si nici aerator nu e musai, de filtru nici atat pentru ca exista riscul ca puii sa fie "filtrati" (trasi in filtru).
Deci doar un acvariu si cateva plante si il ti pe post de maternitate, sa pui macar jumatate din apa din bazinul mare de unde provine femela.
Bafta

Cine intreaba e prost pentru 5 minute, dar cine nu intreaba ramane prost pentru totdeauna...
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Daca voi lua inca un acvariu pe post de maternitate, va fi totusi dotat cu tot ce trebuie. Am vazut si mai ieftine, dar fara capac, ma rog ala se poate face. Plus o pompa micuta, si un bec economic, ar merge zic io. Chiar si cel de care v-am spus e ok la pret, eu vroiam sa ma incadrez undeva la 150 ron, si vad ca oferta este bogata pana in pretul asta.
Cu puii ce sa fac? Ii voi dona atunci cand vor creste, cred ca gasesc doritori. Sau nu? Deocamdata stau si ma gandesc chiar si la cei 8 Platy pe care ii am daca sa ii mai tin sau nu. Am totusi cam multi pesti in acvariu.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Eu zic sa nu te complici pentru inceput cu cresterea puilor.Poate mai tarziu,cand inveti cam tot ce e de invatat despre pestii pe care ii ai si intretinerea acvariului,a plantelor,etc.

Pe timp ce trece timpul parca-parca si eu inclin spre aceeasi idee. Mai vad, mai ales ca asa cum am spus, am cam multi pesti in acvariu.
In alta ordine de idei, cum vi se pare produsul acesta http://trade.ferplast.com/en/pagina_4469.html?
Este ok? Exista produse cu randament sau raport calitate pret mai bune decat acesta? Si aici ma refer la o plaja valorica undeva intre 300-400 ron.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Problema acelei chestii e ca butelia e de unica folosinta . Regulatoru' de presiune nu se potriveste direct la o butelie reincarcabila, e nevoie de o reductie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Problema acelei chestii e ca butelia e de unica folosinta

Si ca idee, cam cat "tine" o butelie, sa zicem folosita cam 12 ore/zi?
Regulatoru' de presiune nu se potriveste direct la o butelie reincarcabila, e nevoie de o reductie

Si astea sunt scumpe? La Ferplast nu vad asa ceva.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Si ca idee, cam cat "tine" o butelie, sa zicem folosita cam 12 ore/zi?
Greu de spus, citeva luni, asta cu aproximatie grosolana de tot.


alber wrote:
Regulatoru' de presiune nu se potriveste direct la o butelie reincarcabila, e nevoie de o reductie

Si astea sunt scumpe? La Ferplast nu vad asa ceva.
Cindva, o reductie era 70 lei (noi). Reductie Ferplast, la Zoomania aveau.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

N-ar fi rau pentru inceput zic eu, dar sistemul e ok, are randament vizibil in ceea ce priveste plantele? Nu vreau totusi sa dau banii aiurea. Daca e ok, cu timpul caut si butelie reincarcabila, iar adaptorul chiar nu este o problema. Am vazut si eu intr-un tarziu tot asa, in jur de 70 ron

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:N-ar fi rau pentru inceput zic eu, dar sistemul e ok, are randament vizibil in ceea ce priveste plantele?
Reuseste sa dizolve destul CO2 pentru acvariu tau de 120 litri .
Io ma uit ca bou' la regulator smilie si nu vad robinetu' de reglaj a debitului , sint convins ca-l are, da' nu-l vad.

Cum ai de gind sa-l opresti noaptea? Nu cred ca-i bine sa tot invirti de robinet, n-a fost conceput pentru asa ceva. Iti sugerez e electrovalva .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Reuseste sa dizolve destul CO2 pentru acvariu tau de 120 litri

Asta ar fi un lucru bun
Io ma uit ca bou' la regulator si nu vad robinetu' de reglaj a debitului , sint convins ca-l are, da' nu-l vad.

Si eu m-am uitat, pana am gasit pe nu stiu unde o poza cu regulatorul. In spate se afle o gaurica unde se intervine cu un hexagon micut si de acolo se regleaza.
Iti sugerez e electrovalva

Si eu mi-o sugerez, daca-mi este permisa gluma, asa ca nu voi avea ce face si-mi voi creste cheltuielile. Asta e.
Dar daca tot suntem aici, lasand deoparte diferenta de pret de cca 100 ron, asta ar fi mai bun? http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2--accesorii-pentru-co2/1511-jbl-co2-set-easy-1.html

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:
Iti sugerez e electrovalva

Si eu mi-o sugerez, daca-mi este permisa gluma


alber wrote:Dar daca tot suntem aici, lasand deoparte diferenta de pret de cca 100 ron, asta ar fi mai bun? http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2--accesorii-pentru-co2/1511-jbl-co2-set-easy-1.html
As alege JBL, mi se pare un producator mai serios decit Ferplast.

JBL are avantaju' acelui reactor fara PowerHead = un cablu mai putin, pentru cei alergici la fire e un avantaj mare. Daca nu te deranjeaza firele, asta nu-i un avantaj . Reactoru' JBL va face fata la acvariu tau. La un acvariu mai mare ma indoiesc ca poate.
Alt avantaj al JBL e testu' permanent de CO2 - te va ajuta sa reglezi debitu' .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com