[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un sfat sau poate un sac ( de sfaturi ); sa vedem  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Multumesc mult, Sormon. Ma descurc acum

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Prima poza a acvariului meu. Nu va sfiiti si dati-va cu parerea, criticati, laudati si sfatuitiimage

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Prima poza a acvariului meu. Nu va sfiiti si dati-va cu parerea, criticati, laudati si sfatuitiimage

Eu ti-as da un sfat, dar nu prea vad nimic. De laudat, la fel. Dar ai muncit la acvariu si asta se vede. Poza e cam mica si de aceea nu se prea disting obiectele de decor. Pestii, nici atit. Dar parca ai niste temple antice, adevarat? Atunci, aut cu ele, ca e kitch curat. Daca poti, incearca sa faci poza nitel mai mare, sa-si spuna tot omul parerea.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi daca asta te ajuta cu ceva. Eu, sincer vorbind, nu stiu daca mai este de actualitate : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=206
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

image

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta ii spusesem si eu mai devreme, cind poza era micuta. Deci, mai intii multumeste-i Faraonului pt ca te-a ajutat cu poza, apoi scoate ruinele si om mai vedea. Acvariul mie imi place, plantele sunt asezate cu gust, sper doar sa nu fie prea populat. Ce si citi pestisori ai?

Am si eu insa o nelamurire - de ce or fi atitia atrasi de temple, castele, scafandrii si altel alea care nu au nici o legatura cu un acvariu? Ca tare urit mai dau si costa o gramada. La mine in piata la un pet shhop, am intrebat si eu de curiozitate sa nu mor proasta cam cit e unul - 35roni
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Asa cum mi s-a recomandat si cum se cuvine, multumesc domnului Faraon . Inca nu stapanesc prea bine treaba cu postatul pozelor, dar mai incerc Mai am, ceva mai proaspete si le voi posta cat de curand. Am facut ceva modificari fata de cea veche, veti vedea.
In privinta ruinelor, nu stiu ce aveti cu mine, ca nu v-am facut nimic. Vreti sa pap mancare de pesti sau ciorba cu cioburi? Eu nu. Vedem ce se mai intampla, poate mai creste iarba, poate se mai scufunda, ceva rezolvam noi. :misto:
In privinta pestilor, ce sa zic, si aici cred ca am sarit calul (tot ordin de sus), dar se poate discuta.
Am asa: 2 Albino Bristlenose Ancistrus ( suginele )
4 Coridoras panda ( corici )
20 Paracheirodon innesi-cred ( neoni )
8 Platy ( nu mai stiu denumirea exacta ). Aici spuneam ca se poate discuta
Cam asta ar fi. Mai pun ceva poze si vedem.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:In privinta ruinelor, nu stiu ce aveti cu mine, ca nu v-am facut nimic.

Nu are nimeni nimic cu tine :alright: Dar incearca sa-i arati prietenei/sotiei tale acvariile Faraonului sau ale lui Intros.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am mai pus poze: http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1141

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Na ca am reusit. A dat Domnul, ca ma cam saturasem de atata chinuiala.
Despre partea inchinarii....Stii care este problema? Da, nu si-o avea rostul acea coloana acolo, dar deocamdata ramane. Replica la acvariile lui Faraonul si Intros? "Minunate, mirifice, dar parca si acolo ar merge o coloana doua"
Parca as fi si eu da acord cu ea la mine in acvariu, nu comentez pe munca celorlalti useri, daca ar fi ceva unic, ceva ce nu se gaseste peste tot, sau ceva home made.
Cam asta ar fi treaba de pana acum, schimb apa saptamanal, cam 25%.
Am totusi o intrebare. Apa pusa la declorinat, trebuie sa stea in vase tip lighean, sau se poate merge si pe varianta tip damigeana sau bidon? Acum o tin in niste "cutii" de plastic, care ce-i drept ma cam incurca.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

O poti tine intr-un bidon cu gura mai larga.In nici un caz in damigeana,sticle,etc

Am inteles, multumesc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai am o intrebare, legata de comportamentul pestiucilor pe care ii am in acvariu. Si cand spun asta, ma refer la cei 4 Corydoras panda.
Sa va spun cum sta treaba. Initial, in acvariu au fost doar 2 corici, cu doi ancistrusi. Ulterior au mai sosit doi corici, plus cei 20 neoni. In toata aceasta perioada, coricii au avut un comportament jucaus, asa cred eu. Adica, de foarte multe ori, "alergau" pe suprafata acvariului, in partea din fata, oblic, urcand si coborind, in grup de 2, 3 sau chiar patru, fara a atinge suprafata apei. Ceva mai tarziu, cand am introdus in acvariu cei cativa platy, comportamentul coricilor s-a schimbat. "Merg" doar pe fundul bazinului si arareori cate unul din ei se mai ridica doar cativa cm, intr-o tentativa de joaca. In rest sunt foarte activi, cu o dorinta iesita din comun de a scormoni si cerceta fiecare coltisor.
Intrebarea mea este: cum ar trebui sa fie comportamentul lor, daca "fuga" initiala era normala, sau daca acum au un comportament normal. Si ce ar trebui sa fac pentru fericirea lor, daca acum ceva nu este in ordine. Sunt tare draguti si-i vrem pe deplin fericiti.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt OK. Sanitarii sunt pesti care stau pe fundul acvariului, nu pesti de suprafata.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Inseamna ca acea "joaca" nu a fost ceva normal? Se intampla ceva ce nu le convenea in acvariu, sau erau in perioada de acomodare? Oricum ma bucur sa aflu ca acum se comporta normal si ca sunt ok.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Copy se duc la suprafata apei doar daca au nevoie de oxigen, in rest ori stau nemiscati (daca au mancat si sunt satui) ori bantuie daca le e foame.

Si mai au un comportament interesant :) - atunci cand dau de mancare (de exemplu o pastila din aceea de 'fundul apei') mai intai o identifica, apoi dau tarcoale ca si cum n-ar sti ca e acolo - si abia apoi vin si mananca.

La inceput probabil incercau sa recunoasca spatiul - cred eu.
[WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Inseamna ca acea "joaca" nu a fost ceva normal? Se intampla ceva ce nu le convenea in acvariu, sau erau in perioada de acomodare? Oricum ma bucur sa aflu ca acum se comporta normal si ca sunt ok.

Asa se comporta ei. Se ridica la suprafata, scotocesc orice coltisor etc. Nu-ti mai fa probleme, ca nu ai de ce din acest punct de vedere. Grija mare in schimb cind achizitionezi un peste nou. Se tine mai intii in carantina citeva zile si apoi se introduce in noul bazin.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am inteles, sa traiti. Faza cu carantina mi-a intrat bine in cap, nu sunt probleme, mai ales ca la cati pestiuci am, nu cred ca voi introduce altii prea curand, poate sa mai dau. Acum serios, multumesc pentru tot.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Am inteles, sa traiti. Faza cu carantina mi-a intrat bine in cap, nu sunt probleme, mai ales ca la cati pestiuci am, nu cred ca voi introduce altii prea curand, poate sa mai dau. Acum serios, multumesc pentru tot.

Nu ai de ce! Sa fi fericit tu si pestisorii tai!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Am dat-o rau de tot in bara, nici nu imi vine sa scriu.
Aseara, studiind cu nesat acvariul, si gandind cam ca ar mai trebui facut si pe unde, ce vad? Un pestic foarte mic, un puiut zic eu, avand cam 2-3 mm lungime. Ce fac eu? Iau repede o maternitate formata dintr-un schelet de plastic si o plasa care-l inveleste si o instalez in acvariu. Apoi prind pesticul si il introduc acolo, fara nici un fel de probleme, gandind sa il protejez de ceilalti pesti. Apoi, vine dezastrul. Prind o pestioaica, una care dupa parerea mea ar fi gestanta si o introduc si pe ea in acea maternitate. Nu dureaza 2 minute, si pesticul cel mic dispare in gura hamesita a pestioaicei. Sunt distrus, l-am omorat cu mana mea pe bietul pestic.
Spuneti-mi si mie care sunt greselile pe care le-am facut, ce sa fac in continuare. Pestioaica am eliberat-o din maternitate, iar pana azi dimineata nu am mai vazut sa fi aparut vreun pestic mic. Am verificat acvariul cam din 2 in 2 ore toata noaptea si nimic.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Am dat-o rau de tot in bara, nici nu imi vine sa scriu.
Aseara, studiind cu nesat acvariul, si gandind cam ca ar mai trebui facut si pe unde, ce vad? Un pestic foarte mic, un puiut zic eu, avand cam 2-3 mm lungime. Ce fac eu? Iau repede o maternitate formata dintr-un schelet de plastic si o plasa care-l inveleste si o instalez in acvariu. Apoi prind pesticul si il introduc acolo, fara nici un fel de probleme, gandind sa il protejez de ceilalti pesti. Apoi, vine dezastrul. Prind o pestioaica, una care dupa parerea mea ar fi gestanta si o introduc si pe ea in acea maternitate. Nu dureaza 2 minute, si pesticul cel mic dispare in gura hamesita a pestioaicei. Sunt distrus, l-am omorat cu mana mea pe bietul pestic.
Spuneti-mi si mie care sunt greselile pe care le-am facut, ce sa fac in continuare. Pestioaica am eliberat-o din maternitate, iar pana azi dimineata nu am mai vazut sa fi aparut vreun pestic mic. Am verificat acvariul cam din 2 in 2 ore toata noaptea si nimic.


:alright:
Pe viitor ai grija de cele gestante si separa-le in vreme intr-un acvariu mai mic cu multe plante, unde se vor putea ascunde puii. Sau poti cumpara o maternitate de la pet-shop.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com