[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cichlidae 240 l brut  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Ia vezi ce zice aici de Aquamedic ala.

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Expandat se gaseste peste tot. Extrudat nu am cautat decat la vreo 2 magazine mici si la cei mari.

@AMON_RA tind sa cred ce scrie pe pagina de la aquamedic pe pagina respectiva, dar, datorita faptului ca scrie ca e recomandat pentru acvarii de pana la 400 l, ceea ce e ciudat pentru o pompa asa mica, m-am uitat si in pdf-ul ala din josul paginii unde scrie ca e pentru acavrii de pana la 300 l, dar pompa are debit de 1000 l/h ... Nu stiu ce sa mai cred, inclin spre prospect si datorita faptului ca se apropie si de descrierea de la zooplus, dar cine stie?!?!?!
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Eu nu ma uitasem in pdf ala dintr-un singur motiv: mi se parea la mintea cocosului ca informatiile sa nu difere .
Deci sa recapitulam.
Pe pagina de prezentare scrie ca e pt acvarii de pana la 400 de L si are pompa de 600 l/h.
In pdf scrie ca e pt acvarii de pana la 300 L si are pompa de 1.000 l/h.
La zooplus zice ca pompa are debit 1.000 l/h.
Incurcata situatie.
Eu zic sa trimiti un mail la Aquamedic si sa suni la zooplus ca sa te lamuresti cum sta treaba .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aveti idee unde pot gasi in Bucuresti niste plexiglass sau ceva asemanator (nu neaparat transparent)? Nu la Brico, Praktiker samd ca acolo se da doar la bax. Mi-a spus cineva ca imi poate face un filtru extern in capac, dar ca am nevoie de materia prima pentru confectionare. Astept cu mare interes sugestii...
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Si noi cred ca asteptam cu enorm de mare interes o schema, o poza, ceva de genul...nu de alta, dar rolul unui capac si modul in care-l indeplineste, plus caracteristicile constructive sunt destul de clare. Trebuie sa acopere bazinul, sa ofere suport ptr iluminare, eventual unui hranitor automat, sa fie cat mai usor si estetic in acelasi timp.
Nu zic ca, prin ceva artificii tehnice nu ar fi posibil sa construiasca cineva un filtru extern in capac, dar ptr acvariul tau de 200 litri populat cu ciclide africane trebuie o capacitate filtranta cam de 5 ori mai mare decat volumul acvariului. Pe langa asta, africanilor le trebuie o foarte buna filtrare biologica. Toate astea inseamna o mare cantitate de material filtrant de genul Siporax, Eheim EHFI, adica materiale destul de grele....cat de solid si rezistent ar trebui sa fie capacul acela sa suporte circa 5-7 kg de materiale incorporate in el? Merita? Crezi ca economisesti 2-3 milioane necumparand filtru extern, dar eu zic ca e mult mai riscanta treaba asta. Sau face doar un filtru plin cu perlon usor? Adica strict filtrare mecanica?
Nu mai aduc in discutie problemele legate de izolarea perfecta a capacului, de apropierea curent electric - apa...
Din toate cele expuse mai sus cred ca concluzionezi ca nu merita o astfel de incercare...filtru extern in capac. De aia ziceam ca macar o schema ne-ar place sa vedem.
Daca totusi ramai hotarat, mult succes!
[Email]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

bine, bine, argumente solide contra filtrului in capac...dar nimeni nu stie de unde se poate cumpara materia prima? nu de alta, dar eu as vrea sa fac un capac (doar pt suport iluminare )
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Eu am vazut la Honbach pe raionul cu lemne, placi de PAL chiar pe acolo unde se taie PAL-ul.
[Email] [Yahoo!]
swatantar
Junior member

Joined: 05/04/2008 21:00:11
Messages: 68
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa incerc sa fac o schema ca sa intelegeti cu totii ce vreau sa fac. Ideea este ca nu e o nascocire a mea, ci a tipului care mi-a facut acvariul si care a mai intalnit asa ceva, numai ca nu stie unde pot gasi asa ceva de cumparat pentru ca pana acum a facut doar cu materialul clientului. Anyway, capacul nu e chiar un capac ci un cord de mobila suspendat deasupra acvariului pe niste suporti care pot tine vreo 20 kg. E loc si de neoane si de filtru. In principiu e nevoie de o pompa de apa amplasata intr-una din partile acvariului care trece apa prin filtrul de sus si o duce inapoi prin celalata parte. Am nevoie de ceva gen plexiglass ca sa pot lipi cu silicon.

Asadar, pana reusesc eu sa fac o schema, stie cineva unde gasesc un material plastic care sa pota fi folosit pentru spatiul asta de filtrare?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Porcu wrote:Dupa ce-am vazut poza cu acvariu' lu' Lofty: AquaGlo + MarineGlo am pus si io un neon albastru linga AquaGlo si-s fascinat de acvariu . N-am avut chef sa iau MarineGlo ca-i scump si n-am acvariu marin si-am luat un Osram albastru de 18 W de la Practiker cu 20 lei .

@Porcu, spune-mi te rog daca este indicat si pentru mine un asemenea neon. Deja am un Aqua Glo si un Power Glo. Am vazut in Pra.... un asemenea neon (albastru), dar nu mi s-a parut a da prea multa lumina. Pot schimba unul dintre cele pe care le am cu cel albastru?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:spune-mi te rog daca este indicat si pentru mine un asemenea neon.
Io zic sa nu-l folosesti la acvariu tau. Da bine la un acvariu cu cichlidae africane sau marin, altfel nu merita folosit.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Multam fain, @Porcu

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com