[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
deosebire intre anciostrus si pleco cand au acceasi marime  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

care este deosebire intre anciostrus si pleco cand au acceasi marime?
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Pai sunt mai multe . Incepand de la forma gurii , colorit , mustati .....
Si inca ceva . O intrebare si o curiozitate totodata .
Este prea greu sa te documentezi si sa scrii corect denumirile speciilor?
Ancistrus si nu Anciostrus in cazul acesta .
Am vazut ca si FARAONU' te-a atentionat la o faza cu Anubias dar se pare ca degeaba .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

ma grabeam ...
Incepand de la forma gurii , colorit , mustati .... ...
pai spune-mi si mie care sunt acestea .... adica cum arata ...
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Daca il deschizi din nou pe amicul google o sa gasesti destule poze ca sa-ti dai seama de diferente .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

AMON_RA wrote:Daca il deschizi din nou pe amicul google o sa gasesti destule poze ca sa-ti dai seama de diferente .


rau esti, mai Amoane...

ai sa ii spunem amicului Radu ca cei dou pesti sunt extrem de usor de deosebit, principalele deiferente fiind:

1) colorit: Ancistrus( dolichopteris e cel mai intalnit, dar si multispinis se mai gaseste) e brun inchis spre negru cu puncte galbene, Pleco e cenusiu sau rozaliu, in functie de varietate. Si daca tot am ajuns aici, ar mai trebui sa spunem ca un alt "pupacios" comun in Romania este Glyptoperichthys gibbiceps, asta e maroniu cu pete ca jaguarul. Asa cum spunea Nea Amon, Google images e o sursa buna de poze pentru orice acvarist in "suferinta".

2) forma: Ancistrusul are un fel de tepi mio pe nas si niste tepi foarte ascutiti la coltul gurii si daca e mascul. Pleco nu are asa ceva!

3) poate la fel de important: dimensiunea: daca are peste 15cm si inca creste, e clar ca e pleco sau gibbi!!! cand se opresc, pe la 40 cm, deja ti-au nenorocit acvariul, indiferent cat de mare ar fi el. de aceea nu recomand nici pleco si nici Gibbi in acvariile uzuale de 30-50 l, ca in 6 luni trebuie stramutati!

in rest, dupa ce i-ai vazut corect intr-un petshop, nu ai cum sa ii incurci.

http://www.seachem.ro
[Email]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

lukaboy
rau esti, mai Amoane...

Pot sa jur ca e de la caldura , ca alta explicatie nu gasesc.
Oi fi eu Maritul Zeu al SOARELUI dar ma afecteaza si pe mine caldura .
Oricum eu ma gandeam ca o imagine face cat o mie de cuvinte ( asa se zice ) . Avand acest lucru in minte eu ii amintisem de amicul google.
In alta ordine de idei si eu sunt novice in ale acvaristicii, dar pentru asta nu am venit pe forum ca sa stresez lumea sa-mi spuna cate puncte are Ancistrusul pe spate sau Pleco pe burta .
Dar ii acordam circumstante atenuante avand in vedere ca pana la urma e doar un copil.
O zi racoroasa la toata lumea .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

AMON_RA wrote:
O zi racoroasa la toata lumea .

daca ai putea sa stai prin nori si sa arunci pamantul putin mai departe de tine poate nu ar fi asa cald)
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Nu cred sa reusesc sa fac asta decat deseara cand Maritul RA isi incepe calatoria prin lumea subterana

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

este pleco sau ancistrus? http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=0 http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=1 ?
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com