[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sfaturi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Offline

sunt tare curios cum reactioneaza becurile alea la umezeala. eu inclin sa cred ca e o idee nu tocmai buna
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

le-am testat inainte ... le-am scufundat in apa si nu au reactionat in nici un fel ... si le-am mai si scapat in acvariu aprinse (dupa testare) si pesti nu au patit nimic. Cred ca este din aceea de exterior
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

nu mai se poate sa faca asa ceva mama a vrut sa o scoata si i-a cazut in apa si a crezut ca se corenteaza off ce rau imi pare (ca nu ma lasa sa o ai pun) cine o fi pus-o sa umble acolo si nici nu imi asculta parerea ... daca nu fac ca ea raman fara acvarii ... ce logica ...
conluzie I : cred ca renunt la lumina moonlight
concluzie II: cum se schimba mentalitatea unui parinte?
concluzie III : cum sa trec peste hopul asta ca vreau sa pe pun instalatie pt lumina moonlight ?
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Vezi ca la sectiunea ATELIER DIY este un articol facut sticky despre moonlight home made .Poate te incumeti sa faci una si tu .
Ajutat de catre cineva bineinteles ( cand zic cineva ma gandesc la parinti) .Si poate daca o sa vada parintii ca instalatia aceea este sigura, si ca nu exista pericole de curentare sau de electrocutare, o sa fie mai intelegatori .
Si sincer eu unul inteleg reactia mamei tale . Este normal ca s-a speriat cand a vazut niste fire de la o instalatie de craciun aruncate in capacul de la acvariu care pe deasupra au mai cazut si in apa . Eu zic ca orice parinte ar fi reactionat la fel .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

de acolo mi-a venit ideea asta
nu cred ca voi avea sanse ... da voi incerca (in zadar :x )
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

AMON_RA wrote:Vezi ca la sectiunea ATELIER DIY este un articol facut sticky despre moonlight home made .Poate te incumeti sa faci una si tu .
Ajutat de catre cineva bineinteles ( cand zic cineva ma gandesc la parinti) .Si poate daca o sa vada parintii ca instalatia aceea este sigura, si ca nu exista pericole de curentare sau de electrocutare, o sa fie mai intelegatori .
Si sincer eu unul inteleg reactia mamei tale . Este normal ca s-a speriat cand a vazut niste fire de la o instalatie de craciun aruncate in capacul de la acvariu care pe deasupra au mai cazut si in apa . Eu zic ca orice parinte ar fi reactionat la fel .

am uitat sa zic: daca tot umbla ... de ce nu a scos-o din priza
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Radule mare grija cu instalatia aia ca lucreaza la 220 V!!! (daca e din aia de care cred eu). Parerea mea este ca doar o minune probabil combinata cu faptul ca nu ai cumparat ultimul chinezarai de pe piata te-a scapat de o tragedie. Si aici ma refer la tine sau la mama ta, nu la pesti!!! Eu nu as fi bagat mana dupa ea in apa fara sa o scot din priza nici daca imi dadeai luna de pe cer (si un BMW nou ) Defapt nu as fi riscat nici sa o montez acolo....

Daca vrei un moonlight ieftin si bun, poti lua ca exemplu pe al meu: Un incarcator de telefon mobil pe post de sursa de alimentare (il aveam prin casa), o rezistenta de vreo 40 bani (4 mii lei vechi) pentru a limita curentul prin led si un led albastru de la o bricheta (cam 1 leu bricheta). Acuma daca nu te pricepi la fizica, roaga pe cineva sa iti calculeze (cu legea lui Ohm) ce valoare sa aiba rezistenta, in functie de tensiunea pe care o are incarcatorul de telefon, astfel incat sa nu iti arzi ledul. E foarte usor de construit si marele avantaj il ai ca lucra la o tensiune mult prea mica ca sa le faca ceva pestilor tai chiar daca cade in apa. Cu atat mai putin tie, in cazul in care bagi mana dupa ea fara sa o scoti din priza.

PS: un sfat din proprie experienta: la acvariul meu de 250 litri mi se pare suficient un singur led. Orientat sa bata la un unghi de aproximativ 45 grade pe suprafata apei o sa iti dea niste efecte super pe fundul acvariului. Fiind doar un led, lumina este difuza, dar seamana foarte mult cu lumina lunii. Daca pui mai multe leduri da impresia ca ar fi intr-un club sau discoteca. Acuma asta e o parere personala. Gusturile pot sa difere.
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

de acolo mi-a venit ideea asta

Ideea era buna dar se pare ca punerea ei in practica a fost mai deficitara . Nu scrie acolo nimic despre vreo instalatie de pom de craciun din cele citite de mine

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

fiecare vrea sa fie original nu?
pana la urma mama fost de acord cu ea si ... am lipit cu scoci (sau cum s-o scrie)
poze:
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1097&pos=30 credeti ca lumina e prea puternica?
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1097&pos=31
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1097&pos=32
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1097&pos=33
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
Radu_9_4
Junior member

Joined: 13/07/2008 21:57:29
Messages: 93
Location: Ovidiu jud CTA
IP:
Offline

mi-a nascut o molly si am un pui mic mic de 3-4 mm sau mai mic
si spuneti-mi cum sa il ingrisesc (l-am pus intr-un bidon de 5 litri)
[Email] [Yahoo!] aim icon [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com