[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O mica problema si ceva poze  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Daca mi se permite, o sa fac un topic compus: niste poze + o intrebare cu o mica problema.

Mai intai problema: imi hraneam scalarii cu artemia congelata, luata de la Hornbach. Toate bune si frumoase pana s-a terminat. Unul din ei a inceput imediat sa manance granule de la Hikari (cred ca se cheama micro wafers) sau Hikari Discus. De ce am eu Hikari Discus si nu am discusi... e alta poveste. Asa, revenind. Problema e cu al doilea scalar care de cand nu am mai avut artemia nu a mai mancat deloc. Cred ca are cam 2 saptamani! Am incercat cu larve de musca congelate negre, rosii, cu daphnia congelata, granule de tot felul. Nimic. Si era putin mai mare decat celalalt, acu s-au schimbat locurile. Pe de alta parte, se comporta perfect normal, il fugareste putin pe celalalt, e activ, nu pare deloc bolnav. Nu stiu ce sa-i fac sa manance. A ajuns foarte slab (nu slabit!). Daca aveti vreun sfat... shoot! A, am uitat sa precizez ca am cautat artemia congelata sau oua peste tot si nu am mai gasit.

Si acum niste poze:

El este Hammy, SAE-ul meu foarte cuminte care a mancat toate algele din acvariu:
image

Aici este acelasi hammy cu un ... var mai indepartat, ca din pacate e un false SAE:
image

El e unul din scalarei, cel care mananca si e cuminte:
image

Un anubias urcat pe buturuga si cu niste pete mici maro pe ici pe colo...
image


Si cam atat. Pozele sunt putin intunecoase si au o tenta galbuie...
Daca vrea cineva sa-si dea cu parerea... eventual sfaturi. Nu am nici o poza cu acvariul in ansamblu din pacate. La galerie sunt poze vechi.
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca ai mai avea un pic de Artemia, ti-as sugera sa moi niste granule in Artemia storcosita , o sa le accepte mai repede. Pentru ca nu mai gasesti Artemia incearca sa cumperi oua. Le eclozezi, strecori nauplii, ii storcosesti si moi granule in zeama .
Sau poti astepta pina i se face foame , da' risti sa slabeasca prea mult, scalarii pot fi incapatinati.

Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Pentru ca nu mai gasesti Artemia incearca sa cumperi oua.

Tocmai ca am vrut sa iau oua si nu am gasit nicaieri. Acuma, poate nu am cautat eu destul... dar pe unde am fost, am intrebat si nu am gasit. De eclozat nu-i problema, ca am mai scos naupli de artemia.

Dac-as gasi...

Sper sa nu fie totusi bolnav. Cum am zis, nu are absolut nici un comportament de peste bolnav. Este chiar activ. Dar... 2 saptamani fara mancare? Am citit pe aici pe undeva pe forum ca pot aparea probleme de genul acesta - sa nu manance - din cauza parazitilor intestinali... sau ceva de genul.
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

gengiskhan wrote:Am citit pe aici pe undeva pe forum ca pot aparea probleme de genul acesta - sa nu manance - din cauza parazitilor intestinali...
E posibil sa refuze hrana din cauza unei boli. Nu poti sti care e cauza pina nu-i dai Artemia.
Pericolu' pe care-l vad io e ca din cauza slabirii organismului sa fie atacat puternic de parazitii interni pe care oricum ii are.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com