[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O mica problema cu apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Uite, mai am o problema. Apa din acvariu e intr-un fel tulbure. Stiu, am citit articolele de pe site despre apa tulbure, dar tot nu prea stiu ce sa fac.

Sa descriu mai intai problema si poate ma ajutati si pe mine.

Situatia e cam asa:
  • pH - 7,3
    kH - 4
    NO2 - 0
    NH4 - 0,1
    volum 200 l brut (100x40x50)

  • Si-acuma problema: apa e... tulbure cum spuneam. Dar e putin mai ciudat: de departe, pare foarte foarte putin tulbure, de-abia se vede. Dar daca ma apropii mult, daca ma uit de langa sticla, in apa se observa foarte multe suspensii foarte foarte fine, care par sa dea o tenta alba. De asemenea, se formeaza bule de aer foarte repede si foarte mici in apa (nu din substrat, ci daca agit putin apa) si sunt persistente.

    Acvariul nu este suprapopulat: 5 scalari de ~ 5 cm, un SAE de ~4cm si un crowntail. Este plantat destul de mult zic eu. Sunt si ceva poze: http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1024. Pozele sunt facute putin mai demult, cand aveam si niste velifera. Nu mai sunt.

    Filtru intern Tetra (1000l/h). Cat de curand voi trece pe un filtru extern.

    Un alt amanunt: cred ca de la treburile care sunt in apa scalarii sunt bolnavi. Au aripioarele putin albicoase si par sa se destrame. Treaba asta a aparut de 2 zile. Zic ca de la apa pentru ca nu am nimic nou in acvariu, nu am adaugat nimic in ultimul timp (pesti, plante).

    Acuma, ma ajutati si pe mine? Nu stiu cum sa fac sa am si eu o apa cristal.
    [WWW] [Yahoo!]
    Ioan
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/03/2005 23:31:43
    Messages: 542
    Location: 25826 St.Peter-Ording
    IP:
    Offline

    Ai schimbat apa de curand, adica ieri, inainte de a se tulbura apa?
    Ajunge aer in rotorul filtrului si-l inprastie prin apa?
    Nu functioneaza filtrul biologic (canistra) normal?
    Opreste orice curent de apa in acvariu si vezi daca nu cumva sunt vii bulele alea marunte de aer.
    gengiskhan
    Moderator
    [Avatar]

    Joined: 22/02/2008 20:43:44
    Messages: 1509
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Carja Ioan wrote:Ai schimbat apa de curand, adica ieri, inainte de a se tulbura apa?

    Nu. Am schimbat azi cam 15% si am aspirat putin substratul. Inainte de asta, ultima data am schimbat apa cam acu o saptamana, cam 30% si am aspirat si atunci substratul.
    Carja Ioan wrote:Ajunge aer in rotorul filtrului si-l inprastie prin apa?

    Da, ajungea. Tragea aer prin tubul pentru admisie de aer. Dar l-am oprit (aerul). De bulele de aer care se formeaza am mentionat pentru a sublinia faptul ca apa tinde sa faca multa spuma foarte usor prin agitare si ca e persistenta, adica nu dispare repede. Acum, ca am oprit admisia de aer, nu mai am bule mici de aer in apa, dar acele particole foarte mici tot exista.
    Carja Ioan wrote:Nu functioneaza filtrul biologic (canistra) normal?

    Filtrul biologic eu zic ca functioneaza normal. Acvariul are cam... 2 luni si spun ca functioneaza normal pentru ca am trecut prin toate fazele de formare: cresterea NO2, scaderea NO si cresterea NH4 si apoi scaderea acestora pana foarte aproape de 0. Mentionez ca filtrul este intern si nu am nici un filtru extern. Daca instalez un filtru extern, va ajuta si la calitatea apei? Presupun ca o perioada trebuie sa mearga amandoua pana se formeaza tot ce trebuie in cel extern.
    Carja Ioan wrote:Opreste orice curent de apa in acvariu si vezi daca nu cumva sunt vii bulele alea marunte de aer.

    Cum am spus si mai sus, nu mai am acele bule de aer pentru ca am inchis admisia de aer a filtrului, deci nu mai trage aer ci doar recircula apa. Dar nu este ciudat ca apa sa faca spuma atat de usor? Si sa fie persistenta?

    Stiu ca apele cu duritate scazuta fac spuma usor ceea ce ar fi si cazul la mine. Dar totusi... parca ceva nu e bine.

    Iar acele particole din apa tind sa cred ca sunt bacteriile care ar trebui sa fie in filtru (si sunt si in filtru). Dar tot nu stiu ce sa fac.
    [WWW] [Yahoo!]
    Ioan
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/03/2005 23:31:43
    Messages: 542
    Location: 25826 St.Peter-Ording
    IP:
    Offline

    Cred ca este mult coloid in apa. De la prea multa hrana? Esti sigur ca nu-i PH-ul mai acid? Sub 6? Daca ai apa buna mai schimba vreo 2-3 zile cate 20% si pregateste-ti niste bactopur sa ai pentru orice eventualitate, dar sa nu-l folosesti decat daca esti sigur ca trebuie, si ar fi bine dac-ai putea trata pestii in alt acvariu, fara nisip si plante, ca altfel distrugi bacteriile din filtrul bio. Pregateste si niste bicarbonat de sodiu alimentar sa-l ai la indemana. Ai ID-ul meu de messenger pe pm, incearca sa ma contactezi ca sa-mi mai dai niste amanunte si sa fiu in tema cu schimbarile care apar.
     
    Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com