[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce credeti despre guppy?  XML
Forum Index » General info
Poll
Ce solutie recomandati?
1. Parinti adoptivi 62 31% [ 29 ]
2. Hranire artificiala 48 24% [ 22 ]
3. Lasa-i in pace ca se descurca ei, si mai depun peste 5 zile 90 45% [ 42 ]
Total Votes : 93
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sunt foarte curios ce cred membrii forumului despre aceasta specie, pentru ca a capatat in ultima perioada o popularitate rea, mai ales din cauza ca se inmulteste repede si probabil pentru ca este destul de usor de intretinut si relativ adaptabil.
Pe mine guppy m-a adus in acvaristica acum multi ani si inca am ramas fascinat de culorile lor frumoase, de voalurile care le fac masculii, de formele innotatoarelor, de dansul masculilor, de vitalitatea lor.
Am pus si un Poll la care astept raspunsurile voastre si poate comentarii.
[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Si eu cam fug de guppi (de fapt de vivipari) din acelasi motiv zis de tine. Ce ma fac cu 50 de pesti ? Unde alerg sa-i dau ?

Daca as fi in liceu, cu o gramada de prieteni si cativa acvaristi, sa ii tot schimbam intre noi sa zicem [ cum am auzit ca se practica odata ] poate... Dar cu 12 ore de treaba... tot ce vreau e sa fie sanatosi astia care ii am. Ma gandeam sa iau un acvariu sa-i reproduc, dar ma mai gandesc, ca nici sa alerg sa ii dau apoi nu am timp.

Eu votez contra lor din cauza ca se reproduc in nestire, insa ca aspect sunt foarte frumosi...
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Daca faci din Guppy o pasiune, stapanesti genetica, scoti linii...este un peste superb...cum nimeni nu face treaba asta la modul serios ies niste cocarle cu trei puncte care si-o pun in draci si lasa urmasi cu sutele ce arata vai steaua lor smilie ...Altfel insa, nu desconsiderati gupanezul cu pedigree...este multa munca iar concursurile internationale de progfil din categoria gupanezu anului v-ar pune pestele intr-o lumina favorabila. Ce culori, ce tinuta...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Iar "gupu" ala cu pedigree e beton ....... si nici nu cred ca se puiesc ca soarecii .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc pentru voturi!
Pollul merge mai departe si mai astept pareri de la voi.
[Email]
pustyu
Junior member

Joined: 27/01/2008 14:31:16
Messages: 8
Location: Bucuresti
IP:
Offline

este o diferenta intre ce exista pe piata acum 3 ani de zile si ce exista acum... acum de exemplu gasesti niste starpituri pitice niste femele para pic de culare pe ele... etc... toata lumea spune ca poate faca Gupy, ca e usor de inmultit, etc, sa va vad oameni buni, hai sa vorbim la modul rentabil, cine mai este in stare sa faca mii de gupy? eu am stat 5 luni de zile sa scot 800 de pui din care apoi puteam scoate o matca frumos colorata pentru a putea spune ca am "o linie" de gup imperial... unde e negrul ala care a umplut piatza? s-a vandut, a murit ca... toata lumea face gupy, nu?doar toti suntem niste experti... procesul de acvaristica s-a transformat din placerea de a scoate cat mai multi pui si cat mai multe varietati in comoditatea de a avea un baban de bazin pleoshtit in sufragerie cu ciclide africane sau mai stiu eu ce care se inmultesc si isi cresc puii singuri... penibil.. sunt curios incepand de azi.. daca va luatzi 10 femele de la magazin si pastratzi prima fatare la diecare, cati din voi reusiti sa ducetzi 75% din pui? incercatzi, eu am incercat vara trecuta si din 5 gupi cumparati in primavara am ajuns la 800 vanduti la venirea frigului... acesta este un site pe care multi se lauda si prea putini sunt acvaristi.. eu nu mai sunt... dar imi voi reface eu tot ce aveam si atunci va promit poze... am venit in Bucuresti la facultate si speram sa gasec renumitele ferme de pesti... sa imi iau un "job" neplatit acolo din placerea de a creste pesti... am gasit vanzatori in obor care spun niste minciuni scuipate printre dinti si care au pesti majoritate exportati... dar Romania e plina de acvaristi cum e plin forumul asta de minciuni....

)\ ^^^\
) }CCC@>
)/ '"""U"
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io nu inteleg ce te tine pe un forum plin de minciuni .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

pustyu wrote:este o diferenta intre ce exista pe piata acum 3 ani de zile si ce exista acum...
Diferenta celor 3 ani imi pare nesemnificativa in calitatea gupanezului de rasa...aceleasi starpituri pitice niste femele para pic de culare pe ele... etc... si acum 3 ani si azi.
Ma asteptam daca tot pretinzi ca esti un cunoscator fin al fenomenului sa te apuci sa povestesti daca tot ai cunostinta de oameni si linii de referinta de Guppy (apropos vezi ca se scrie cu doi de p), de crescatori sau macar de pasionati speciei in cauza...iar astia au disparut de pe piata cu mult inaintea termenului de 3 ani invocat de tine.
Importuri de Guppy se fac de ani de zile , chiar si pe vremea lui Piticu` mai aparea asa din neant cate o linie adusa ba de la cehi, ba de la DDR-isti, ba de la rusi...iar ulterior dupa `90 de la moldoveni.
Toate aceste importuri au insemnat castig real si ulterior linii de lucru pentru pasionatii nostri.

pustyu wrote:toata lumea spune ca poate faca Gupy, ca e usor de inmultit, etc, sa va vad oameni buni, hai sa vorbim la modul rentabil, cine mai este in stare sa faca mii de gupy?


Eeee uite ca nu chiar toata lumea, taman iti scrisesem cateva randuri mai sus:

Daca faci din Guppy o pasiune, stapanesti genetica, scoti linii...este un peste superb...cum nimeni nu face treaba asta la modul serios ies niste cocarle cu trei puncte...

Apoi ma intereseaza ce intelegi tu prin rentabil?
Gresesti fundamental cautand rentabilitatea pe un forum de acvaristica. Oamenii aici nu-si propun sa traiasca din acvaristica ci sa o practice la modul cat mai corect. Din pacate asta implica sa bagi...nu sa scoti ...bani.
Intrebarea despre rentabilitate poti sa o adresezi pietarului...care daca o sa fie cinstit cu tine o sa-ti marturiseasca ca pestele respectiv nu e productie proprie. Ultimul pietar oborean din linia invocata a celor care avea linii de gupanezi, care ii lucra si pentru care e clar ca erau rentabili, in casa caruia am vazut si carti de specialitae ce tratau teme de genetica in reproducerea liniilor, a fost Emil Covaci. Un meserias, caterincos cum rar am intalnit si care a "decedat moral" odata cu Piata de la sine...
Un om cu si mai multa carte la care am vazut o linie fara sa exagerez de concurs a fost Virgil Ciobanu....eu iti tot invoc nume in speranta ca tu o sa-mi confirmi ca ai habar de ce vorbesc...altfel tonul tau imperativ si acuzele aruncate peste spate nu au alta valoare decat de a starnii scandal smilie ...fara ca tu sa ai habar de subiect.


unde e negrul ala care a umplut piatza? s-a vandut, a murit ca... toata lumea face gupy, nu?doar toti suntem niste experti... procesul de acvaristica s-a transformat din placerea de a scoate cat mai multi pui si cat mai multe varietati in comoditatea de a avea un baban de bazin pleoshtit in sufragerie cu ciclide africane sau mai stiu eu ce care se inmultesc si isi cresc puii singuri... penibil...


Negrul si rosul si turqoise-ul si violetul se dusera p....li :18: de sufelet pe apa Dambovitei de ani de zile, cum s-au mai dus si altele varietati aici in Miorticland.
Daca tot esti asa de expert in gupanezi insa ai fi trebuit sa cunosti si care-i durata medie de viata a unei linii exprimate in ani....asa ai ajunge printr-un calcul simplu artimetic sa constati ca nici nu mai aveau cum sa mai fie daca nu ai pus nimic peste ce ai mostenit acum cativa ani...dintr-o linie.
La partea cu acvariul pleostit de africani probabil ca o sa-ti raspunda fratili batran, obosit si pleoshtit Koala care in curand va fi posesorul unui astfele de bazin....numai ca ce pot eu sa-ti zic este ca iar te lansezi aiurea. Nu baga toti oamenii intr-o oala. O droaie dintre cei care au ajuns sa aibe acvarii cu A mare au trecut prin etapa gupanezu` vesel facut cu sarg acum ani buni de zile pentru ca apoi sa ajunga la lucruri mai complexe. Acvaristica ie diversa si-i frumoasa si pentru ala care face linii de gupanezi si pentru ala care se uita cum isi molfaie`n gura puii africana`. Acum sa nu cadem in pacatul in care daca eu am afirmat ca a face linii de Guppy nu e o intreprindere exact simpla a reproduce anumiti africani este. Si pana una alta cred ca esti de acord cu mine ca mai multi gupanezi pe toate drumurile decat africani...



...am venit in Bucuresti la facultate si speram sa gasec renumitele ferme de pesti... sa imi iau un "job" neplatit acolo din placerea de a creste pesti... am gasit vanzatori in obor care spun niste minciuni scuipate printre dinti si care au pesti majoritate exportati... dar Romania e plina de acvaristi cum e plin forumul asta de minciuni....
Avantul tau studentesc imi trezeste nostalgii...acuzele legate de presupusi acvaristi de dezonoreaza insa. smilie Nu am sa ma lansez intro polemica cu tine despre mincinosii forumului, dar am sa te rog daca traiesti cu dispretul asta in suflet fata de userii nostrii sa ne ocolesti si sa migrezi spre alte zari mai senine...undeva unde crezi tu ca o sa descoperi Valhala acvaristica a crescatorului autentic de Guppy si sa-i lasi in pace pre pleoshtitii astia care au esuat in sarcofage de neam prost si sa dea Dumnezeu sa aud despre tine ca esti unicul producator de linii de Guppy de o rara frumusete. Pana la proba contrarie pune-te in locul meu nu al acvaristului Sandu, ci al administratorului Sandu.
Am in mana dreapta cativa oameni pe care-i cunosc de zeci de ani, ale caror performante in acvaristica le stiu si cu care sunt intamplator sunt si coleg aici de fro 5 ani...iar in mana stanga un pushty care vine si arunca cu noroi in ei de la al 5-lea post, se da expert in Guppy dar nici macar nu a binevoit sa scrie cateva randuri despre el la rubrica dedicata, unde ar fi putut sa imi demonstreze ce experienta are, ce reustite etc....Tu pe cine ai crede???
Dupa cum ai vazut, oi fi clona, oi fi rau intentionat eu nu te-am ras...dar daca o ti asa, multa Daphnia(a se citii pureci) nu o sa faci pe aici printre mincinosi.
E prima si ultima avertizare.

Aaaa si mai am o rugaminte, la un alt topic ai postat adresa domnului Boloni, in paranteza fie spus un alt posesor in anumite perioade, de linii de Guppy de exceptie. Nea Fane m-a rugat cu ani de zile in urma sa nu-i mai apara numele pe forumul de acvaristica si nici adresa magazinului sau casei,,,cum vrei sa-i zici...pe vremea aia era un singur forum, daca ar fi sa fiu al dracu as zice ca si acum a ramas tot unu`...da` ma rog hai sa nu mai starnesc valuri iar tu si restul lumii sa tinem cont de rugamintea dansului

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sa ma bag si eu un pic in seama.

Lumea spune ca guppy este pestele incepatorului. Din punctul meu de vedere este absolut fals. Singurul avantaj pe care l-ar avea incepatorul este ca are niste pesti vivipari, cumpara trei d'aia, doi d'ailalti si incep sa-i fete in acvariu.

Altceva vreau insa sa scot in relief. Necesarul de bazine pentru reproducerea lor in spiritul pastrarii liniilor si a formarii unei baze de selectie.

Sa zicem ca de unde, de ne-unde am facut rost de trei varietati pure si, ca niste baieti isteti, nu le punem pe toate in acelasi bazin sa iasa tot felul de "verze" din ei ci le punem in bazine separatate si ne gandim ca vrem sa facem trei varietati de guppy pentru ochiul nostru, pentru selectie, vanzare, donatii, etc.

Hai sa calculam un pic:
- 3 bazine pentru matca initiala(o varietate/bazin);
- cam 3(nr. de varietati)*4(1 bazin pt fiecare saptamana din luna) = 12 bazine pentru reproducere, ca doar nu fata toate femele o data iar daca puii au trecut de doua saptamani ii mananca pe cei nou-nascuti, si nici nu vrem sa amestecam varietatile, ca sa ne pastram linia;
- puii ajung la o luna, o luna-jumate si incep sa se cunoasca masculii de femele. Trebuie separati, pentru ca altfel masculii incep sa alerge dupa femele si uita de mancare. Sa spunem ca punem tot masculii laolalta si toate femele laolalte in doua bazine mari. Dar guppy e bun de selectie pe la 4 luni, deci ne mai trebuie 2*3=6 bazine mari.
- matca imbatraneste si trebuie sa avem selectata alta matca care sa vina din urma. Deci inca 3 bazine pentru matca tanara.

Un calcul simplu ne arata ca daca vrem sa ne dam crescatori/impatimiti de guppy si vrem sa avem baza de selectie ne trebuie cam asa:

- 6 bazine de 40-50L pentru matca si matca tanara;
- 12 bazine de 50-75L pentru puii mici;
- 6 bazine de 150-200L pentru masculi si femele

Si asta fara sa devenim pretentiosi.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
pustyu
Junior member

Joined: 27/01/2008 14:31:16
Messages: 8
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vivipar, sunt de parere ca nu ai de ce sa te arunci cu 3 linii de guppy(cu 2 p ca am postat la 3 dimineatza si nu prea m-a mai interesat cum am scris si nici nu tastez extraordinar de bine) daca nu ai cel putin 3 staluri cu acvarii de 1 m lungime si 4 randuri a cate 40 centimetrii inaltime unde sa ai mai multe acvarii (stalul practic sa fie impartit pe jumatate). app de nume, uite un nume.. cine m-a invatat pe mine sa cresc pesti. se numeste Cristecu Constantin(cunoscut de Cristobaru sau Cristi Grasu), acum cu domiciliul in Magureni, Prahova. Omul ala avea 3 linii de gupy inainte sa se mute si facea cu succes, la fel si Xifo, Molly negru si galben(sa ma iertati daca nu stiu denumirea pestelui dar eu am incercat sa il cresc si sa descopar singurel ce si cum despre el nu sa fug la internet sa imi spuna totul.. pentru mine numele este popular "mulinez" sau "gup" sau "xifo", nu ma intereseaza cum se scrie ma interesa ce e in acvariu..). de la el am invatat multe lucruri si nu am mai vazut pe nimeni sa produca peste cum facea el... nu l-am mai vizitat de mult.. stiu ca odata cu mutarea a fost nevoit sa dea toti pestii si nu stiu exact ce mai are acum. o sa revin peste ceva timp cu informatii... cat despre cresterea Guppy-lor, eu vara trecuta am lipit o "cusca" direct de acvariu si tineam matca acolo cu plante... puii ieseau la fatare (pentru ca eu nu eram acasa-facultate) si asa am facut eu Guppy primavara trecuta. veneam acasa la saptamana si gaseam pui si ii mutam.. dupa 4 zile de la fatare, puii sunt destul de vioi sa poata fugi de cei mai mari (poti pune laolalta fatari din decurs de 2 saptamani sau chiar 3 fara problema canibalismului). poate o sa pun si poze cu acvariile mele de la sfarsitul primaverii pentru a deveni mai credibil. App de Ciclide... nu stiu numele inca o data.. am avut si eu acum 2 ani inainte sa plec la facultate ... albastre cu dungi negre.. cam multe pentru acvariul meu(aveam 2 masculi pe acvariu de 90 de litrii) si mi-au depus singuri fara vreo mancare speciala si am scos si puii tot in acvariul lor.. mi se par niste pesti la care nu trebuie sa faci prea multe artificii pentru a obtine puii... ai nevoie de un bazin mare , 3 masculi si restul femele si faci pui! smilie mi se pare jalnic... app.. visul meu nu este sa cresc Guppy, ci Carasi.. undeva la tzara unde sa am si bazine exterioare (idee de helesteu) pentru a prinde o culoare naturala din combinatia: purec rosu si soare! . pentru a va arata ca stiu mai multe... carasul negru se coloreaza prin adaugare de sare in bazin. Pentru admin: nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar am mai citit si eu de pe "vechiul forum" era ceva despre Oscari... e adevarat: a fost candva un forum si mai important, existau candva ACVARISTI. o sa ne intalnim peste ani.. astept sa termin facultatea, sa imi iau un job, sa am camarutza mea unde sa pot dezvolta ceva pentru ca la camin nu am ce face... si atunci vorbim... si pentru poze, nu stau sa pun aici.. contactati-ma la ID: callogenoMunin@yahoo . o zi buna

)\ ^^^\
) }CCC@>
)/ '"""U"
[Yahoo!]
pustyu
Junior member

Joined: 27/01/2008 14:31:16
Messages: 8
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- 6 bazine de 150-200L pentru masculi si femele

parerea mea este ca nu ai nevoie de bazine de 200 de litrii la Guppy... matca se tine in acvariu de cel mult 100 de litrii fara plante, nisip, etc pentru ca sunt niste pesti bolnaviciosi si necesita tratamente frecvent. iti pot garanta ca ei cresc extraordinar de bine cu mancare vie la volum de 1l de apa / peste. pentru vivipari cea mai buna mancare mi s-a parut larva de tzantzar(cea cu 2 puncte negre in ambele capete), tuby dar cu grija pentru ca se imbolnavesc de la ei, si necesar!!!! artemia VIE care este pentru ei MEDICAMENT. Vorbind in general despre experimente pe vivipari, daca nu suntetzi reproducatori am o solutie care va rezulta niste exemplare sanatoase: apa de salina(saramura) din izvoare naturale.. contine foarte multe minerale, saruri etc... daca suntetzi crescator va sfatuiesc sa nu punetzi "saramura" in apa pentru ca la vanzarea pestilor, pietarului ii vor muri in masa(NU am experimentat si asta dar e logic) sunt foarte multe lucruri de spus despre vivipari, mie unuia mi se par unii din cei dificili pesti cand vine vorba de inmultit in cantitati mari. Si as vrea sa cunosc si eu acvaristi reproducatori de alte specii care reproduc pentru magazine.. acele persoane sunt ADEVARATII CUNOSCATORI !!! exista asa ceva pe forum? mai exista asa ceva in Bucuresti? un nene care creste carasi? sa pot lua si eu o nuanta mai deosebita Made in Romania? Este normal Domnilor.. este normal si de inteles... evident.. importam pesti de afara pentru ca nu avem spatiu... vin cu o idee: am intrat in Uniune.. avem niste fonduri pentru proiecte ... fonduri nerambursabile!!! daca tot sunteti acvaristi, facetzi proiecte, dezvoltati acvaristica! cei de afara s-au straduit... noi avem mura-n gura...oare nu e pacat sa pierdem aceasta sansa? eu unu asta vreau sa fac... sper sa imi iasa! asta pente cativa ani... incep sa urasc ideea de facultate..

)\ ^^^\
) }CCC@>
)/ '"""U"
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pustyu wrote:... procesul de acvaristica s-a transformat din placerea de a scoate cat mai multi pui si cat mai multe varietati in comoditatea de a avea un baban de bazin pleoshtit in sufragerie cu ciclide africane sau mai stiu eu ce care se inmultesc si isi cresc puii singuri... penibil...


... prietene, acvaristica este un hobby ... adica, e o indeletnicire pe care o faci doar din inima, fara scopuri de imbogatire ... eu personal nu stiu nici un om care s-a imbogatit din acvaristica ... cei care vand pesti & stuff nu fac acvaristica doar din placere, pentru ei este un mod de trai si e firesc sa incerce sa optimizeze acest proces, fiecare cum intelege ...
... te asigur insa ca exista oameni care fac acvaristica din pasiune si care au un singur acvariu, frumos amenajat ... bazin care le bucura ochii si care le incanta sufletul ... nu inteleg de ce imparti acvaristica pe categorii, "bunii" si "raii" ... "aia care scot pesti pe banda rulanta" si "restu' lumii" ...
... ti-am scris pentru ca ma simt oarecum vizat de postul tau [ eu amenajez acum un bazin mare cu "africani" ] ... altfel, sa fii sanatos si la punga gros, sa cresti ce pesti vrei tu si sa fii fericit ! ... amin !
pustyu wrote: ... dar Romania e plina de acvaristi cum e plin forumul asta de minciuni....

... asta e o treaba urata, acestea sunt vorbe pe care nu le spui ... inca una ca asta si te duci, sa stii ! ...
pustyu wrote:... nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar am mai citit si eu de pe "vechiul forum" era ceva despre Oscari... e adevarat:

... asta e o replica vis-a-vis de ce ? ... ca nu prea inteleg unde vrei sa bati ... articolul acela [ despre Astronotus - de pe vechiul forum ] este postat si aici, tot de catre mine ... care e problema cu el ??? ...

... ia-o mai usurel cu "concluziile" si cu "verdictele", daca iti place la noi pe forum ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pustyu
Junior member

Joined: 27/01/2008 14:31:16
Messages: 8
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu este nici o problema, din contra, arata interesul cuiva care a vrut sa faca un studiu de caz, care a stat cu ochii infipti in bazinul ala si a notat fiecare miscare si a inteles-o... ceva ce gasesti mai rar in ziua de azi.. ceea ce mi se pare ciudat... azi gasesti tot felul de chestiutze in magazin de la nisip colorat pana la Hiperol(hipermanganat de potasiu dozat cu apa) Metiol(albastru de metil in concentratie mai slaba ) Triplafavina(unguent Triplafavin fiert dar nu mai tin bine minte procesul asa ca nu am de gand sa il descriu sa nu spun ceva greit). Am citit tot la voi pe forum ceva spus de un om mare... totul era facut pe masa din Bucatarie... am acasa vibrator facut de mine pe masa din Bucatarie pentru ca era mai ieftin sa gandesc si sa imi faca un prieten niste piese la strung decat sa cumpar o pompa... asta e inceputul.. asa se invata... stateam si lipeam acvarii la copii pentru niste sume simbolice scarbit de sumele urase cerute la magazine pentru niste acvarii... asa am invatat, intreb daca ti se strica pompa sau vibratorul oare sti sa o repari? eu stiu(am si pompa acum) stiu sa repar astfel de lucruri.. cati dintre voi dragi acvaristi batrani mai invatati copii si mai aratati ce ar trebui facut si cum... cati mai primiti in casa un copil care vine cu 1 leu sa isi ia si el un peste si sa puna o intrebare? prea putini.. aruncati niste vorbe pe forum dar nu aratati ce trebuie facut, nu venitzi cu explicatii... oare nu e pacat?

)\ ^^^\
) }CCC@>
)/ '"""U"
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

pustyu wrote:... cati dintre voi dragi acvaristi batrani mai invatati copii si mai aratati ce ar trebui facut si cum... cati mai primiti in casa un copil care vine cu 1 leu sa isi ia si el un peste si sa puna o intrebare? prea putini.. aruncati niste vorbe pe forum dar nu aratati ce trebuie facut, nu venitzi cu explicatii... oare nu e pacat?


Fratioare ...esti patetic, ce vrei acuma sa ne tziganim, sa-ti spuna ce a facut fiecare pentru acvaristica si pentru copii pasionati de acvaristica, sa iti evoc momentul Craciun in care pacatosii asti batrani au incercat sa faca cum i-a taiat capu` mai bine, vrei sa facem scene a la Jiji, in care sa ne apucam sa spunem ...ioooooo pac-pac am donat si am invatat si am initiat...tu ce ai facut. Ai tu vreo calitate de juriu? Lucrurile astea sunt facute deobicei cu decenta...tu ai invatat sa isi repare un vibrator, altu sa isi puna in functiune o instalatie de CO2...fiecare a facut cate ceva, dar asta nu-i motiv de lauda. Asa e normal. Tie nu ti se pare ca te cam dai in barci...???
Uite stii ceva, mie imi sare repede tandara cand vad ca intrii si de 5 posturi incoace nu faci altceva decat sa dai verdicte. Sincer iti spun la urmatoarea zbori si sunt sigur ca o sa-ti gasesti o tribuna la un alt forum unde nu se gasesc mincinosi si se si ajuta copii, oamenii sunt buni samd.
Nu-ti convine forumul...migreaza pe altul

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Hopa, s-au cam agitat lucrurile. Tineti-o pe guppy va rog.
[Email]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

pusty-ule mai mult decat ignoranta nu meriti....

In alta ordine de idei, nu mi-as mai lua guppy. De ce ? In primul rand pentru ca personal mi se par niste pesti cam prostuti, fara personalitate. Poate ma insel, am avut demult, au fost primii mei pesti si gandindu-ma acum pot sa zic ca n-au avut o viata prea buna. In rest, despre ei, numai de bine, ca sa zic asa
In al doilea rand de ceva vreme am descoperit ciclidele (kribensis in particular) ce mi-au oferit un spectacol superior.

...
[Yahoo!] [MSN]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

fipilica, eu cred ca guppy sunt pesti de expozitie, nu stiu daca sunt mai destepti sau mai prostuti fata de altii.
[Email]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

RaresLuc wrote:fipilica, eu cred ca guppy sunt pesti de expozitie, nu stiu daca sunt mai destepti sau mai prostuti fata de altii.

Nu te contrazic, acvariile cu guppy care le-am vazut, erau frumos colorate, mi-au placut, insa pe termen lung nu mi-as face asa ceva, dat fiind ca aveau o miscare browniana neincetata care ma obosea, in paranteza fie spus cred ca tocmai unul din lucrurile care tu il apreciezi la ei.
Cand am spus prostuti, ma refeream la faptul ca n-am observat sa ii preocupe altceva in afara mancarii si forplay-ului .

Oricum experienta mea cu ei este scazuta si poate mi-am format o impresie gresita, asa ca astept si eu sa vad ce lobby ii fac pasionatii de guppy si, cine stie in viitor, o sa am un acvariu de ~50 litri, bine plantat, cu cateva perechi :-)

...
[Yahoo!] [MSN]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Provocarea este de a scoate varietatea cea mai faina, care e mai priceput in jocul cu culorile. Este o provocare sa-i tii si sanatosi pana ajung la marimi apreciabile. Uite ce au reusit unii:
image
image
image
image
image
image
image
image

Sandu: ti-am editat eu aranjarea pozelor in forma asta pentru ca altfel scrisul exceda dimensiunea paginii si era dificil de citit topicul.
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Ca sa zic asa nu gresiti nici unul nic altul:
fipilica este impresionat de etologia speciei atunci cand isi pune un peste in acvariu si din punctul asta de vedere are dreptate guposternii au un comportament banal.
iar tu RaresLuc probabil ca esti mai degeraba atent la aspectul fenotipic al speciei precum poate si de incercarea in a stapanii dpdv genotipic o linie care poate devenii de expozitie...cam cum sunt alea de le-ai prezentat.
Amandoi aveti dreptate, doar ca amandoi indragiti alte lucruri in acvaristica. Cum eu momentan(de cand ma stiu ) o sa lacrimez la un acvariu plantat iar Koala la Cichlidae lui cu bolovani...totusi asta-i frumusetea pasiunii, iar periodic o sa descoperiti ca mai schimbati trendul si asa ajungi sa faci de toate de la Guppy la Discus fiecare cu chichitzele si implinirile sale. Altfel ca sa dau apa la moara celor care indragesc gupanezii...sa-mi spuna mie cine are turqoisele ala de la ultimul exemplar pus pe un Discus ?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com