[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hikari discus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Hikari discus mi se pare extraordinar de coolta™. Discusii mei au acceptat-o din prima, fara clasica foame de 2-3 zile necesara cind primesc o hrana noua.

Saptaminile trecute am dat imprumut la un amic o pereche de discusi, n-aveam loc sa-i separ. Omu' i-a bagat la separeu si le-a dat Hikari din greu. La prima depunere au depus 206 icre (le-au mincat). Ieri au depus 386 icre . Io n-am mai vazut niciodata atitea icre. Femela e mica - doar 12, maxim 13 cm.

Poze cu depunerea (poza curata si poza punctata cu negru sa le pot numara ):

image.......image

Rog pe cei care au mai folosit Hikari si au rezultate spectaculoase (nu numai la discusi) sa ne spuna.

Poze: smilie ... Poze cu plante
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

le dau si eu. cei drept acum am doar doi pui in acvariul comunitar dar vad ca o accepta. mai am acolo neoni si scalari care o inghit cu cea mai mare placere.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Am 10 neoni - 4 normali si 6 negrii - in vreo 260-270 de litri net si acvariul mi se pare suprapopulat adica sunt niste grasi burtosi in conditiile in care primesc numai Hikari ....o singura data pe zi...cateodata o data la doua zile. Nu ca sunt ai mei dar eu nu am mai vazut neoni asa mari chiar daca au deja mai mult de doi ani. Banuiesc ca hrana e vinovata si poate si faptul ca nu au avut in acvariu niciodata mai mult de 25 grade.

Cu Hikari discus am hranit niste scalari cu pete portocalii - pana sa le dau Hikari petele erau portocalii...apoi dupa ce mancau deveneau de un rosu aprins.

865
[Yahoo!]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

O pereche de kribensis sunt hraniti cu asa ceva de cateva luni. Nu pot sa zic ca se dau in vant dupa ea ca atunci cand le mai dadeam grindal sau tubi, insa culorile, mai ales la femela, sunt deosebite

...
[Yahoo!] [MSN]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu'"]La prima depunere au depus 206 icre (le-au mincat). Ieri au depus [b wrote:386[/b] icre .


In primul rand ca exagerezi ...numarate exact mie mi-au iesit 385(una era nefecundata...deci nu se pune), in al doilea rand este jenant sa faci reclama pe fata la un produs de calitate...din cate am auzit ti s-a mai atras atentia :p ...asa ceva nu trebuie sa mai faci singurele lucruri despre care ai voie sa vorbesti fara sa deranjezi sunt viermii si purecii de balta ca pppaaa astia ii da Mama Natura( si nu aia la care te gandesti tu pacatosule :18: )

In plus, daca nu ai remarcat pana acum, noi, aici, pe acest forum am incurajat intodeauna doar:
a) folosirea de catre acvaristi a tubifexului din baltile limitrofe...pentru ca e moka iar la pachet cu viermele poti sa ai la promotie toata fauna patogena a capitalei
b) acvaristele noastre care sigur sunt mai destepte decat ale lor :p cred ca prefera Daphnia pulex ...pentru ca le place...cum suna...

...asadar ideea de Hikari trebuie starpita din fasa pentru ca este un produs de calitate despre care noi am vorbit frecvent (ca sa nu zic de pe vremea cand nici nu spera cineva sa-l vada in raft) doar pentru ca este un brand respectabil, unanim apreciat in lume...pe scurt: profi.

Revenind pe tonul serios am folosit pana de curand HIKARI Micro wafers...culori stralucitoare pentru neoni rosi si creveti(banuiesc ca de la continutul ridicat de astaxanthina)...chiar daca exista si alte tipuri Hikari special dedicate acestui deziderat. Ce imi place e ca nu se dizolva in apa...ceea ce la vechii fulgi se mai intampla.
Asadar recomand si eu Hikari si chiar ma doare`n daca cineva crede ca o fac spre reclama :p ....nu sunt genu` si chiar nu am nevoie la cati pesti am de spaga`n pliculetze micro wafers de la Kyorin

Fara sa se inteleaga altceva deschiderea topicului este oarecum inutila fiind atat de evidenta calitatea produselor lor pe care o laud de atatia ani. Daca ar fi ceva de detaliat cred ca am putea discuta folosirea corecta a unui anumit produs al firmei pentru un anumit scop la o anumita specie.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu dau Micro Pellets atat la pestii marini cat si la cei de apa dulce.
La bibanii (Cromileptes altivelis si Cephalopholis miniata) de apa sarata le dau Cichlid Excel si Cichlid Staple.

Pentru cei marini completez meniul cu algele lui Sprung si coctail de fructe de mare.

As putea sa le dau hrana dedicata de marini (Sera, Tetra, JBL), dar prefer Hikari si astept cu mare interes hrana Marine S si Marine A.

Rezultatele sunt excelente, pestii au un colorit foarte frumos, sunt foarte vioi, si vigurosi, nu au nici un semn de carenta in plus au crescut conform asteptarilor.

Colaborat cu conditiile de mediu foarte bune, ma bucur de aceiasi pesti de cand am startat bazinele.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

BlackAdder wrote:Banuiesc ca hrana e vinovata
Probabil cele 38 de ingrediente scrise pe ambalaj sint vinovate , toate facute din elemente prezente in tabelu' lu' Mendeleev .


Sandu wrote:este jenant sa faci reclama pe fata la un produs de calitate...din cate am auzit ti s-a mai atras atentia :p ...asa ceva nu trebuie sa mai faci
Nu stii tu ce BMW mi-am tras pentru reclama facuta .
Am uitat in primu' post sa remarc ca Hikari Discus nu se imprastie in apa. Pe toate mincarurile pentru discusi scrie ca nu se imprastie, da' la Hikari e si adevarat.
Trebe sa spun si c-o maninca cu pofta, e mult mai apetisanta decit alte granule.


Dau Cichlid Excel la cichlidae africane, desi granulele-s enorm de mari, se moaie, pesti le rup fara sa rezulte sfarmituri de hrana in apa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Singurul lucru pe care-l regret relativ la hrana Hikari este ca nu gasim si la ambalaj mai "spatios". Niste galeti cu hrana la 2kg, 4.5 kg, etc. ar fi binevenite.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viviparu'"]Singurul lucru pe care-l regret relativ la hrana Hikari este ca nu gasim si la ambalaj mai "spatios". Niste galeti cu hrana la 2kg, 4.5 kg, etc. ar fi binevenite.[/quote:e053c2412a wrote:Asta e si parerea mea , da' ma tem ca nu exista, io n-am gasit la www.hikari.info Hikari Discus la ambalaj mai mare de 80 grame.
In schimb am gasit Hikari Tropical Discus Bio-Gold, granulele arata altfel in poza fata de Hikari obisnuit, vreau si d-asta .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ultima isprava: 656 icre :nutz: la o pereche de Blue Diamond dupa aproximativ 2 saptamini de Hikari.

Poze: smilie ... Poze cu plante
petersimpf
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 00:45:01
Messages: 122
Location: satu mare
IP:
Offline

Porcu wrote:Ultima isprava: 656 icre :nutz: la o pereche de Blue Diamond dupa aproximativ 2 saptamini de Hikari.


chiar sunt curios ce "efecte" da la mine ... caci dupa ce am citit pe forum mi-am facut si eu comanda la 80g hikari tropical discus (cred ca asa ii zice, oricum hikari for discus ).

discusii mei au depus ieri adica in 20.01. ... dar in a doua zi adica azi i-am separat ca se bateau de "......" acum astept... apoi va anunt de intamplari scuze offtopicalalea

Presupunerea este mama esecurilor...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
petersimpf
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 00:45:01
Messages: 122
Location: satu mare
IP:
Offline

da... deci hikari a ajuns si in mana mea :-P de comentat deocamdata prea mult nu am cum din motiv ca pestii au primit doar de 2 ori din ea, sunt pesti care o accepta sunt care o iau in gura si o scuipa inapoi, apoi iar o iau in gura si iar o scuipa dar pana la urma nu o inghit :-?? parerea mea este ca "sticksurile" sunt prea lungi chiar si pentru un discus adult, asa ca am incercat si cu sticksuri rupte in 2 cu gandul ca vor inghiti-o daca ii bucata mai mica dar rezultatul era la fel.

Presupunerea este mama esecurilor...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

petersimpf wrote:sunt pesti care o accepta sunt care o iau in gura si o scuipa inapoi
In 2 zile o sa manince cu siguranta, nu le mai da altceva.

Evident ca pestii mei au mincat larvele in momentu' eclozarii. Sa le stea in git. Asteptam urmatoarea depunere.

Poze: smilie ... Poze cu plante
petersimpf
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 00:45:01
Messages: 122
Location: satu mare
IP:
Offline

sa nu le stea in gat ! SA LE FIE DE BINE !

in legatura cu mancarea asa am sa fac .... nu le dau altceva numai hikari ...sper sa se adapteze repede

Presupunerea este mama esecurilor...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
cosmin_olteanu
Junior member

Joined: 30/10/2007 09:36:30
Messages: 9
Location: Buzau
IP:
Offline

Hikari Discus , ar fi binevenita si pt scalarii mei, care pana acum au fost hraniti numai cu fulgi? (era singura mancare pe care au acceptat-o..si pe care o mancau cu pofta, exceptand hrana vie..)
Ce ma sfatuiti?.. e indicata?..ma refer ca si continut caloric,proteic..?
eu as tinde sa cred ca da, doar sunt tot ciclide...

Multumesc anticipat !
[Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.hikari.ro/tropical
text si in .ro

in curand
[Email] [WWW]
cosmin_olteanu
Junior member

Joined: 30/10/2007 09:36:30
Messages: 9
Location: Buzau
IP:
Offline

mersi ...mersi !
[Yahoo!]
petersimpf
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 00:45:01
Messages: 122
Location: satu mare
IP:
Offline

pot sa zic ca au acceptat HIKARI !
inca nu se bat pentru ea dar mananca binisor din ea, acum astept efectele secundare la urmatoarea depunere... pana acum nu au depus mai multe de ~270 icre, acum astept sa-mi depuna conul plin, plinut, chiar si pe interiorul conului dar mai mult astept s am si niste puiuti de 5cm ca pana acum nu am reusit sa vad (in acvariul meu) pui mai "batran" de 2 saptamani

Presupunerea este mama esecurilor...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com