[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
si ce simplu imi parea la un moment.....  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

Salut tuturor sunt Doru din Cluj,evident nou,noutz aici.
Vreau sa-mi cumpar un acvariu Vision 450.Initial am vrut sa-mi fac un acvariu mai deosebit, cu discusi si neoni ,dar in acelasi timp cu niste plante deosebite.
Citind cateva articole si vazand niste acvarii plantate corespunzator(inclusiv cu riccia) am inceput sa-mi schimb putin parerea.
Nu se pune problema sa doresc sa realizez acvariul in 2 saptamani.
In primul rand deocamdata se pare ca am bani de acvariu.Nu m-am gandit nicio clipa la instalatia de co2,(si din articolul lui Sandu Veres sunt convins de utilitatea ei)dar astept de la voi sprijinul si ideile in acest proiect...care poate sa se-ntinda pe parcursul acestui an!
As fi super multumit daca cat mai multi si-ar da cu parerea despre pasii normali si utilitatile de care am nevoie pentru a realiza acest acvariu care vreau sa fie deosebit.
Cand m-am gandit la discusi nu am vrut sa fiu snob,doar am vrut sa fie ceva mai deosebit.Dupa ce am vazut acvariile plantate am realizat ca cel mai mult tin la plante,si nu neaparat la discusi care in final pot intra in contradictie(ma refer la temp.apei 27-29 cu cea propice majoritatii plantelor)
Scuze pentru lungimea postului si merci...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bine ai venit !
gica 10 wrote:Dupa ce am vazut acvariile plantate am realizat ca cel mai mult tin la plante,si nu neaparat la discusi care in final pot intra in contradictie(ma refer la temp.apei 27-29 cu cea propice majoritatii plantelor)
In cazu' asta directioneaza-ti eforturile financiare spre dotarile necesare cresterii plantelor. Parerea mea e ca banii pentru acel Vision e mai bine sa-i bagi intr-un acvariu home-made + substrat pentru plante + instalatie pentru CO2.

Un bazin bine plantat intra in contradictie si cu discusii si cu dotarile unui acvariu Vision de 450 litri, in special cu lumina, ai avea nevoie de minim 200 W, optim 300-400 W, depinde ce plante vei creste.

Poze: smilie ... Poze cu plante
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

Nu stiu daca exista oferta de acvarii facute acasa la 400-500 de litri?
Si probabil ca un capac poate fi confectionat....
Ma voi interesa sa vad la cat pot iesi cu varianta asta.Mi se parea mai comod sa cumperi tot dintr-un sut(acvariu,masa si capacul)
Merci de raspuns,astept si alte pareri cat mai in detaliu cu riscul de a parea derizoriu...
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Salut Gica, bine ai venit printre noi! Ma bucur ca faci parte dintre cei ce nu vor totul peste noapte pentru a se "bucura" apoi de roadele unor decizii neinspirate. In principiu este bine ca stii ce vrei, adica acvariu plantat luxuriant, dar in acelasi timp estetic, completat cu pesti compatibili acestei idei.


Acvariile "de gata" au in general doua probleme - lumina la limita pentru speciile de plante mai pretentioase si preturile mari. In ziua de azi (cel putin in Bucuresti, dar sut convins ca si in Cluj) poti sa gsesti firme, persoane care sa iti faca acvariu din sticla de calitate, cu dimensiunile cele mai bune pentru ce doresti si pentru spatiul care il ai, cu masuta de rigoare, cu sau fara capac.

Din punctul meu de vedere am ajuns la concluzia ca, daca exista posibilitatile financiare, as recomanda fara capac (open-top), cu iluminare cu corpuri suspendate (T5 sau metal halide in functie de adancimea acvariului, resurse financiare, etc), motivele fiind multe - estetica, plante ce infloresc emers (ex Nymphea), acces usor pentru replantari, intretinere, etc.

La un bazin f mare evaporarea intr-o camera mica poate fi o problema - in acest caz , da, capac sau acoperire cu ceva sticla. Oricum ideea e ca iesi mai bine si mai pe preferintele tale cu ceva facut la comanda.

Pentru plante sunt de aceeasi parere cu Porcu' - instalatie CO2 de la inceput, cu butelie, lasa CO2 din drojdie pentru copii si gospodine, am testat-o noi in "copilarie" si pentru tine, la acvarii adevarate (mari) nu face fata, iar variatiile de CO2 vor face sa devii expert in alge. Dupa ce te hotarasi la ce acvariu vrei si ce sisteme auxiliare mai reluam discutiile. Succese!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Ma bag si eu sa-ti recomand acelasi lucru ca preamaritul faraon si Intros ...acvariu custom made si CO2 si substrat fertil si lumina buna. Si iarasi sunt de acord cu Intros la acvariu fara capac. Fa-ti o socoteala de buget si cauta un om prin orasul tau care se pricepe la lipit acvarii. Restul iti mai spunem noi.
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

INTROS wrote:Salut Gica, bine ai venit printre noi! Ma bucur ca faci parte dintre cei ce nu vor totul peste noapte pentru a se "bucura" apoi de roadele unor decizii neinspirate. In principiu este bine ca stii ce vrei, adica acvariu plantat luxuriant, dar in acelasi timp estetic, completat cu pesti compatibili acestei idei.


Acvariile "de gata" au in general doua probleme - lumina la limita pentru speciile de plante mai pretentioase si preturile mari. In ziua de azi (cel putin in Bucuresti, dar sut convins ca si in Cluj) poti sa gsesti firme, persoane care sa iti faca acvariu din sticla de calitate, cu dimensiunile cele mai bune pentru ce doresti si pentru spatiul care il ai, cu masuta de rigoare, cu sau fara capac.

Din punctul meu de vedere am ajuns la concluzia ca, daca exista posibilitatile financiare, as recomanda fara capac (open-top), cu iluminare cu corpuri suspendate (T5 sau metal halide in functie de adancimea acvariului, resurse financiare, etc), motivele fiind multe - estetica, plante ce infloresc emers (ex Nymphea), acces usor pentru replantari, intretinere, etc.

La un bazin f mare evaporarea intr-o camera mica poate fi o problema - in acest caz , da, capac sau acoperire cu ceva sticla. Oricum ideea e ca iesi mai bine si mai pe preferintele tale cu ceva facut la comanda.

Pentru plante sunt de aceeasi parere cu Porcu' - instalatie CO2 de la inceput, cu butelie, lasa CO2 din drojdie pentru copii si gospodine, am testat-o noi in "copilarie" si pentru tine, la acvarii adevarate (mari) nu face fata, iar variatiile de CO2 vor face sa devii expert in alge. Dupa ce te hotarasi la ce acvariu vrei si ce sisteme auxiliare mai reluam discutiile. Succese!


Ti-as ramane indatorat daca ai incerca sa-mi explici mai pe indelete frazaT5 sau metal halide in functie de adancimea acvariului)
Cat priveste acvariul voi ramane pentru varianta confectionarii unuia.Daca are cineva vreo idee despre o instalatie de co2 cu raport calitate -pret corespunzator ,astept pareri.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

gica 10 wrote:Cat priveste acvariul voi ramane pentru varianta confectionarii unuia.
Cu putina indeminare se poate face ceva de calitate .

gica 10 wrote:Daca are cineva vreo idee despre o instalatie de co2 cu raport calitate -pret corespunzator
Iti recomand calduros o butelie de CO2 de 10 kg, are vreo 70 cm inaltime, numa' s-o gasesti, incearca acolo unde se incarca buteliile. Nu merita sa cumperi butelie de 2 kg de uz acvaristic, se goleste repede, trebe sa mergi cu ea la incarcat, aia care incarca fac figuri la butelii de 2 kg ....... , nu neglija marimea buteliei, cu cit e mai mare ai confort sporit .
Regulator de presiune de uz acvaristic gasesti pe magazinele on-line sau in petshopurile mai rasarite. E de evitat regulatorul de presiune folosit la bere, nu are acel reglaj fin.
Reactorul de CO2 il poti cumpara sau confectiona singur (doar daca ai o indeminare consistenta ). In functie de posibilitatile financiare poti lua (e bine s-o faci) si un pH controller.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

gica wrote: Ti-as ramane indatorat daca ai incerca sa-mi explici mai pe indelete frazaT5 sau metal halide in functie de adancimea acvariului)


Desi tuburile fluorescente T5 sunt un progres fata de T8 in privinta intensitatii luminoase folosite fata de cea pierduta si nereflectata in acvariu (randament de lucru mai mare), in privinta penetrarii in profunzimea coloanei de apa in acvariu acest spor nu a fost de aceeasi anvergura, la peste 50cm adancime (inaltime a coloanei de apa) atenuarea intensitatii luminoase devine marcata, cresterea unui covor de plante pretentioase (gen Hemianthus callitrichoides Cuba) fiind mai dificila.

Lampile metal halide mai scumpe, cu caldura degajata mai mare si spectrul luminos poate nu perfect (sau macar pe aproape) au in schimb calitatea de a penetra o coloana de apa de adancime mare, pana chiar la 70-80 cm fiind inca destula lumina, in al doilea rand dau si acele sclipiri ale apei ca in natura, care la tuburile fluorescente nu se formeaza.

Deci daca nu vrei plante covor sau adancimea coloanei e doar pana la 50-55 cm (nu se pune inaltimea bruta a acvariului, asta poate fi de 60 cm ca se pierd 10cm cu nisipul, apa nu e sus pana la buza, etc) va fi OK si cu T5, peste 60 cm recomand metal halide daca vrei covor de plante in fata. De asemenea la acvarii f mari (peste 500-600 litri) parca e mai bine cu doua lampi de 250w MH , care le aprinzi secvential, decat un snop de tuburi fluorescente care sa acopere necesarul.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

Dupa noi documentari voi opta pentru construirea unui acvariu home-made cu dimensiunile 1500x600x600.
La magazinul unde am fost se oferea sa-mi faca un capac relativ ieftin aprox. 300lei, dar erau doar cu doua tuburi.I-am replicat ca ma intereseaza mai multa lumina,la care s-a ajuns la 4 tuburi dar tot era putin...In final mi-a aratat ceva suspendat cu doua tuburi si 2 sisteme metal halide cred eu, cu putere de 340W,undeva pe la 12 mil....avea lungime de 1200.
Daca are cineva timp sa intre pe http://www.floridadriftwood.com ,la sistemul asta de co2,sa-si dea cu parerea asupra ei....Mi-a placut ca da explicatii si te lamureste in mare masura.
Am intrat la Dupla si m-am uitat la sistemul lor Delta 400,dar nu am vazut nici un pret....
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Probabil te referi la sistemul de 379 usd. Din pacate nu am gasit pe site cum ca ar livra si in Europa.

Preturile la Dupla le gasesti la magazinele online cu produse acvaristice.

865
[Yahoo!]
gica 10
Junior member

Joined: 07/01/2008 23:29:47
Messages: 11
Location: CLUJ-NAPOCA
IP:
Offline

Dupa destula documentare am hotarat intrun final ca acvariul va fi 1200x500x600(h).
Asupra instalatiei de co2 ma voi ocupa doar dupa ce voi primi butelia (si reductorul)promisa de un prieten.Apoi in functie de stare voi vedea cu ce trebuie sa o completez.
Nedumeriri raman cu privire la lumina folosita.Evident ca incerc sa scutesc ceva daca se poate....am gasit lampile astea HKL-http://w1zf4DGwww.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=GRUPPE&c=HQLBresslein&t=e_temgroup&start=1&dif=14&userid=C8ZH9JFBO0DZ6sdwTOaA9eBY6iGo&G_menu29=1&uhaupt=1&G_menu28=1&path1=HQL+Lighting&mpath1=28&path2=HQL+Lamps&mpath2=29
Acvariul ar avea aprox. 360 l.Lampile exista in varianta 80-125 W.Deci 3buc. ar putea sa asigure destula lumina.Intrebarea este daca acest tip de lumina poate fi folosita singura sau in combinatie cu alt tip.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Fara a contrazice pe cineva iti spun si eu o parere, ca proaspat proprietar de Juwel Rio 300 luat cu 14 milioane de la Profipet.
Deci, in Cj cele mai bune acvarii home made le face skydome. Sunt convins ca un Vision, cu sticla curba nu iti pot face, asa ca ma refer la unul normal, paralelipipedic.
Deci, un acvariu de 350 litri, sticla de 12 fara capac il fac la 7,5 milioane, pret cerut mie. La 120x50x60. Ei, normal ca vrei un capac de firma pt ca aia fac capace cam naspa.Stiu sigur asta ca am un terariu facut de ei...capacul e subtirel, aproape se dezasambleaza singur. In fine, capac de 120x50 in comertul romanesc nu gasesti. Doar de pe pet-shopuri online, la 150-160 euro, adica alti 5 milioane. La astea se mai adauga: tuburi T5 (la juwel exista din dotare, putine, e drept, dar totusi, 2x54 w la cel 300, plus ca se mai pot bricola inca doua, ca e loc), filtrul intern (un foarte bun filtru mecanic existent la Juweluri) si incalzitorul (unul de 300 w parca...un Jaeger ajunge pe la 80 lei). Iar modelul nou de Juwel are si loc pt hranitor... Aduna 7 milioane home made-ul, plus 5 milioane capacul, plus celelalte dotari care exista in kit si vei vedea ca ajungi tot la 14 milioane.
Aici intervine insa estetica: niciodata un home made nu va arata ca unul de firma, indiferent cine il face si cu ce!!!
Asa ca, sfatul meu...daca ai cele 14 milioane si poti cumpara pe firma...ia un Juwel rio 300 nou nout.
[Email]
laurentiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2008 03:55:18
Messages: 26
Location: turnu-severin
IP:
Offline

Si eu sunt de acord cu minnardy, numai ca eu iti recomand tot de la profipet acvariile Eheim.Eu am si un Juvel si un Eheim si sunt mult mai multumit de cel de-al doilea. In loc de filtrul interior cei de la Eheim dau filtru canistra,iar capacul este foarte ergonomic. Am mai montat in el inca doua neoane T5 si acum am lumina suficienta.
[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com