[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neoni+zebre+barbus tetrazona  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
Piranha_1983
Junior member

Joined: 04/12/2007 15:24:44
Messages: 14
Location: Iasi
IP:
Offline

merge aceasta combinatie de pesti ? Eu vreau sa pun 4 zebre + 4 neoni + 4 tetrazona + 4 creveti intr-un acvariu de 54 L dar nu stiu dak ar fi ok,sau sa renunt la tetrazona ?Ceva pareri ?
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sumatranii or sa-ti haleasca crevetii si inotatoarele de la zebre si neoni. In rest e OK.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Piranha_1983
Junior member

Joined: 04/12/2007 15:24:44
Messages: 14
Location: Iasi
IP:
Offline

as renunta la creveti si sa le fac un acvariu de 20 L doar pt ei (cred k e suficient pt 4 creveti ) .apropo pt creveti trebuie filtrare,aerare ?
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Piranha_1983 wrote:apropo pentru creveti trebuie filtrare,aerare ?


DA !!! Crevetii sunt usor mai sensibili decat pestii la nitrati in exces si hipoxie, deci un mediu curat si aerat sunt esentiale pentru o dezvoltare sanatoasa sau si reproducere.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Vlad_Cluj
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 13:14:08
Messages: 72
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Toate cele 3 specii sunt pesti care traiesc in bacuri, iar 4 pesti nu formeaza un banc. Astfel mai bine renunti la tetrazone si maresti numarul neonilor si al zebrelor, in plus vei putea adauga si crevetii fara probleme. Acvariu fiind de 54l va fi "ocupat" unifor, atat zona bentonica a acvariului, de catre cardul de neoni, cat si zona de suprafata, de zebre.
[Yahoo!]
wolfilas
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2008 16:47:51
Messages: 17
Location: Suceava
IP:
Offline

eu asi alege doar neoni ( eventual vreo 10-12) si creveti + multe multe plante :p
[Yahoo!]
wolfilas
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2008 16:47:51
Messages: 17
Location: Suceava
IP:
Offline

ops... n-am observat k e vechi topicul sunt kam nou dar oricum e bine de stiut pt viitorii proprietari :-P
[Yahoo!]
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com