[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 25 litri la inceput de drum  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Barbarosa
Junior member

Joined: 24/01/2024 21:05:12
Messages: 12
IP:
Offline

Salut,
Desi am citit o gramada de subiecte pe forum tot nu stiu cum sa procedez. Lucrurile stau asa:
1. Am cumparat acvariu 25 litri cu toate accesoriile posibile (Filtru burete care sta pe fund, Pompa aer Tetra APS50, Incalzitor, Pietris negru, substrat Amazonia, capac cu lampa led, etc)
2. Start ciclare 23 decembrie
3. Primii pesti au venit pe 7 ianuarie (pus cateva plante verzi, 6 pesti: 1 Molly, 1 Guppy, 2 Xipho, 1 Corry si 1Sewelia, 2 melci Neritina, 1 melc Asasin, 2 Shrimpi)
4. Analizele in 7 ianuarie aratau asa:
Ph 6.8
KH 8
GH 7
NO2 0
NO3 18
CO2 35
Cl 0
5. In data de 12 ianuarie analizele erau modificate:
Ph 7
KH 6
GH 14
NO2 0.5
NO3 25
CO2 15
Cl 0.8
6. In data de 13 ianuarie analizele fiind bune am mai adaugat 3 pesti ca sa le fac perechi (1Molly, 1 Corry si 1 Guppy). Decizie buna, pestii umbla cate doi, fericire maxima
Ph 7.2
KH 6
GH 7
NO2 0.5
NO3 18
CO2 15
Cl 0
7. In data de 21 ianuarie analizele au luat-o razna:
Ph 6.6
KH 8
GH 7
NO2 10
NO3 175
CO2 35
Cl 0
8. Pana acum schimbul de apa l-am facut saptamanal ~30% cu apa din cana filtranta, fara clor sau altele, cu adaugare de Biotopol si Denitrol
9. In 21 ianuarie am decis sa schimb asa cum a recomandat softul JBL 50% din apa si in ultimele 3 zile cate 10-15% zilnic
10. Substratul l-am curatat la fiecare schimb de apa cu pompa Denerle
11. Buretele de la filtru l-am spalat doar in apa extrasa din acvariu, adica nu la chiuveta

Pe scurt, am facut ce am reusit sa invat ca fiind bune practici.

Azi am mai facut o analiza la apa inainte sa schimb 10-15% si arata asa:
Ph 7
KH 8
GH 7
NO2 5
NO3 75
CO2 20
Cl 0.8

Ce observ este ca apa e usor albicioasa cu particule in suspensie.

Hranirea pana acum 3 zile o faceam de 2 ori pe zi cu o doza de JBL (tubul cu mancare dozeaza mancarea pt ~6 pesti) iar de 3 zile incoace o data pe zi.

This message was edited 3 times. Last update was at 24/01/2024 22:17:28

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2086
Location: Cernavoda
IP:
Online

Felicitari! bazinul este ciclat. (schimba 30% din apa an` urmatoarele zile: 2-3)

ZILNIC!

Asa.. de dilutie a NO2 si NO3.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Barbarosa
Junior member

Joined: 24/01/2024 21:05:12
Messages: 12
IP:
Offline

EverSad wrote:Felicitari! bazinul este ciclat. (schimba 30% din apa an` urmatoarele zile: 2-3)

ZILNIC!

Asa.. de dilutie a NO2 si NO3.


Doar 30% odata? Eu citisem ca trebuie 10-15% / zi timp de 14 zile... si dupa aia sa refac analizele.

Deja imi dai sperante deoarece nu eram sigur ca e bine ciclat.

dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

de la NO3 18 care probabil e valoarea apei de robinet sa ajungi la 175 apoi 75, e sf, nu are cum cu acei pesti sa cresti nitratii asa de mult. Cum faci testele ?
La mine la 3 carasi, dupa o saptamana abia se vede o crestere a NO3 fata de apa de robinet si sigur le dau mai multa mancare decat dai tu la pestisorii aia.
[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ambele variante de schimbat apa sunt corecte,dar majoritatea schimba 30-25 la suta o data la cateva zile deoarece este mai usor/consuma mai putin timp
[WWW]
Barbarosa
Junior member

Joined: 24/01/2024 21:05:12
Messages: 12
IP:
Offline

dadu wrote:de la NO3 18 care probabil e valoarea apei de robinet sa ajungi la 175 apoi 75, e sf, nu are cum cu acei pesti sa cresti nitratii asa de mult. Cum faci testele ?
La mine la 3 carasi, dupa o saptamana abia se vede o crestere a NO3 fata de apa de robinet si sigur le dau mai multa mancare decat dai tu la pestisorii aia.


Am facut de 2 ori testul. Folosesc testere JBL.
De la 18 la 175 nu inteleg de ce a crescut asa de mult, dar cresterea s-a intamplat in 8 zile.
De la 175 la 75 e normal pt ca am schimbat 3 litri pe zi.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu personal nu am incredere in testerele alea.
Considerand ca sunt bune as fi putin ingrijorat de rezultatul la Clor rezidual. Depinde de cat timp ai avut 0.8 mg/l este foarte posibil sa fi distrus bacteriile benefice din filtru. Tu nu folosesti declorinator la schimbul de apa? Ar fi fost bine daca ai fi folosit si un test de NH3/NH4, mai ales ca folosesti Amazonia ca substrat.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2086
Location: Cernavoda
IP:
Online

Ai bazinul ciclat.

Dar prea mult NO2... (din ce vezi` tu la testerele ala)

In modul` normal, nu ar` trebui sa ai asa mult NO2. (cred ca este eroare de la tester ori interpretare)

Acuma`: daca nu ai suficient mediu de colonizare a bacteriilor, nu se pot dezvolta Nitrobacter si nu este "de unde" conversie de la NO2 la NO3...)

Cu NO3: este dilutie simpla la volumul de apa schimbat.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Ai bazinul ciclat.

Dar prea mult NO2... (din ce vezi` tu la testerele ala)

In modul` normal, nu ar` trebui sa ai asa mult NO2. (cred ca este eroare de la tester ori interpretare)

Acuma`: daca nu ai suficient mediu de colonizare a bacteriilor, nu se pot dezvolta Nitrobacter si nu este "de unde" conversie de la NO2 la NO3...)

Cu NO3: este dilutie simpla la volumul de apa schimbat.

Cred ca avem perceptii diferite despre ce inseamna un bazin ciclat. Pentru mine, atata timp cat exista NO2(valori ridicate chiar), acvariul este in curs de ciclare, va mai dura ceva timp pana sa se incheie ciclul. Si pentru cafoloseste un substrat activ aceasta perioada va fi mai mare. Prezenta clorului nu ajuta deloc.
Dar toate astea sunt teorii , bazate pe niste teste in care eu personal nu am incredere.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salut, din cate am citit deranjez si substratul la curatare . Imcerca doar deasupra lui ! Bazinul tau este inca crud .
Pana la ciclarea propriu zisa mai e drum lung tinand cont ca ai si bazin mic, care este so greu de stabilizat si tinut stabil . Bafta !
[Email]
Barbarosa
Junior member

Joined: 24/01/2024 21:05:12
Messages: 12
IP:
Offline

Samy wrote:Salut, din cate am citit deranjez si substratul la curatare . Imcerca doar deasupra lui ! Bazinul tau este inca crud .
Pana la ciclarea propriu zisa mai e drum lung tinand cont ca ai si bazin mic, care este so greu de stabilizat si tinut stabil . Bafta !


Cum adica deasupra? Adica sa las caca la pesti pe fundul acvariului?
Barbarosa
Junior member

Joined: 24/01/2024 21:05:12
Messages: 12
IP:
Offline

flo77 wrote:Eu personal nu am incredere in testerele alea.
Considerand ca sunt bune as fi putin ingrijorat de rezultatul la Clor rezidual. Depinde de cat timp ai avut 0.8 mg/l este foarte posibil sa fi distrus bacteriile benefice din filtru. Tu nu folosesti declorinator la schimbul de apa? Ar fi fost bine daca ai fi folosit si un test de NH3/NH4, mai ales ca folosesti Amazonia ca substrat.


Ce teste sunt recomandate?
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu personal prefer testele la picatura. Cele tip banda, 6 ori 7 in 1 nu mi se par de incredere chiar daca sunt citite electronic.
De exemplu , in momentul de fata ma intreb cum de reusesti sa ai 35 ppm de CO2. Injectezi CO2? Ai chiar atat de multi pesti? Nu stiu de ce , dar cred ca este o valoare calculata bazata pe citirea kH si pH(folosind un alt reactiv fata de cel utilizat la citirea directa a pH) fara a tine seama ca pH -ul este influentat nu numai de concentratia de CO2.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Barbarosa wrote:Am facut de 2 ori testul. Folosesc testere JBL.

raspuns incomplet. Ce fel de testere JBL ? Cele cu picaturi sau cele cu betigase ? Relevante sunt doar cele cu picaturi.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Barbarosa wrote:
Samy wrote:Salut, din cate am citit deranjez si substratul la curatare . Imcerca doar deasupra lui ! Bazinul tau este inca crud .
Pana la ciclarea propriu zisa mai e drum lung tinand cont ca ai si bazin mic, care este so greu de stabilizat si tinut stabil . Bafta !


Cum adica deasupra? Adica sa las caca la pesti pe fundul acvariului?


Are si ala un rol in ecosistem . Tinand cont de ce sol ai nu este recomandat sa il deranjezi mult . Deasupra da , asa se aspira un acavriu plantat cu solul mentionat , ari fi si mult mai usor pentru uni sa te ajute vazand si niste poze.
[Email]
Barbarosa
Junior member

Joined: 24/01/2024 21:05:12
Messages: 12
IP:
Offline

Alta varianta ca sa arat acvariul nu stiu asa ca atasez un link cu evolutie acvariului in 3 saptamani

https://youtu.be/BfaTuD5kEMQ?feature=shared

Mai atasez un link cu o picatura de apa, din acvariu, studiata la microscop

https://youtube.com/shorts/7neTPhDEoxE?si=Wj12mGgAQVsIfjOA
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Prea putine plante.

Baga frate plante multe , asteapta 2 luni si dupa revi cu testele , nu mai deranja substratul ( cand aspiri aspiri deasupra lui) .
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut!

Tinand cont ca ai substrat activ, ideal ar fi sa ai mai multe plate, chiar si din cele cu crestere rapida, dar trebuie sa te orientezi pentru plante care nu cer CO2 presurizat.
Acel substrat elimina si el compusi ai azotului in apa.

Acel filtru burete este bunicel, un pic subdimensionat (era Ok daca aveai doar creveti), dar trebuie sa ii dai timp sa se colonizeze, dureaza un pic mai mult, abia faci 1 luna de cand l-ai pus.

Legat de valorile de NO2, ar trebui sa se duca spre 0, adica sa nu observi niicio diferenta de culoare fata de standard.

Daca nu ai observat fatalitati si aparitia algelor, nu te descuraja, esti pe drumul cel bun. Faptul ca ai redus hranirea la 1 x / zi, ajuta.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Barbarosa
Junior member

Joined: 24/01/2024 21:05:12
Messages: 12
IP:
Offline

Lemon wrote:Salut!

Tinand cont ca ai substrat activ, ideal ar fi sa ai mai multe plate, chiar si din cele cu crestere rapida, dar trebuie sa te orientezi pentru plante care nu cer CO2 presurizat.
Acel substrat elimina si el compusi ai azotului in apa.

Acel filtru burete este bunicel, un pic subdimensionat (era Ok daca aveai doar creveti), dar trebuie sa ii dai timp sa se colonizeze, dureaza un pic mai mult, abia faci 1 luna de cand l-ai pus.

Legat de valorile de NO2, ar trebui sa se duca spre 0, adica sa nu observi niicio diferenta de culoare fata de standard.

Daca nu ai observat fatalitati si aparitia algelor, nu te descuraja, esti pe drumul cel bun. Faptul ca ai redus hranirea la 1 x / zi, ajuta.


Daca vorbim despre plante ce recomandari aveti? Nu stiu daca v-ati uitat pe clipul video atasat de mine mai sus insa pe planta cea mare au aparut niste mugurasi care arata ca o mizerie si au iesit din ei niste excrescente, care initial am crezut ca e mucega. La microscop arata ca un fel de radacini aeriene care plutesc in apa.

Si iar nu stiu ce sunt organismele alea vazute la microscop.
Barbarosa
Junior member

Joined: 24/01/2024 21:05:12
Messages: 12
IP:
Offline

Acum o saptamana apa a intrat in parametri, totul e pe verde
Insa azi am mai gasit un crevetel care si-a lasat carapacea si era cu picioarele in sus. Pare sa miste din ele dar bine nu este... . Ideea este ca de fiecare data cand i-am gasit morti i-am gasit dupa ce isi lasasera "hainutzele" in bazin.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com