[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incarcare butelie co2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In afara de Preciziei, unde se mai pot umple butelii in Bucuresti?

Multumesc
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sa nu incerci la centrul aproape de Pantelimon (nu mai stiu exact adresa) - am fost de 2 ori si m-au refuzat. Vor contract pe firma.

Am auzit de Mavis 92 SRL - undeva pe linga podul Constanta, dar am ramas cu auzitul.

Tot la nea Romica cred ca e mai sigur:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44594.page

Nu ma duc pina acolo ca nu am masina si e interzis transportul buteliilor presurizate cu metroul.

Eu am trecut la butelii Sodastream cu adaptor - 50 lei reincarcarea si pot fi comandate online. Doar ca sint cam mici (sub 500 grame) si nu o sa faca fata la acvarii mari.
Adaptorul e asta:
https://www.aliexpress.com/item/32811212318.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.11.21ef1802Z3FuVJ
Functioneaza foarte bine si sint la a 4-a butelie folosita. Fizic am doar 2 bucati - una care e pe reductor si a 2-a care o duc la incarcat cind am timp - e un magazin linga mine - in Megamall.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideea este ca nu lucreaza sambata, iar L-V inchide la 16. Toti acvaristii sunt pe bitcoin, nici unul nu lucreaza la servici normal? )
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Uite o idee de afaceri. Fa-ti PFI - servicii incarcare butelii.
Vii la sediul clientului, iei butelia, te duci cu ea la centrul de incarcat. Daca te costa 15 lei benzina si 15 lei incarcatul, pui un pret de 60 lei pentru serviciul prestat.
Sunt multe putori ca mine care isi vor face abonament

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cu programul ai dreptate - nu ma gindisem si la asta. Dar nu prea vad nici o rezolvare la nivelul nostru. Ca sa lucrezi cu gaze sub presiune mare e nevoie de o autorizatie (ISCIR parca). Care cred ca se obtine doar pe firma.

Pina cind vreunul din magazinele online nu o sa se apuce si de incarcat butelii singura rezolvare e sa treci la Sodastream - care are preturi mult mai mari - 50lei reincarcarea cu aproape 500grame. Am si o butelie de 10litri, dar nu am reusit sa o utilizez. I-a expirat si revizia intre timp.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sunt multe putori ca mine care isi vor face abonament


Eu as fi primul cu abonament.

Reductorul asta merge pe Sodastream?
https://www.nevertebrate.ro/product_info.php?products_id=31316&osCsid=f837a307a83ce9164599afa31147c5ec&gclid=Cj0KCQjw_O2lBhCFARIsAB0E8B_y5RF2S-4yz0rY3JKgQI6BBpnFw_WWIR0Ii20c1JSTuiPbzuqFEKsaAg2zEALw_wcB
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ia cauta asa ceva:
http://www.psi-stingator.ro/ro/produse/4-Stingatoare_cu_gaz_CO2_(tip_G)

Si vezi daca poti face un contract de inlocuire si cat costa.
Eu am vesnic doua g2 pline in asteptare, atat pentru acvariu cat si pentru Doamne fereste.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Bayek wrote:
dan.pavelescu wrote:Sunt multe putori ca mine care isi vor face abonament


Eu as fi primul cu abonament.

Reductorul asta merge pe Sodastream?
https://www.nevertebrate.ro/product_info.php?products_id=31316&osCsid=f837a307a83ce9164599afa31147c5ec&gclid=Cj0KCQjw_O2lBhCFARIsAB0E8B_y5RF2S-4yz0rY3JKgQI6BBpnFw_WWIR0Ii20c1JSTuiPbzuqFEKsaAg2zEALw_wcB


Doar cu adaptorul de mai sus de pe aliexpress. Sodastream are un "filet" aiuristic care e folosit doar de ei.

@liliac - Si cum se foloseste stingatorul ala tip G2? Pare mult mai interesant. Cred ca le trebuie tot un fel de adaptoare ca sa ajungi la filetul de la reductoarele de acvariu care este: W21.8-14 (sper ca nu gresesc dimensiunea).

LE:Asa arata adaptorul montat intre butelie si reductor:
[Thumb - Adaptor.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/07/2023 12:12:49


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nici un fel de adaptor, merge regulatorul normal, cel pentru butelii co2 de acvaristica.
Pui regulatorul, apesi parghia, pui cuiul de siguranta si aia e.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ok. Hai ca studiez varianta asta. Si ai dreptate - ar trebui 2 bucati. Unul pt. acvariu si altul pt. posibilele evenimente foarte neplacute.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



Eu am alarma, supraveghere video, stingatoare. Mai bine sa le am si sa nu-mi trebuiasca niciodata, decat sa nu am si sa-mi trebuiasca o singura data..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La o verificare rapida:

- Pret stingator G2 intre 102 si 205 lei (are cca. 2litri CO2 lichid - nu e carbon lichid), 4 ani garantie
- incarcare si verificare - 30-40 lei - la verificare se face si evaluare pt. inlocuirea componentelor defecte (cap, robinet, supapa,...) preturile componentelor defecte sint intre 15 si 36lei.
- sint mai multe firme care incarca si verifica stingatoare G2 -inclusiv in tara.

Avind in vedere domeniul pt. care sint folosite toti lucreaza cu factura+certificat de conformitate+garantie.

Nu am gasit nimic despre filetul de iesire. Inca. Si nici daca lucreaza cu persoane fizice care au nevoie doar de 1-2 stingatoare.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/07/2023 12:42:37


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Liv wrote:Nu am gasit nimic despre filetul de iesire. Inca.


E cel standard, cel putin la G2 - n-am folosit modele mai mari, desi cred ca mi-a trecut si un G5 prin mana.


Liv wrote:Si nici daca lucreaza cu persoane fizice care au nevoie doar de 1-2 stingatoare.


Faci pe asociatia de locatari, iti pupa si mainile administratora.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sau, iti iei ce am avut eu de la Dennerle, am fost foarte multumit.
https://www.nevertebrate.ro/reductor-presiune-co2-dennerle-evolution-quantum-17050
Exista butelii de 500g si 1200g, pe mine la 55litri cea mica m-a tinut vreo 5 luni, pus inline.


Dennerle Nano Cube 20 litri
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O sa incerc saptamina viitoare. Nici o firma care se ocupa de stingatoare nu are program sambata si duminica.

Daca gasesc vreuna care sa lucreze cu persoana fizice cred ca o sa iau reductorul dupa mine sa verific filetul.

@liliac - poate pui o poza cu reductorul pe butelie, te rog. La stingatoarele G2 de prin 2010-2014 trebuia schimbat capul buteliei si nu am gasit daca s-a schimbat ceva la standardul stingatoarelor de atunci. Nu ma deranjeaza sa dau 200lei pt. un test (am pierdut mult mai multi bani pe plante si pesti - din propria greseala), dar daca pot sa verific ceva prefer sa o fac - multumesc.

@bayek - varianta asta nu rezolva problema cu programul de la 09 la 17, dar poate gasim o metoda sa umplem buteliile mai aproape de casa.

@hybryd - avem probleme cu incarcarea buteliilor. Butelii si reductoare putem cumpara fara probleme din toata Europa. Unde si cum la incarcam e o problema deja de 10-20 de ani.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/07/2023 13:59:05


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Abia la inceputul lui august o sa trec pe acasa.. Sper sa nu uit.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 412
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai eu nu o incarcam, e de unica folosinta :-)
Am luat decizia dupa ce am incarcat la Mavis si mi-a bubuit supapa de siguranta acasa de m-am udat la chiloti.

Dennerle Nano Cube 20 litri
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam ce s-ar intampla daca ramane acvariul 2 saptamani fara co2? La mine e setat la 1 bula pe secunda. Ar fi prea mare socul? pH estimez ca s-ar duce din 7 in 8. Am niste creveti amano in afata de pesti, credeti ca ii bulversez prea tare? De alge nu mi-e frica, de cand am amano, ciugulesc astia tot.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La roscata care o ai in bazinul de 60 poate nu o sa ii placa, dar o sa isi revina dupa ce bagi iar CO2. Variatia de pH nu o sa fie destul de rapida ca sa afecteze animalele.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Abia la inceputul lui august o sa trec pe acasa.. Sper sa nu uit.


Nu stiu pe unde e reductorul de rezerva, dar ti-am facut totusi proba, sa vezi.

image

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com