[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Start-up acvariu 54l Diversa 60  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Lasi' ambele filtre sa mearga. macar 20 de zile. (desi, la ce filtre ai: as recomanda sa le lasi permanent)

Scoate "culoarea" albastra din bazin si baga direct pestii acolo. (Mai bine fundul de sticla, decat sa stresezi pestii cu albastru' )

Mergi maine la "pet shop" si ia cele mai ieftine plante mari...

Daca gasesti Cabomba, seamana cu mararul de ciorba, dar creste spiralat: aia este buna acum la bazin. (le bagi in bazin si vezi daca "supravietuiesc")

Trebuie sa aiba' si pestii "ce evita" cand fac natatie.

Bagi pestii in bazinul mare (chiar acum) si faci ciclare cu pesti. (oricum: alta varianta mai buna: nu ai)

Firesc: aduci si filtrul' in bazinul mare...

This message was edited 2 times. Last update was at 21/06/2023 22:17:37


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

.. e alegerea ta, sau oarecum a ta. o sa cam fie nevoie de schimburi dese de apa... o sa moara din pesti.. un pic de chin o sa fie si pentru tine si pentru pesti..si nici cei din familie nu vor fi prea incantati sa vada pestii cu burta-n sus...

Parerea mea ca nu poti scoate pietrisul pentru ca in mintea femeii tale ala e cel mai frumos. Stiu, prea bine cum e.. Doar ca eu nu am tinut cont de ce zice ea si l-am aruncat rapid cand mi-au zis oamenii.. care stiu ce stiu in urma unei experiente.

Prin urmare lasa-l asa cum e si pe viitor cand le trece acvaristica la cei din familia ta poti face schimbari.

[Email] [WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa stii ca si la mine in casa femeia are intotdeauna dreptate, dar cand se intoarce cu spatele eu fac cum e bine, nu cum are ea dreptate.

Uite aici niste exemple de oameni care au ascultat ce zic prostii mai batrani.

Melbo:

Inainte
image

Dupa
image

Samy:

Inainte
image

Dupa
image

Ca sa ai acvariu, nu inseamna ca iti cumperi un recipient din sticla in care pui apa. Inseamna mult studiu, cateodata multa investitie, repectarea unor reguli de baza, simt estetic si rabdare.



I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ilbiscione
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2023 02:00:35
Messages: 50
Location: Iasi
IP:
Offline

Va multumesc pentru raspunsurile rapide, chiar este o comunitate faina aici.
Legat de sotie si pietri?ul albastru, ea nu are vina la alegerea solului, vina ei este ca a deschis u?a Pandorei cump?rând atatia pesti f?r? sa ma întrebe în prealabil. Vina este oarecum a mea sau a pet shop - ului Ca Nu aveau efectiv altceva pe stoc, doar curcubee ?? de pietris. Dedesubtul celui albastru este ?i pietris negru. Dac? ?tiam luam doar negru, are ?si granula?ie mai mica fata de cel albastru.
Ar fi o op?iune sa mai iau 2 - 3 kg de pietris negru ?i s?-l pun peste asta albastru?

This message was edited 2 times. Last update was at 22/06/2023 08:39:14


image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am schimbat recent nisipul dintr-un acvariu cu altul nou, fara sa deranjez pestii prea tare.
Iti spun sincer ca de obicei nici nu bag in seama acvariile astea cu pietris colorat, dar in cazul tau ma gandesc ca nu e prea tarziu si nici nu gasesc motive pentru care sa nu schimbi oribilitatea aia.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ilbiscione
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2023 02:00:35
Messages: 50
Location: Iasi
IP:
Offline

Dau comanda de nisip recomand at de unul din colegi mai sus, ar trebui sa mai scot din apa cam 30% pentru a scoate pietri?ul actual si inlocuit cu nisip?

image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sigur, cum ti-e mai usor

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare si succes cu acvariul.

Ai primit sfaturi foarte bune de la colegii cu experienta. Ar fi bine sa renunti la pietrisul colorat cu granulatie mare.

Am vazut in Maxi Pet pe bulevardul Chimiei sol fertil si pietris negru de granulatie mica. Daca o sa vrei sa pui doar plante easy e suficient pietris de culoare naturala de granulatie mica, daca o sa vrei plante mai pretentioase sol fertil. Aici sunt linkurile de pe site-ul lor:
https://www.maxi-pet.ro/acvaristica/decoruri-nisipuri-si-substraturi/substrat-si-sol.aspx
https://www.maxi-pet.ro/acvaristica/decoruri-nisipuri-si-substraturi/nisip-si-pietris.aspx


Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Chiar daca pui pietris inert, sub el pune un sol fertil, cum ar fi JBL AquaBasis Plus - indiferent ce tip de plante doresti.
Eu de cate ori am procedat asa, n-am avut probleme cu algele (asta e un secret, sa nu-l spui la nimeni). Nu stiu de ce, n-am talente de chimist, dar fara gres asa s-a intamplat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ilbiscione
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2023 02:00:35
Messages: 50
Location: Iasi
IP:
Offline

Am achizitionat acest nisip, la recomandarea lui Bayek: https://www.nevertebrate.ro/pietris-5-kg-dupla-ground-nature-midland-ground-0-8-mm-51249. Mai este nevoie de sol fertil? Nu ma voi complica cu plante pretentioase.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2023 13:50:00


image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

ilbiscione wrote:Am achizitionat acest nisip, la recomandarea lui Bayek: https://www.nevertebrate.ro/pietris-5-kg-dupla-ground-nature-midland-ground-0-8-mm-51249


Este un nisip inert, il folosesc si eu. Nu are proprietati specifice plantelor si necesita imbogatirea lui. Vezi ca speli la el pana iti da sangele pe nas..

ilbiscione wrote:Mai este nevoie de sol fertil? Nu ma voi complica cu plante pretentioase.


Nu esti atent la ce-ti spun..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu te mai obosi cu subtrat fertil,rezolva mai repede cu subtsratul si schimba-l. Eu am folosit in loc de substrat fertil niste bile fertilizante jbl,plasate in nisip langa radacinile plantelor
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salutare , sincer nu vad de ce sa bata cineva tastatura cand nici macar nu vrei. Ce ai tu acolo este exact de "asa nu" cand am citit si de betan plus alte vietuitoare mi sa umflat vena la gat .


Cate o data ma intreb de ce mai itrebati daca voi sunteti hotarati deja sa faceti cul vreti si sa faceti ciorba de peste ?

Fara suparare sau ofticare .
Aici am incheiat. Poate iau si un ban
[Email]
ilbiscione
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2023 02:00:35
Messages: 50
Location: Iasi
IP:
Offline

Samy wrote:Salutare , sincer nu vad de ce sa bata cineva tastatura cand nici macar nu vrei. Ce ai tu acolo este exact de "asa nu" cand am citit si de betan plus alte vietuitoare mi sa umflat vena la gat .


Cate o data ma intreb de ce mai itrebati daca voi sunteti hotarati deja sa faceti cul vreti si sa faceti ciorba de peste ?

Fara suparare sau ofticare .
Aici am incheiat. Poate iau si un ban

E trist dac? asta ai inteles din tot ce am scris, nu vreau sa plictisesc pe nimeni, citeste pu?in mai atent ce am scris ?i cum am ajuns în situatia asta. Pace.
P. S betta nu e cu cei 12, este într-un alt acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2023 18:42:38


image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Samy e mai vulcanic cateodata, probabil a incercat sa iti dea un pic de avant.
Rumega bine ce ti-au zis colegii, ia o hotarare si procedeaza in consecinta.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ilbiscione
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2023 02:00:35
Messages: 50
Location: Iasi
IP:
Offline

Ca un disclaimer: Pestii sunt bine, apa este limpede, sunt vioi, m?nânc? bine, nu a murit nici unul la aproape o saptamana de la achizitie (a nevestei mai mult). Eu sunt un iubitor de animale, dac? nu mi-ar fi pasat de pestisori nu îmi f?ceam cont aici, nu mai investeam în echipamente, nu mai apelam la nimeni etc. Maine ajunge nisipul comandat impreuna cu 2 plante nepretentioase. Din p?cate filtrul ?i rocile ajung pe luni, cel putin asa am primit mesaj de la magazin. De 2 zile sunt stresat la maxim, nu e nevoie sa ma motiveze altcineva, binele animalelor e motovatie suficienta pentru mine.
image

image
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Stai linistit am citit tot.
In acest hobby este ori faci ori nu faci . Altfel esti pe langa.
Punete si documenteaza ce vietuitoare au ce nevoi au . Si dupa daca nu ii donezi si refaci acavriu ca find un colt al naturi demonstrezi ca nu esti chiar un asa mare iubitor de animale .

Multumesc ca citesti ca umpli frigiderul nui problema e cam gol.
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 764
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Este un nisip inert, il folosesc si eu. Nu are proprietati specifice plantelor si necesita imbogatirea lui. Vezi ca speli la el pana iti da sangele pe nas


Tocmai de aia i l-am recomandat, ca am vazut ca l-ai folosit. Ok, il spala in cateva ape si gata, nu poate fi o corvoada. Si plantele stem pot supravietui si in substrat inert, mai ales dupa cateva luni in care se acumuleaza material biologic. Pentru inceput, recomand plante epifite legate sau lipite de lemn si pietre. Dupa 6 luni plante stem infipte in nisip. Sau cryptocoryne, caz in care trebuie bagate in substrat 1-2 capsule de ingrasamant.

Daca tot nu a ajuns inca nisipul, cred ca merita totusi luat si niste substrat fertil, macar 2 litri, JBL e super ok si se gaseste usor la orice Hornbach. Se aseaza la baza acvariului, 1 cm grosime, peste el se pune nisipul. Plantele isi vor dezvolta mult mai bine radacinile din prima.
ilbiscione
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2023 02:00:35
Messages: 50
Location: Iasi
IP:
Offline

Astazi a sosit nisipul, am luat 10 kg, sa-mi ajung? si pentru acvariul mic unde va sta betta-ul (actuala casa a celor 12). Nu m-am apucat astazi sa-l reamnajez deoarece am dat comanda si de solul fertil recomandat de Dan, sper sa ajunga maine ca sa ma apuc de treaba. Am luat ?i doua cryptocoryne balansae dar nu g?sesc nici un video despre modul cum sa le plantez in nisip. Un link ar fi de apreciat.
Va multumesc din nou pentru indrumari.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2023 21:20:30


image
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand plantezi iti recomand sa tai un pic varful radacinilor plantei,stimuleaza cresterea radacinilor in momentul plantarii
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com