[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rasbora Galaxy bolnavi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Am o problema cu o parte din Galaxy pe care ii am, nu am reusit sa le fac o poza dar am gasit una pe net foarte asemanatoare cu ce am in acvariu. Nu mai mananca au burtile subtiate si se cocoseaza, sincer cred ca au murit din ei dar eu nu am gasit nimic, probabil ca s-au ocupat melcii de intretinere. Va rog o idee daca se poate face ceva sau sunt sortiti pieirii. Auzisem de Seachem Paraguard, dar nu am folosit niciodata si am si nevertebrate in acvariu
[Thumb - 2022-06-23 10_39_32-galaxy rasbora disease bended spine – C?utare Google.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2022 09:49:19

dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

Au gris sau fungi.cauta tratament la persoane avizate, petshop/ magazine acvaristica.nu trata dup? ureche cu re?ete de pe internet.

”sunt o somitate in treling”
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dinu79 wrote:Au gris sau fungi.cauta tratament la persoane avizate, petshop/ magazine acvaristica.nu trata dup? ureche cu re?ete de pe internet.

Din cate am vazut si grish si fungii, prezinta niste pete sau dispar solzii pe anumita perte a corpului. La ai mei nu se intampla asta, coloritul ramane doar ca nu se mai hranesc si practic ajung piele si os. Am mai observat un comportament ca toti afectati se aduna in curentul de apa si inoata acolo.
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

Am avut gris ?i nu au cazut solzii.ca exemplu, la caras auriu.pt 100 lei nu merita sa moar? pe?tii ?i s? desfiin?ezi acvariul, gris ?i fungi se trateaz? u?or dar sunt letale.

”sunt o somitate in treling”
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

La curent de apa intra pt oxigenare .

”sunt o somitate in treling”
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Este greu sa pui un diagnostic ptr un peste dupa o poza, mai ales dupa poza altui peste. Dar daca ar fi sa-mi dau cu parerea judecand dupa 3 aspecte(coloana vertebrala deformata, abdomen tras inauntru, ochi bulbucati) ar putea fi tuberculoza. Daca este asa, trebuie sa fii foarte atent, se poate transmite si la om. Incerc sa evit sa recomand un tratament, poti gasi diferite sugestii pe internet. Ce te-as sfatui eu sa faci este sa izolezi pestii afectati intr-un acvariu spital.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu cred ca paraziti intestinalir, am avut la jandarmi, aratau exact asa. Baktopur sau metronidazol(gasesti si sub numele de Flagyl). Apropo de Metronidazol, am gasit intr.o farmacie pana la urma

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2022 21:58:33


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Eu cred ca paraziti intestinalir, am avut la jandarmi, aratau exact asa. Baktopur sau metronidazol(gasesti si sub numele de Flagyl). Apropo de Metronidazol, am gasit intr.o farmacie pana la urma

Am baktopur, afecteaza cumva melcii? nu de alta dar am vreo 15 Tylo pe care chiar nu as vrea sa-i pierd. Aseara am cules vreo 12 galaxy care aveau acea forma ciudata si infectati, au ajuns intr-un loc mai bun
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Vezi ca multi pot fi salvati, chiar daca sunt"supti" la burta, isi revin in timp cu masa musculara.
Da, aproape orice medicament afecteaza nevertebratele, insa sa sti ca e dupa noroc. Am avut melci de au trait bine-mersi in bazine de carantina.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Vezi ca multi pot fi salvati, chiar daca sunt"supti" la burta, isi revin in timp cu masa musculara.
Da, aproape orice medicament afecteaza nevertebratele, insa sa sti ca e dupa noroc. Am avut melci de au trait bine-mersi in bazine de carantina.


Deci sa inteleg ca trebuie sa fac tratamentul in bazinul "spital" nu merge sa fac in bazinul mare, corect?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact
[WWW]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun, zis si facut, acum, ce mut in "spital" doar pestii afectati sau toti pestii, sau dor pestii din aceeasi specie? in plus cat ii voi tine acolo? din ce am vazut pe prospectul de la Baktopur reteta e pentru 3 zile dintre care una de pauza.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2022 19:14:22

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu rezolvi nimic, daca nu fa i tratamentul în bazinul mare. Scoti in alt bazin melcii, tratamentul trebuie facut si pentru oua... Bactopur din cate stiu, nu prea are legatura cu parazitii intestinali. Plus ca sunt vreo 2 tipuri de viermisori, se trateaza diferit. Eu zic sa te mai documentezi. Indiferent ce solutie alegi, nu amesteca tratamentele. Fa-le pe rand, foloseste carbune intre tratamente.
[ICQ]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu as izola pestii afectati pentru a limita raspandirea bolii. As trata ambele acvarii.
Daca te decizi sa urmezi tratamentelei ndicate pot sa-ti spun ca am folosit metronidazol(Flagyl) impotriva hexamita si nu afecteaza nici melcii (ramshorn in cazul meu) nici filtrul biologic Despre baktopur nu stiu nimic, nu l-am folosi. Fiind un tratament antibacterian as verifica daca nu afecteaza filtrul biologic.
De curiozitate, sunt si alti pesti afectati sau numai CPD? De cand ii ai? Cand ai vazut primii pesti afectati? O posibilitate ar fi si defecte genetice cauzate de inbreeding.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Eu as izola pestii afectati pentru a limita raspandirea bolii. As trata ambele acvarii.
Daca te decizi sa urmezi tratamentelei ndicate pot sa-ti spun ca am folosit metronidazol(Flagyl) impotriva hexamita si nu afecteaza nici melcii (ramshorn in cazul meu) nici filtrul biologic Despre baktopur nu stiu nimic, nu l-am folosi. Fiind un tratament antibacterian as verifica daca nu afecteaza filtrul biologic.
De curiozitate, sunt si alti pesti afectati sau numai CPD? De cand ii ai? Cand ai vazut primii pesti afectati? O posibilitate ar fi si defecte genetice cauzate de inbreeding.

Doar CPD, restul nu au nimic si mai am Otto, cory pygme, 15 emperor tetra. La ei am observat 2-3 cand i-am luat si i-am izolat la gunoi, apoi am vazut ca se inmultesc, nu au pete, nu au solzii iesiti in evidenta sau ciuperci pe la gura, singura chestie e burta subtiata si stau in curentul de la filtru, nu mananca, doar stau acolo. Acvariul mare are 300l, deocamdata am izolat ce am crezut ca e infestat si am putut prinde printre plante.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am gasit discutia pecare o cautam:
https://www.plantedtank.net/threads/one-fish-cpd-with-sunken-stomach.915385/
Dupa cum vezi sunt mai multe ipoteze, viermi intestinali, tuberculoza, chiar si gill fluke(au sugerat safoloseasca prazipro). Parteabuna este ca un peste afectat si-a revenit.
Este foarte posibil ca pestii tai sa fii venit infectati si datorita stresslui( provocat de exemplu de alti pesti, calitatea apei etc) sa se fi declansat boala. Fapttul ca ei stau in curentul de apa, unde apa este mai oxigenata poate indica ca ei respira mai greu(gill flukes?).
Interesant si pct de vedere la postul #11.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2022 22:11:56


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

urmeaza sa citesc urmatoarele comentarii, din lipsa de timp, acum la rapid spun ca trebuie ca toti pestii sa faca tratament, nu in acvariul spital, cel comunitar, dar melcii sa ii scoti temporar.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

LE la ultimul meu post.
Banuiesc ca si Eddy21 a vazut acea discutie intrucat a folosit pozele din acel topic, lol. Oricum interesanta discutia.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

flo77 wrote:Am gasit discutia pecare o cautam:
https://www.plantedtank.net/threads/one-fish-cpd-with-sunken-stomach.915385/
Dupa cum vezi sunt mai multe ipoteze, viermi intestinali, tuberculoza, chiar si gill fluke(au sugerat safoloseasca prazipro). Parteabuna este ca un peste afectat si-a revenit.
Este foarte posibil ca pestii tai sa fii venit infectati si datorita stresslui( provocat de exemplu de alti pesti, calitatea apei etc) sa se fi declansat boala. Fapttul ca ei stau in curentul de apa, unde apa este mai oxigenata poate indica ca ei respira mai greu(gill flukes?).
Interesant si pct de vedere la postul #11.

Da, am vazut discutia, f utila, am cautat si citit despre prazipro dar nu am gasit la noi din pacate. Pai atunci nu-mi raman multe variante. Acvariul spital se va transforma in acvariu pentru melci iar tratamentul se va face in acavariul mare cu metronodazol. Exista si alte variante de tratament sau sa incerc asa si vedem ce iese?
Va multumesc tuturor pt sfaturi, desi am cativa anisori de experienta cu acvaristica pana acum nu m-am confruntat cu boli.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ingredientul activ din Prazipro este Praziquantel. Daca nu ma insel JBL produce Gyrodol plus 250 care are acelasi ingeedient activ.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com