[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Medii de filtrare biologica adecvate ,neadecvate, eficiente, ineficiente si modul lor de utilizarea  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Ca si concluzie m-a ajutat sa am un echilibru in toate acvariile mentenanta regulata saptamanala.


Sunt total de acord cu ce spui


Cryptic Cherries - West-Africa river
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ca si concluzie, materialele filtrante consacrate (gen sera siporax, seachem matrix, eheim substrat pro, ada bio rio, piatra ponce etc.) m-au ajutat sa am un echilibru in toate acvariile dar si mentenanta regulata saptamanala.

Cand spui "mentenanta" te referi la schimburile saptamanale de apa sau mai este si altceva?
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fadds wrote:
Ca si concluzie, materialele filtrante consacrate (gen sera siporax, seachem matrix, eheim substrat pro, ada bio rio, piatra ponce etc.) m-au ajutat sa am un echilibru in toate acvariile dar si mentenanta regulata saptamanala.

Cand spui "mentenanta" te referi la schimburile saptamanale de apa sau mai este si altceva?


Doar schimburile de apa saptamanale. Mai pot adauga la mentenanta si curatarea filtrelor, dar aceea o fac la 3-4 luni.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2022 08:33:22


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Doar schimburile de apa saptamanale. Mai pot adauga la mentenanta si curatarea filtrelor, dar aceea o fac la 3-4 luni.

Curatarea filtrelor la 3-4 luni o faci din principiu, sau observi o scadere a debitului?
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ocean wrote:Eu cred ca filtrarea ta biologica e asigurata in proportie de peste 90% de substrat (ceea ce se intampla daca ai suficient curent de apa si la tine este)


Eu te contrazic, de fapt nu eu personal ci teoria si practica !

In nici un caz, substratul nu poate face filtrare biologica si nu poate cicla un bazin. Prin filtrarea coloanei de apa, cu medii de filtrare biologica ciclam bazinul si obtinem NO3 (nitrati), substratul se cicleaza cu mult mai tarziu si in urma ciclari lui obtinem PO4 (fosfat , de fapt organofosfat ) deci sunt doua lucruri diferite.
Indiferent ce debit de recirculare ar avea apa in bazin, substratul (nisipul) nu poate indeplini aceasta functie. Poate (substratul), dar intr-o alta varianta si cu o alta categorie de material .

Exemplul cu roca vie este altceva, ceva care nu sufera termen de comparatie cu nisipul.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2022 19:47:19


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu in proportie de 90% dar sunt de acord cu @ocean ca substratul poate juca rol de filtru biologic. Nu pe toata adancimea dar cel putin la suprafata unde circulatia este buna(suficient oxigen prezent) se vor dezvolta o multime de bacterii benefice(in mare masura depinde si de porozitatea substratului).
Existau filtre care se bazau exclusiv pe utilizarea substratului ca mediu de filtrare biologica(undergravel filtet). Teoria era buna, numai ca dupa un anumit timp devenea ineficient datorita imbacsirii substratului si reducerii circulatiei apei. Acum exista o teorie a dr. Novak de a folosi un fel de undergravel filter modificat ptr a obtine o filtrare anoxica in vederea eliminarii nitratilor. Sunt cam reticent in a folosi aceasta metoda, prefer sa utilizez Seachem matrix in acest scop.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/03/2022 20:23:27


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fadds wrote:
alinutz80 wrote:Doar schimburile de apa saptamanale. Mai pot adauga la mentenanta si curatarea filtrelor, dar aceea o fac la 3-4 luni.

Curatarea filtrelor la 3-4 luni o faci din principiu, sau observi o scadere a debitului?


O fac din principiu asa dar am 2 filtre mari si nu sunt probleme. Asa am observat eu ca e ok la mine. Inainte le curatam f rar si am dat in BBA sau altele.....acum de cativa ani fac asa si totul e f ok. Folosesc si bacterii seachem stability dupa fiecare curatare.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Online

dandumitru wrote:Exemplul cu roca vie este altceva, ceva care nu sufera termen de comparatie cu nisipul.
Treaba cu substratul nu am scos-o din burta pe forumurile de afara se vorbeste de asta de ani de zile, conditia e ca granulatia nisipului sa fie adecvata 0-2,5 mm cel mult pentru ca spatiul dintre granule sa fie optim pentru popularea cu bacterii benefice, dar cum am spus trebuie granulatia si miscarea apei sa fie suficienta, in acvaristica marina exista doua metode: Jaubert si Metoda Berlin bazate pe acest principiu al filtrarii prin substrat sau/si refugiu dupa care functioneaza si acvarii publice renumite unul din ele e cel din Monaco . Singura cerinta in plus la cele doua metode mentionate este ca substratul sa aiba grosime suficienta ca filtrarea/popularea cu bacterii sa fie si aeroba si anaeroba(in straturile profunde), treaba se aplica si la refugiile (tot la marine, dar se poate folosi si la apa dulce doar ca nu e cunoscuta) cu miracle mud-care mai are si alte proprietati (pe care nu le pomenesc aici pentru ca discutia e mai lunga)despre care exista diferite opinii pe net in contradictoriu venite in general de la persoane care nu l-au folosit corect sau nu l-au folosit niciodata-cred am fost primul din tara care l-am folosit la un marin in 2007. Asa ca nisipul (nu substratul gen ce se foloseste la olandeze sau pietrisul desi intr-o oarecare masura fac si alea ceva daca exista curent suficient)daca are granulatia optima+curent de apa face filtrare biologica

This message was edited 3 times. Last update was at 07/03/2022 20:52:45

[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ocean wrote:
dandumitru wrote:Exemplul cu roca vie este altceva, ceva care nu sufera termen de comparatie cu nisipul.
Treaba cu substratul nu am scos-o din burta pe forumurile de afara se vorbeste de asta de ani de zile, conditia e ca granulatia nisipului sa fie adecvata 0-2,5 mm cel mult pentru ca spatiul dintre granule sa fie optim pentru popularea cu bacterii benefice, dar cum am spus trebuie granulatia si miscarea apei sa fie suficienta, in acvaristica marina exista doua metode: Jaubert si Metoda Berlin bazate pe acest principiu al filtrarii prin substrat sau/si refugiu dupa care functioneaza si acvarii publice renumite unul din ele e cel din Monaco . Singura cerinta in plus la cele doua metode mentionate este ca substratul sa aiba grosime suficienta ca filtrarea/popularea cu bacterii sa fie si aeroba si anaeroba(in straturile profunde), treaba se aplica si la refugiile (tot la marine, dar se poate folosi si la apa dulce doar ca nu e cunoscuta) cu miracle mud-care mai are si alte proprietati (pe care nu le pomenesc aici pentru ca discutia e mai lunga)despre care exista diferite opinii pe net in contradictoriu venite in general de la persoane care nu l-au folosit corect sau nu l-au folosit niciodata-cred am fost primul din tara care l-am folosit la un marin in 2007. Asa ca nisipul (nu substratul gen ce se foloseste la olandeze sau pietrisul desi intr-o oarecare masura fac si alea ceva daca exista curent suficient)daca are granulatia optima+curent de apa face filtrare biologica


Vorbim obiectiv, sau o dam bara-bara ?
Ai sustinut, la un caz obiectiv, ca substratul face filtrarea unui bazin cu ciclide in proportie de 90% , iar canistrele cu bureti de vase si alte caca maca 10%.
Am spus ca in configuratia lui nu are cum sa faca substratul asa ceva.

Filtrarea prin substrat este o alta discutie, ce substrat si ce fel de instalatii, iara alta discutie.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Online

Nu ne intelegem: eu nu vorbem de filtrarea"prin substrat" eu vorbeam de filtrarea biologica facuta de substrat! Deci apa nu trece prin el fortata cum e de exemplu la filtrele de substrat. Oricum vad ca voi stiti mai multe asa ca eu ma retrag din discutie si ma gandesc serios daca mai stau pe forum, hai pa
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ocean wrote:Nu ne intelegem: eu nu vorbem de filtrarea"prin substrat" eu vorbeam de filtrarea biologica facuta de substrat! Deci apa nu trece prin el fortata cum e de exemplu la filtrele de substrat. Oricum vad ca voi stiti mai multe asa ca eu ma retrag din discutie si ma gandesc serios daca mai stau pe forum, hai pa


Nu ne intelegem !

Ai facut o afirmatie dupa prezentarea unui bazin, cu ciclide, care are o filtrare compusa din ............ si tu ai sustinut ca filtrarea lui biologica este asigurata 90% de substrat si mai putin de mediile de filtrare din canistre.

In aceasta situatie ti se pare corect, ce spui ?

Nu ma pot lasa convins de o afirmatie aruncata cu neglijenta in text si nu pot trece peste ea fara a face o corectie. Daca exista din partea ta o urma de fayr-play fata de noi, ai fi recunoscut gresala exprimari , si ai fi putut continua explicand ce ai vrut sa spui de fapt.

Ce ne explici mai sus intr-un alt post,are legatura cu altceva si este un sistem de sump si refugiu, care are alte caracteristice fara de care nu ar putea functiona si filtrarea se face PRIN SUBSTRAT, NU DE SUBSTRAT .

Si ca sa fie demn si onorabil, dupa toata ceata pe care ai lasat-o in urma vorbind despre un alt domeniu al filtrari, te superi , iti aduni jucariile, si pleci fara sa-ti asumi gresala !

NU stim mai multe, incercam sa ne punem de acord cu ce medii, in ce situatii, cat de multe, si in ce mod ele pot fi eficinte .


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

@dandumitru multumesc pentru corectitudine.

Ideea ca un acvariu de 400l cu peste 60 de ciclide africane poate fi filtrat doar de curentul de apa pe deasupra substratului (deci nu filtru de substrat), mi se pare ridicola.

Daca un acvariu suprapopulat poate fi filtrat astfel, ar inseamna ca 99% din acvarii nu ar mai avea nevoie de filtre dedicate, ci doar de o pompa de recirculare si ceva substrat.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2022 05:18:47

dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Fadds wrote:@dandumitru multumesc pentru corectitudine.

Ideea ca un acvariu de 400l cu peste 60 de ciclide africane poate fi filtrat doar de curentul de apa pe deasupra substratului (deci nu filtru de substrat), mi se pare ridicola.

Daca un acvariu suprapopulat poate fi filtrat astfel, ar inseamna ca 99% din acvarii nu ar mai avea nevoie de filtre dedicate, ci doar de o pompa de recirculare si ceva substrat.



Nu cred ca este cazul sa-mi multumesti !
Tot ce se scrie aici trebuie sa fie corect exprimat si inteles, indiferent care este sursa inspiratiei.


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Hai ca incep si eu, cel cu acvariile urate dar care se lauda ca are pestii sanatosi bre, intr.adevar, circulatia moderata/puternica la suprafata substratului nu este suficienta pt ca substratul propriu zis sa se hraneasca/respire/ elimine cu bacterii bune si bacterii rele(adica sa adune resturi, sa se hraneasca cu ele, dupa care sa mai poata si respira pentru a putea elimina "supa" bacteriologica din apa), insa si eu sustin ca exista o oarecare filtrare de luat in considerare doar prin simpla existenta a substratului; un exemplu simplu ar fi chiar si la schimbul de apa, in zilele in care el sta neatins acumuleaza incarcatura biologica, iar la schimburile de apa prin sifonarea lui poate respira si elimina acea incarcatura negativa; apoi cand pun eu apa ca un bou de la etaj cu galeata, respira din nou cand se rascoleste(elimina din nou incarcatura biologica negativa in apa prin aceasta rascolire fortata, dar la un volum mediu/mare de apa aceasta incarcatura negativa nu are un impact considerent, astfel ca ajunge sa fie luat de bureti, de filtre, de substrat din nou si astfel ciclul se reia). Refuz sa cred ca substratul, indiferent de maniera de acumulare/hranire/eliminare nu are un rol pozitiv semnificativ.
Pe partea cu buretii de vase si filtrarea acestora, consider ca filtrarea reala ce o fac ei, este prin acumularea aceea de mazga ce se lipeste de ele. Printr.un volum destul de mare de bureti, intr.adevar se poate crea o ferma stabila de bacterii benefice, insa personal consider ca o colonie de bacterii pe o suprafata mai poroasa, este mai greu de destabilizat, indiferent ca e facuta prin schimburi de apa masive,chimicale in apa/tratamente sau alte elemente externe influentatoare; o suprafata poroasa este pur si simplu mai greu de accesat pentru a inlatura bacteriile, bureteii dupa parerea mea sunt mai usor de destabilizat. Long story short, iubesc curajul lui Fadds de a accesa bureteii(cea mai IEFTINA si ACCESIBILA) ca sistem de filtrare, in special pentru ca eu nu prea bag bani in acvaristica in comoaratie cu altii, INSA nu pot sa cred ca substratul nu joaca un rol IMPORTANT in filtrare doar prin simpla lui prezenta, indiferent daca suntem constienti de adevarata lui putere de filtrare sau nu.

P.s.: hai sa terminam pe acest forum cu orgoliile, copilariile si imaturitatile. Suntem atat de multi pe acest glob de ne.am saturat chiar si de noi insine, dar unii de altii ?! Pe noi ne uneste aceasta pasiune, astfel ca fuck polemicele si nu accept sa ne dezbine discutiile in contradictoriu cand vine vorba de acvaristica, pentru ca acvaristica asta reprezinta de fapt: discutia dintre doi proprietari de pesti, amandoi crezand ca au dreptate, apoi apare al 3lea care le arata celor doi ca si ei au dreptate, doar ca el poate face mai bine. In acest hobby mereu se va putea mai bine si mereu se poate mai rau, incapatanarea este un atu in aceasta pasiune. Terminati odata cu" eu plec de pe acest forum, eu nu mai scriu, eu nu mai bla bla". Iti place ce faci, de.asta esti aici cu noi, nu mai deveniti antisociali datorita a ceea ce ne invata societatea si anume sa ne ascundem dupa masti de ajungem sa nu mai stim cine suntem ! Refuz sa cred ca cei care m.au invatat tot ce stiu si parerile ce mi le.am facut sunt destabilizate de orgolii de rahat precum cele pe care le vedem la tv intre guvernanti si nu numai. Hai sa fim noi mai inteligenti si sa socializam AICI asa CUM TREBUIE! Am crescut pe acest forum iar altii au imbatranit. Totusi, suntem prieteni prin prisma acestei pasiuni, deci comportati.va ca atare. Cei care ne.ati ajutat pana acum, ar trebui sa nu renuntati, pentru ca astfel ajungeti de fapt ceea ce urati, a fi exact ca cei pe care nu ii placeti. Fiti voi insi.va si ajuta.ti.ne! Se face atata tam tam pe nestiinta si incapatanarea fiecaruia, cand de fapt la baza, acestea sunt lucrurile ce ne.au adus aici in primul rand ! Trezirea.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/03/2022 13:44:39


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

paradoxx wrote:Hai ca incep si eu, cel cu acvariile urate dar care se lauda ca are pestii sanatosi bre, intr.adevar, circulatia moderata/puternica la suprafata substratului nu este suficienta pt ca substratul propriu zis sa se hraneasca/respire/ elimine cu bacterii bune si bacterii rele(adica sa adune resturi, sa se hraneasca cu ele, dupa care sa mai poata si respira pentru a putea elimina "supa" bacteriologica din apa), insa si eu sustin ca exista o oarecare filtrare de luat in considerare doar prin simpla existenta a substratului; un exemplu simplu ar fi chiar si la schimbul de apa, in zilele in care el sta neatins acumuleaza incarcatura biologica, iar la schimburile de apa prin sifonarea lui poate respira si elimina acea incarcatura negativa; apoi cand pun eu apa ca un bou de la etaj cu galeata, respira din nou cand se rascoleste(elimina din nou incarcatura biologica negativa in apa prin aceasta rascolire fortata, dar la un volum mediu/mare de apa aceasta incarcatura negativa nu are un impact considerent, astfel ca ajunge sa fie luat de bureti, de filtre, de substrat din nou si astfel ciclul se reia). Refuz sa cred ca substratul, indiferent de maniera de acumulare/hranire/eliminare nu are un rol pozitiv semnificativ.
Pe partea cu buretii de vase si filtrarea acestora, consider ca filtrarea reala ce o fac ei, este prin acumularea aceea de mazga ce se lipeste de ele. Printr.un volum destul de mare de bureti, intr.adevar se poate crea o ferma stabila de bacterii benefice, insa personal consider ca o colonie de bacterii pe o suprafata mai poroasa, este mai greu de destabilizat, indiferent ca e facuta prin schimburi de apa masive,chimicale in apa/tratamente sau alte elemente externe influentatoare; o suprafata poroasa este pur si simplu mai greu de accesat pentru a inlatura bacteriile, bureteii dupa parerea mea sunt mai usor de destabilizat. Long story short, iubesc curajul lui Fadds de a accesa bureteii(cea mai IEFTINA si ACCESIBILA) ca sistem de filtrare, in special pentru ca eu nu prea bag bani in acvaristica in comoaratie cu altii, INSA nu pot sa cred ca substratul nu joaca un rol IMPORTANT in filtrare. Hai sa fim noi mai inteligenti si sa socializam AICI asa CUM TREBUIE! Am crescut pe acest forum iar altii au imbatranit. Totusi, suntem prieteni prin prisma acestei pasiuni, deci comportati.va ca atare. Cei care ne.ati ajutat pana acum, ar trebui sa nu renuntati, pentru ca astfel ajungeti de fapt ceea ce urati, a fi exact ca cei pe care nu ii placeti. Fiti voi insi.va si ajuta.ti.ne! Se face atata tam tam pe nestiinta si incapatanarea fiecaruia, cand de fapt la baza, acestea sunt lucrurile ce ne.au adus aici in primul rand ! Trezirea.


Am spus clar intr-un alt post care este rolul substratului intr-un bazin , bazin care de altfel nu ar putea functiona si nu ar fi complet( in cazul unui bazin plantat si nu numai) atat timp cat nu este ciclat. Dar nu substratul ciclat asigura pe deplin viata intr-un bazin. Daca ar fi asa, inseamna ca nu putem tine un bazin steril, pentru ca ar lipsi sursa principala de filtrare.
Deci nu a negat nimeni importanta substratului sau importanta lui in ansamblul unui bazin plantat. Dar trebuiesc separate rolurile .

Intr-un viitor post , am sa prezint urmatorul meu bazin in ordinea cronologica a setap-urilor mele. Care credeti ca va fi surpriza principala a setap-ului ?


P.S
Foarte frumoase cuvintele, intradevar esenta este sa ne ajutam sa invatam sa mergem bine si fara mari griji mai departe.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dandumitru wrote:

Filtrarea prin substrat este o alta discutie, ce substrat si ce fel de instalatii, iara alta discutie.

Greseala mea caam deviat discutia.
Ar trebui sa fiu mai atent la contextul si particularitatile discutiei si la subtilitatile lingvistice.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

flo77 wrote:
dandumitru wrote:

Filtrarea prin substrat este o alta discutie, ce substrat si ce fel de instalatii, iara alta discutie.

Greseala mea caam deviat discutia.
Ar trebui sa fiu mai atent la contextul si particularitatile discutiei si la subtilitatile lingvistice.


Discutia exita !
Nu ai gresit cu nimic, chiar ai punctat bine aducand discutia la ceeace poate face substratul in anumite situatiii, in functie de calitatile sale.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2022 21:19:26


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Stimati domni, prezint borcanul si o presupunere.

Bazinu' de 180x60x60, ar trebui sa contina 500L de apa.

Ce are' intern si extern?

- Substrat: nisip alb/bej 0.4-1.4 mm, ~35Kg (mai bag minim 25Kg, zilele urmatoare)
- Putin lemn. [(am la murat' lemne) (atentie la Putin ori Mult.... un dictator offtopic)]
- Nescaiva' Anubias. (dala' babanu')
- Doi Oscari adulti. (30 Cm +)
- Trei Oscar mici. (~27 Cm +)
- Doi JD
- Un' gibiceps ~ 40 Cm
- Sute/mia' de Melanoides tuberculata.
_____________________________________________________________________________________

- Eheim 2260 cu ~18L roca vulcanica.
- Eheim 2080 cu doua cosuri, roca vulcanica si unul cu substrat pro.
- Pompa de aer Tetra APS 300 cu doua pietre de aer.
(~4000L/h rulare' de apa....)
_____________________________________________________________________________________

UPS, monitorizare, ventilatie si altea alea. (irelevante, ca este de apa dulce')

Mentenanta:

- Schimb de apa saptamanal, ~70% apa, tratata cu Prime. (la schimb)
- Aditie de: Voogle easy Life. (la schimb de apa)
- Adaos de vitamina C. (La recomandarea veterinarului'...au deficiente/nevoi, ciortanii astia)
______________________________________________________________________________________

Bazinul va face' 4 luni, luna' asta.
______________________________________________________________________________________

Ideea pe care "merg" ar fi:

- Nu trebuie sa aspir substratul daca tot am "o mie de melci". (la propriu')
- Nu are rost sa adaug/modific in filtre, 6L de substrat pro ce au ramas uscate/in rezerva.
(aici sunt deschis'/vreau recomandari daca sa bag' in 2080, substratu' pro)

LEdit: banuiesc ca: nu strica/il bag' .....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Practic: nu dau'/cheltui,30 de lei pe un aspirator de substrat daca am melci.

Concluzie: Cacut de pestisori: AM ! (melcii: o duce' bine, ii doare in cardan. )


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

EverSad wrote:
- Nu trebuie sa aspir substratul daca tot am "o mie de melci". (la propriu')
- Nu are rost sa adaug/modific in filtre, 6L de substrat pro ce au ramas uscate/in rezerva.
(aici sunt deschis'/vreau recomandari daca sa bag' in 2080, substratu' pro

Ar fi fost util sa stim aproximativ cate grame de hrana uscata intra pe zi in acvariu.

De asemenea o poza/video cu acvariul vazut pe lungime pt evaluarea claritatii apei inainte de schimbul saptamanal de apa (geamul curatat in prealabil).

Dupa parerea mea ar trebui sa folosesti acel Substrat pro pe care il mai ai in rezerva, sunt convins ca are suprafata utila mai mare decat spartura de lava. Acvariul tau are cerinte uriase de filtrare, foloseste ce ai mai bun.

LE: si o masuratoare a nitratilor la sfarsit de saptamana, inainte de schimbul de apa, sunt foarte curios ce valoare ar arata.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2022 03:34:04

alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

EverSad wrote:
_____________________________________________________________________________________

UPS, monitorizare, ventilatie si altea alea. (irelevante, ca este de apa dulce')

Mentenanta:

- Schimb de apa saptamanal, ~70% apa, tratata cu Prime. (la schimb)
- Aditie de: Voogle easy Life. (la schimb de apa)
- Adaos de vitamina C. (La recomandarea veterinarului'...au deficiente/nevoi, ciortanii astia)
______________________________________________________________________________________

Bazinul va face' 4 luni, luna' asta.
______________________________________________________________________________________

Ideea pe care "merg" ar fi:

- Nu trebuie sa aspir substratul daca tot am "o mie de melci". (la propriu')
- Nu are rost sa adaug/modific in filtre, 6L de substrat pro ce au ramas uscate/in rezerva.
(aici sunt deschis'/vreau recomandari daca sa bag' in 2080, substratu' pro)

LEdit: banuiesc ca: nu strica/il bag' .....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Si eu zic sa pui acel substrat pro in Eheim ul 2080. Clar e mai bun ca si roca vulcanica. Asa ca spala-l bine si baga-l acolo

Sa stii ca nici eu nu aspir, si nu am melci atatia cati ai tu, dar ma ajuta pompa de valuri care bate pe substrat si duce mizeria spre filtre.

As fi curios ce UPS ai si pt care din echipamente il folosesti....acum am schimbat si eu UPS ul ce il aveam si am luat unul mai mare (UPS CYBERPOWER UT1050EG, 1050VA, AVR, Schuko) si am pus pe el doar pompa de aer Schego WS3 care are 5W...ma gandesc daca mai pun si unul din cele 2 filtre Eheim 2080 (25W)...dar nu cred.

Vroiam sa te intreb si pt ce folosesti Easy Life Voogle ? Adica stiu ce face...probiotic etc. dar....la ce ajuta oare daca e folosit saptamanal? (eu folosesc vitamine Sera Fishtamin, pe care ori le pun pe mancarea congelata sau direct in acvariu).

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2022 13:10:31


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com