[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Basic Aquarium - Nou sezon :)  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu vei avea invazie daca nu suprahranesti
Nu e Hornbach pe unde stau eu, nici macar
pe traseul judetelor Ardelenia- Oltenia

This message was edited 2 times. Last update was at 30/03/2022 12:08:43


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ia zii Ardeiutz, cum mai stam? Este bine ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Da, da. Este ok, inafara de pesti, n am scapat de ei.. e totuk super curat si arata bine si nu am mai intervenit deloc, decat un schimb de apa si completare de la apa evaporata.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

asteptam evolutia cu un bazin mai mare...pestii tai cu atat mai mult asteapta

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

ai vazut ce minuni se intampla cand lasi un acvariu in pace?

Cryptic Cherries - West-Africa river
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Da, chiar minuni! Greu , cu partea : "asteptam evolutia unui bazin mai mare" .. nu prea curand din pacate

app; am vandut acvariu la 150 lei cu un filtru mic cv chinezarie ieftin (nu l mai folosesm la nimic, decoratiunilr din plastic, piatra calcaroasa etc..) acu 1 sapt si un pic , am uitat sa va zic decat sa stea prin casa degeaba nefolosit si ocupa spatiu destul aia a fost.. la 150 lei decat deloc... oricum nu l mai foloseam, aia e, sunt sanse mici sa mai revin :/ . Poate oi scapa de pesti... .. . .. . . . . .

This message was edited 2 times. Last update was at 13/04/2022 11:36:25

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai da, dar dand acele acareturi de rahat printre care si rahatelul de filtru, nu ti.ai dat seama ca si acel proprietar va face greselile tale ?? Esti chiar asa de incredibil incat sa faci asta pt bani precum si cei care le.au inventat ? Inteleg ca esti mic si nu ai capabilitatea de a intelege multe, dar eu la 15 ani aveam 20.

Rectifica-ti greseala si spune-i caruia l.a luat sa nu bage prostiile alea in acvariu si sa suplimenteze filtrarea, altfel isi va bate joc de pesti, bani, etc. Sti ca mereu ti.am luat apararea, dar aici din punctul meu de vedere, RUSINE !


Si da, asteptam evolutia unui acvariu mai mare

This message was edited 2 times. Last update was at 13/04/2022 12:16:03


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Paradoxx, gandeste te ca 80-90% din oameni care le cumpara le ia pt. copii , eu i le am dat ca a vrut, ce sa i fac, a zis temporar pt. copil mic... e treaba lui, daca vrea sa nu i chinuie, sa se informeze... eu i le am cadou ca le a vrut si sa scap de ele...

+ nu m am ocupat eu de toate astea, i am dat lui tata acvariu s a intalnit cu omu' si aia e...

This message was edited 3 times. Last update was at 14/04/2022 12:25:24

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mda, numeste.ma nebun sau ceva, dar desi sunt de acord cu tine ca 90% iau acvarii pt copii, schimbarea incepe cu noi. E de datoria noastra,ca iubitori de pesti sa avem grija ca cei care fac achizitii sa nu isi chinuie animalele, sau portofelul. Caci de.aia renunta atatia, pt ca fac greseli si acvariile ajung dureri de cap. Daca i l.ai dat lui taica.tu, nu inseamna ca nu trebuia sa te intereseze(ah ce bine ca m.am scapat si am facut bani, cu chestia asta le.am inchis gura parintilor). In fine, lucrul e deja facut si ti.am zis, daca mai ai ocazia indreapta pe cat poti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

"e treaba lui, daca vrea sa nu i chinuie, sa se informeze" asa ai facut si tu sau ai primit mura in gura?

Ai procedat fix ca un vanzator dintr-un petshop, isi vinde marfa pt comision sau sa zica ca a muncit. Nasol ce ai facut, eu (cumparator) de exemplu eram intr-un petshop si o doamna voia sa cumpere nisip colorat pt copil, i-am zis, unde ati vazut in natura asa ceva? si-a pus un semn de intrebare si am reusit sa o conving sa cumpere nisip calumea pt acvariu. Foarte naspa atitudinea ta si cu asta am zis tot! acum ar trebui sa stearga toti sfaturile si sa cauti pe google tot si la alte eventuale intrebari sa le cauti raspunsul pe google. Foarte foarte urat si arogant pe deasupra . Sshame!

This message was edited 3 times. Last update was at 14/04/2022 16:38:54


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

De indreptat nu mai am cum...
* da, m am informat destul, una e sa te informezi si sa ti intre printr o ureche si iasa pe cealalta si sa nu intelegi prea bine totul etc (cazu meu)... si una e sa bagi un peste in apa si aia e... "ce bucuros este pestele!" si sa ti moara in cateva ore* Ma scuzati daca am parut arogant...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu ai parut arogant, pur si simplu te.ai bucurat ca te.ai scapat de ele....si ce ne supara pe noi este situatia faptului ca ti.am zis sa scapi de ele(din acvariu) ca fac numai probleme si sti cat am tras de tine sa o faci, iar faptul ca le.ai scos dar le.ai dat mai departe imi dau seama ca nu e aroganta, ci pur si simplu se datoreaza faptului ca nu ne crezi. Te provoc sa iti bagi inapoi castele, scoici, nisip colorat si plante de plastic si sa incerci sa ai un acvariu sanatos. Stiu ca de cand esti pe forum cu totii am tinut.o cu tine numai intr.o cearta, dar asta pt ca faceai numai greseli si ce e la fel de suparator cu faptul ca nu ne crezi cu privire la scoica ta si plantele de plastic este ca NU ai gandit cand le.ai dat mai departe. Uite un exemplu stupid: tu sti cat ai fost certat pe rahaturile alea. Imagineaza.ti ca isi face acel cineva un "acvariu" si apare cu el pe forumuri sau facebook si se lauda(cum mai toti fac) si o sa fie certat, o sa se incapataneze sa faca ca el, or sa ii moara pestii, o sa renunte(asta e cazul fericit) sau nu(asta e cazul nefericit) si o sa chinuiasca alte animale in continuare. Sincer ma simt aiurea ca discut atat pe tema asta, insa am ajuns demuuuuuuult la saturatia de a accepta greseli cand e vba de fiinte Vii !!

P.s.: imi vine sa fiu rau, asa ca nu ma pot abtine.
Ma si gandesc cum negociati la pret si omului nu ii convenea 150ron, asa ca discutia mimo imaginez:"-haaaai, ca iti dau si castele, scoici cu plante de plastic, sa vezi ce frumoase sunt.
- biiine, hai ca va dau 150 daca imi dati atatea"

This message was edited 2 times. Last update was at 14/04/2022 17:59:26


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Nu a fost chiar asa convs.. omu a vazut in anunt pe olx si le a luat ) .. mda ai dreptate la asta cu forumuri si restu... n am tupeu sa le bag la loc )) mai bine renunt la tot decat sa mai bag plasticele alea, e superb acvariul in stadiul actual.
Intrebare: ce specii de melcisori ckmunitari or fi aia? Nu s au mai inmultit , vad ca tot 2 sunt.. sunt de culoarea mierii , cv galben / portocaliu
..
p.s: alta viata cu nitrinia , sunt super activi se plimba peste tot etc... (de mai mult timp, ma rog... dar daca tot suntem in subiectul de acvariu)

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2022 19:31:37

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Tot nu reusesc sa inteleg, in text: care sunt afirmatiile si care sunt intrebarile.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Esti sarcastic, Ever? ......
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu sunt deloc: sarcastic.

Nu inteleg ce scrii.

Unul din testele pe care a trebuit sa le dau, cand am aderat ca membru la academia Romana, a fost de scris.

Cu textul tau, nu vei ajunge membru.

In schimb: la testul de discurs elocvent, am* luat nota minima.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/04/2022 20:35:25


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca sunt galbeni/miere sunt pomaceea si vor creste cat juma' de mar pana sa se inmulteasca. Nitrinele sunt neritine de fapt si sunt superbe, am vazut la un coleg niste neritine uriase, nu credeam ca pot creste asa mari....ca sa nu mai zic de astea negre ce le.am luat eu sau alea cu tepi, sunt mort dupa melci, efectiiiiv !!

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2022 20:30:34


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Ma apuc sa vorbesc in engleza , poate s-o intelege mai bine .. revenind la subiect, wow ,pomaceea? Pai cum au ajuns pomaceea fix la mine in acvariu, posibil sa fi fost ceva puieti pe plante si sa mi fi aparut la mine? Atunci e super, melcisori frumosi gratis! Ii ador, mai ales nerite, SUPERBI!
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

EverSad wrote:Nu sunt deloc: sarcastic.

Nu inteleg ce scrii.

Unul din testele pe care a trebuit sa le dau, cand am aderat ca membru la academia Romana, a fost de scris.

Cu textul tau, nu vei ajunge membru.

In schimb: la testul de discurs elocvent, am* luat nota minima.


Nu iti pierde vremea, nu are rost si sens...chiar pierzi vremea. E copil, inca nu intelege ce si cum....va intelege el pe viitor, daca va intelege...daca nu, va scrie tot asa, adica rau si prost
Mai nou tinerii astia scriu in viteza...etc. nu mai este epoca scrisului....acum deja sunt mesaje vocale si video.....convorbiri video....etc si etc.

DAR, este foarte important sa scriem corect ca sa inteleaga toata lumea. Cu asta sunt de acord. Sau macar sa ne "chinuim" putin sa inteleaga toata lumea ce scriem pe aici.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Deci e clar. Pana nu iti faci un acvariu calumea sa zicem:"ba, nu stie sa scrie cursiv dar macar are interes" nu scapi de noi. Ca sa nu mai zic ca si daca nu o sa mai fii activ pe forum o sa fii injurat ca ne.am batut capul cu tine degeaba.
Ah, daca renunti, o sa fii si vanat, ca ne.am batut capul cu tine si tu....

Anyway, asteptam acvariul

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com