[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema anubiasi  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Buna ziua!
Va rog respectuos sa-mi spuneti care este problema la aceasta frunza de anubias. Precizez ca acvariul are 80 l de apa, în fiecare dimineata fertilizez cu cate 1ml fier, fosfor si potasiu. Singura problema este ca am apa foarte dura GH=42 (dar este in scadere dupa ce am adaugat apa demineralizata si sera aquatan+blackwater) , in rest toate valorile sunt normale.
Nu este prima data cand apare pe cate o frunza. La început am dat vina pe perioada de ciclare, dar acum cand singura problema este duritatea apei??image

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2021 14:55:43


Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Rog moderatorul sa stearga una dintre postari.

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Program iluminare: 7.00-12.00 si 16.00-19.00.

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvantrust wrote:Buna ziua!
Va rog respectuos sa-mi spuneti care este problema la aceasta frunza de anubias. Precizez ca acvariul are 80 l de apa, în fiecare dimineata fertilizez cu cate 1ml fier, fosfor si potasiu. Singura problema este ca am apa foarte dura GH=42 (dar este in scadere dupa ce am adaugat apa demineralizata si sera aquatan+blackwater) , in rest toate valorile sunt normale.
Nu este prima data cand apare pe cate o frunza. La început am dat vina pe perioada de ciclare, dar acum cand singura problema este duritatea apei??

Ce ne spui tu ca fertilizezi cu 1 ml de fier, etc. nu ne spune nimic. Tai un cui si pui 1 mg? Ce nutrienti utilizezi si/sau ce aport de substanta utila aduce fiecare?
Asa la prima vedere pare carenta de carbon, deci ar trebui sa introduci niste CO2 sau carbon lichid (spre exemplu Easy Life Carbo). Dar la fel de nine poat fi si alte carente de macronutrienti daca este o frunza matura (nu se vede din poaza)...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Gama de fertilizare este Easy Life. Fac aditie de carbon lichid zilnic, alternativ, de la Easy Carbo si Prodibio Carbon Liqui. Plantele sunt cu frunze mature si vechi. Pana acum nu au dat frunze noi. Testul de carbon de la Dennerle arata peste 10 mg/l.image

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

image

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut!
Ce alti parametrii ai mai masurat?
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Pana sa fac testul GH, fertilizam cu Sera Florena si Easy Profito. Cand am vazut ca am exces de calciu si magneziu am renuntat la ele.

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Ph 6,8-7, kh 4,4 dh sau mai mic de 80 ppm, clor zero, NO2 0,5, NO3 0 si GH acum 2 zile 42.

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cu 1 ml de:
- EL Ferro introduci 0.12 ppm Fe
- EL Fosfo introduci 0.06 ppm PO4 si 0.03 ppm K
- EL Potassium introduci 0.5 ppm K

Nu pui de loc azotati??? NO3 zero nu e bine pentru plante...

EL Profito este o solutie de micronutrienti (spre deosebre de EL Ferro care nu are decat Fe) iar Sera Florena aduce aport doar de Fe si Mn. Deci nu aveai de loc macronutrienti.
Acum pui fosfati si potasiu dar nu pui de loc nitrati... Legea lui Liebig spune ca "Cresterea plantelor este limitata de cea mai redusa resursa. Aceasta resursa va fi denumita un factor minim sau factor limitativ. Ceilalti nutrienti chiar daca sunt din abundenta nu au niciun efect asupra cresterii."


[Thumb - Minimumgesetz.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2021 17:13:26



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Multumesc! De luni bagam EL Nitro, deoarece acum nu am. Revin cu EL Profito??

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvantrust wrote:Multumesc! De luni bagam EL Nitro, deoarece acum nu am. Revin cu EL Profito??

Poti sa alternezi o data EL ferro, o data Profito. Dupa ce se termina Ferro, cumpara doar Profito.
Nu se recomanda sa pui in aceiasi zi Macro si micro. Fierul reactioneaza cu fosfatii si precipita. Pune dublu la 2 zile si dai alternativ sau macar dimineata ceva si seara altceva...

PS. Pune pozele in format mai mic. Dai click pe poza, mergi in partea de jos a pozei si ai un tab Embed codes. Acolo alege Medium image (linked) -> BBCode copy/paste


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Sigur! Am crezut ca fierul este cel mai important în dezvoltarea armonioasa a plantelor, alaturi de CO2.

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

uitandu.ma la frunza,observ ca femela de guppy nu e bine deloc. sta sub frunza si are branhiile inflamate si e si putin cocosata

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2021 19:15:29


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Femela tocmai ce a fatat in acvariu ?i se ascundea de masculi!

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

In fiecare duminica dimineata fac schimb de apa 30%. Pentru prima data, in aceasta seara, dupa ce s-a stins lumina, o parte din pesti au urcat la suprafata sa respire. Nu s-a mai intamplat niciodata si nici parametrii nu o arata. Am bagat urgent o pompa de aer . Luni voi cumpara ?i test de oxigen desi filtrul Eheim eXperience 250 ar trebui sa faca fata cu brio la 80 litri de apa. Mai vedem cum evolueaza situatia! Postez pe viitor!

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lasa pompa de aer, ridica teava de la out sa valureasca mai tare suprafata apei, asa se oxigeneaza cel mai bine.
Asta in cazul in care nu sunt intoxicati cu altceva..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Filtrul extern este umplut cu Siporax, Matrix ?i Eheim. Doar in partea de sus are filtru mecanic pentru a evita intrarea mizeriei la pompa. Sorbul este prevazut cu prefiltru Eheim care se curata cam la 3 saptamani, de?i nu am asa multa mizerie. Ceva nu imi da bine la calcule!!!

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
razvantrust
Junior member

Joined: 01/05/2021 05:43:41
Messages: 43
Location: Negrilesti, Vrancea
IP:
Offline

Valureste de rupe! Cred ca i-am intoxicat!!! Sper sa fie ok dimineata cand fac schimbul de apa!

Iubeste-i pe oameni, dar lasa-i sa mearga pe jos!
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anubias e o planta foarte putin pretentioasa. Frunza de deasupra frunzei afectate pare tanara, de ce zici ca nu a dat nici o frunza noua? Mai las-o sa se adapteze mai bine pana da ea de nutrienti si incepe sa faca rizomi de nu stii cum sa scapi de ei. Rizomii trebuie sa nu fie ingropati in substrat, atata tot. In pietris e ok sa-i ingropi, dar nu in substrat.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com