[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pesti morti si comportament ciudat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
FishLover
Junior member

Joined: 07/02/2021 10:41:14
Messages: 13
IP:
Offline

Buna! Poate ma recunoasteti sunt fata care nu stia ce pietris sa puna ei bine am rezolvat si am populat acvariul am 21 de pestisori (cam multi) dar nu ai mei au murit ci ai varului meu. Mama lui, matusa mea, a fost cea care a vrut acvariu dar nu a fost atenta si a platit. Prima data in acvariu a adus 3 neoni (putini), 4 guppy (3 masculi si 1 femela, masculi s-au batut si 2 au murit), 3 tetra color, 2 sanitari ventuza ( 1 a murit la o saptamana), 2 femele molly, 2 femele xipho. I-am spus ca are prea putini neoni si ca ar trebui sa mai cumpere 2 si sa isi cumpere sanitari de pietris vineri s-a dus a cumparat 3 sanitari pietris, 2 neoni, 1 f molly, 1 f xipho, 1 tetra. Duminica au fost in doliu pt ca sanitari de pietris au murit, 2 neoni au murit, tetra a murit si femela guppy care era in maternitate. Acum pesti ei se comporta ciudat, neoni stau separati si ceilalti nu isi gasesc locul stau ca pe ace. Va spun ca ii hraneste de 2 ori pe zi desi I s-a spus sa nu faca asta, are 2 filtre care nu prea fac fata, un castel mic, 2 plante artificiale cam mici, incalzitor (25 grade acvariu), termometru si pietrisul e cam colorat si cam mult dupa parerea mea.

Acum sa revenim la acvariul meu. Am 21 pesti in el, 17 cumparati de mine si 4 primiti cadou. Cei 17 sunt un mascul si o femela guppy, 5 neoni, 5 zebre, 3 sanitari pietris, un sanitar ventuza, un mascul si o femela molly, un mascul si o femela xipho asta am cumparat acum problema a aparut cand cei 4 pesti primiti cadou au intrat pe usa casei, i-am recunoscut pe 3 al patrulea crezand ca e sanitar, am primit 1 zebra, 1 tetra, 1 mascul guppy si a doua zi m-am uitat mai bine la "sanitar" si am cautat pe google afland ca este un peste-pisica care avea sa creasca 15-20 cm si nu este compatibil cu niciun peste la mine in acvariu are cca 4 cm o sa-l dau când se face mai mare dar acum e atractia principala l-am numit Mustacioara. La inceput ma speriat pt ca nu se misca dar noaptea eu ?i mama am stat la panda si am vazut ca era unul dintre cei mai activi pesti oprindule lumina ceilalti pesti o iau in toate partile mai ales neoni ?i vb de ei sunt f increzatori ai mei stau numai în mijlocul acvariului le bat in geam si ei nimic apoi tetra nu am vrut sa imi iau tetra dar mi se rupe sufletul când il vad singur cand le dau de mancare se sperie si se ascunde asa ca am decis sa ii mai iau 2 prieteni, acum guppy normal ca s-au batut cel luat de mine a castigat iar cel primit are o cicatrice si sta ascuns imi pare rau de el asa ca mam decis sa mai iau cateva femele.

Imi cer scuze pentru mesajul kilometric.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pt mesajele kilometrice stai linistita, eu le ador mai ales ca eu sunt unul din aceia ce scriu enorm;dar cand vine vba de pesti, pot spune ca sunt doua ciorbe, una mai condimentata, alta mai apa chioara. Pestii varului tau vor muri toti, nu i.a aclimatizat, i.a aruncat direct din punga în acvariu, cu tot cu apa de la petshop, apa în cvariu neciclata, cu boala, nebunie, etc nu ai ce sa faci, vor renunta singuri la acvariu, poti doar sa ii convingi sa ti.l dea tie. (nu sunt rau, sunt realist).
La tine, treaba e putin mai ok dar nu cu mult, pt ca ai de toate pt toti, de la tetra, viviparii, sanitari, nebunie. Ce iti recomand asa la"rece" este sa schimbi apa la 2/3 zile cu raport de odata la2 odata la3, cu aceeasi temperatura ca cea din acvariu. Altceva nu prea stiu cum sa te ajut, tine-ne la curent în fiecare zi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu imi dau seama ce catfish (peste-pisica) ai, ca mustaciosi sunt multi.
Poate fi Hoplo, Ancistrus (asta nu se face mare chiar asa de repede), Synodontis. Sa stii ca si sanitarii tai de nisip (Corydoras) tot catfish sunt, in romana le zice somni.
Daca vor rezista, depinde de cat de mult te vei ocupa de ei si de filtrarea pe care o ai.
Nu te descuraja daca se intampla sa mai pierzi din ei, in timp vei gasi un echilibru in acvariu. Poti pastra doar Guppy (sunt foarte rezistenti si sunt mai mici decat Molly sau Xifo, 5 Guppy au aceeasi incarcatura biologica ca 1 Xifo adult) sau doar zebrele plus Corydoras si, eventual, mustaciosul daca nu e Hoplosternum sau Plecostomus.

Cryptic Cherries - West-Africa river
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primul rand mi-as dori o poza cu pestele pisica, sunt curios ce e. Cati litri are acvariul? A si intreb de al tau ca din pacate de al varului tau ne-am lamurit, nu prea se poate face mare lucru, poate sa aiba noroc sa supravietuiasca ceva din toti pestii. Ce filtru ai? Si revenind la poze, mi-as dori sa vad cateva cu acvariul tau, sa vedem daca e ceva de imbunatatit.
[Email]
FishLover
Junior member

Joined: 07/02/2021 10:41:14
Messages: 13
IP:
Offline

Pestele pisic? e un megalechis thoracata daca ramane mic il pastrez daca nu il dau. Filtrul e f bun am 66 l si câteva plantute artificiale. Vas face o poza dar nu ?tiu cum sa o postez. Era sa uit pesti primiti cadou au fost luati din piata nu din pet shop. Varul meu ia climatizat ba chiar matusa mea ma ajutat sa climatizez pesti si un prieten care are ?i duce acvariul la concurs de-al parintilor venit in ziua aia si un unchi mai are 2 prieteni care au acvarii imense

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2021 10:57:13

DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FishLover wrote:Pestele pisic? e un megalechis thoracata daca ramane mic il pastrez daca nu il dau. Filtrul e f bun am 66 l si câteva plantute artificiale. Vas face o poza dar nu ?tiu cum sa o postez. Era sa uit pesti primiti cadou au fost luati din piata nu din pet shop. Varul meu ia climatizat ba chiar matusa mea ma ajutat sa climatizez pesti si un prieten care are ?i duce acvariul la concurs de-al parintilor venit in ziua aia si un unchi mai are 2 prieteni care au acvarii imense

Intra pe plici.ro si incarca acolo pozele, iei BBCode de acolo si pui aici
Din ce am gasit eu pe google despre pestele pisica ar ajunge pana pe la 12 cm, eu insa nu stiu absolut nimic despre aceasta specie, poate colegi care au avut sau au pot oferi detalii.
[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna,
ar cam trebui sa faci ordine in pesti,ai prea multi si prea amestecati,concentreaza-te pe 3-4 specii.
Sanitarul "mustacios" este un hoplosternum thoracathum,si creste mare (pana la 20 cm).
Pestii au murit ori de la acvariul neciclat,ori de la lipsa de aclimatizare.
Da te rog niste detalii despre acvariu (filtrare,volum,lumina,fertilizare,plante,substante etc.)
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

E cam mic acvariul pentru Hoplo.
Plus ca face multa mizerie.
Pe de alta parte, mie nici nu mi se pare vreo frumusete.
Mai bine iei un Ancistrus, e mai frumos, plus ca iti curata si geamul.

Cryptic Cherries - West-Africa river
FishLover
Junior member

Joined: 07/02/2021 10:41:14
Messages: 13
IP:
Offline

https://plici.ro/image/JhG catfish
https://plici.ro/image/Jh1 acvariul
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

renunta la plantele de plastic, pune ceva simplu, eu de exemplu am doi anubias, sunt super easy, unul e legat de o roca vulcanmica si unul de un lemn spiderwood, daca vad bine si filtrul e intern, la cati pesti ai or sa cam inceapa sa moara curand pentru ca cel intern nu face fata
[Email]
FishLover
Junior member

Joined: 07/02/2021 10:41:14
Messages: 13
IP:
Offline

As vrea sa va ascult dar nu despre peisaj am intrebat ci despre comportamentul pestilor

Va mai rog sa nu aveti mesajul " imi pare rau dar pesti tai o sa moara" sau ceva de genu, am 13 ani si nu pot sa stau cu gandul la asta am mai avut o criza acum 2 saptamani nu stiam daca e bine sau nu sa am un acvariu mia luat o zi intreaga sa ma linistesc
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai pestii se comporta ciudat datorita unui cumul de factori:suprapopulare,lipsa de plante naturale si ascunzatori,filtrare insuficienta.
Citeste urmatoarele articole,te vor ajuta:
http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului

http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
http://www.consolegames.ro/forum/f63-pets/17206-gh...u-pesti-plante-si-echipamente/ (acest ghid este ff complet,dar iti recomand sa-l citesti cu atentie,fara graba,ia-ti vreo ora libera)

This message was edited 2 times. Last update was at 16/02/2021 14:36:20

[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FishLover wrote:As vrea sa va ascult dar nu despre peisaj am intrebat ci despre comportamentul pestilor

Va mai rog sa nu aveti mesajul " imi pare rau dar pesti tai o sa moara" sau ceva de genu, am 13 ani si nu pot sa stau cu gandul la asta am mai avut o criza acum 2 saptamani nu stiam daca e bine sau nu sa am un acvariu mia luat o zi intreaga sa ma linistesc


Inclusiv peisajul afecteaza viata pestilor, plantele nu-s doar de decor, au un rol important in ciclul vietii intr-un acvariu, daca pleci de la premisa ca ''aia nu conteaza, aia nu am intrebat'' nu ajungi foarte departe, un coleg mai sus te-a rugat sa ne dai informatii despre ce filtru ai, ce e in el, ce lumina ai la acvariu etc. toate aceste lucruri influenteaza sanatatea si comportamentul pestilor tai, ca sa putem spune care este problema trebuie sa stim intai ce ai, nu exista o carte in care sa scrie ''daca pestii dumneavastra fac asa atunci faceti x lucru si va fi totul bine'', ca daca exista cartea aia nu mai cerea nimeni sfaturi pe forum. Inteleg ca ai 13 ani, multi inainte, nu trebuie sa iei lucrurile la modul daca e bine sau nu sa ai acvariu, depinde de tine daca iti place sau nu. Un acvariu are parti bune si parti mai putin bune, toti de aici au facut greseli unii (in special eu) inca fac greseli si pierdem pesti, de care ne atasam, dar sa ai un acvariu nu inseamna doar sa schimbi apa si sa il admiri, un acvariu este un ecosistem pe care fiecare dintre noi incearca sa il tina in echilibru, un echilibru firav care oricand poate fi dereglat si poate duce la sticarea intregului ecostistem. Intrebarea nu e daca e bine sa ai acvariu ci daca esti gata sa ii acorzi timp, sa asculti sfaturi si sa inveti, peste pierderile de pestisori va trebui sa inveti sa treci, nu treiesc vesnic indiferent de cat de bine ii ingrijesti.

Imi cer scuze daca am scris prea mult si daca am fost prea dur, dar cam asa vad eu lucrurile.
[Email]
FishLover
Junior member

Joined: 07/02/2021 10:41:14
Messages: 13
IP:
Offline

De inlocuit nu pot nici peisaj nici filtru nici nimic si prieteni familiei care se pricep la acvaristica mi-au spus sa nu imi iau plante naturale ca la varsta mea nu pot sa le ingrijesc filtru nu stiu ce filtru e dar va trimit link-ul cu acvariul:

https://www.aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-boyu-66-litri-negru-led-ec-600-promo.html

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2021 17:50:48

DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FishLover wrote:De inlocuit nu pot nici peisaj nici filtru nici nimic si prieteni familiei care se pricep la acvaristica mi-au spus sa nu imi iau plante naturale ca la varsta mea nu pot sa le ingrijesc filtru nu stiu ce filtru e dar va trimit link-ul cu acvariul:

https://www.aquariumprest.ro/acvarii/acvariu-boyu-66-litri-negru-led-ec-600-promo.html


Pai la atatia pesti filtrul ala nu face fata, 66 de litri la 21 de pesti inseamna 3 litri de apa per peste, e foarte putin, primul si cel mai important pas ar fi sa inocuiesti filtrul actual cu unul extern. Cam asta e problema pestisorilor tai ca nu prea au filtrare, cred ca si colegii cu mai multa experienta sunt de aceeasi parere. Legat de lumina nu ma pricep. La atatia pesti nivelul de amoniu va creste rapid si nu le va face prea bine.
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

plantele sunt usor de crescut daca nu iei de.alea pretentioase. daca iei plante "easy",nu trebuie decat sa aprinzi becu

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

La cantitatea asta de pesti niste plante naturale ar putea cel mult sa incetineasca nesemnificativ acumularea de nitrati. Mai ales daca vb de Anubias, ala creste incet ca lemnul.
Filtrarea si schimburile de apa raman baza, nu va mai legati de plantele ei de plastic
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fadds wrote:La cantitatea asta de pesti niste plante naturale ar putea cel mult sa incetineasca nesemnificativ acumularea de nitrati. Mai ales daca vb de Anubias, ala creste incet ca lemnul.
Filtrarea si schimburile de apa raman baza, nu va mai legati de plantele ei de plastic [/quote

Nu te lua de anubias ca am unul pe siderwood si lemnul a mai crescut dar anubias nu
[Email]
FishLover
Junior member

Joined: 07/02/2021 10:41:14
Messages: 13
IP:
Offline

Fadds cineva care ma intelege si cred ca am rezolvat problema cu comportamentul eu ma gandeam ca au ceva cu stresul plus ca cred ca am aflat de ce iau murit sanitari varului meu nu cred ca le-a dat de mancare azi mama a mers la Pet Shop ca i-am spus ca ne trebuie mancare care se scufunda pt catfish si am aflat ca si sanitari tot asta mananca saraci mei sanitari nu le-am dat nimic de mancare si ce pot sa spun ar trebui sa mut muntii din loc ca sa iau un filtru extern le-as zice parintilor si ei ar zice "fugi de aci ca ai deja unu"
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, astept sa revii sa ne anunti cat de repede mor, ti-am citit si celalt topic si sincer nici nu pricep ce cauti aici, ceri sfaturi si esti nemultumita de ce raspunsuri primesti. Ai prieteni acvaristi care te lasa sa pui 21 de pesti in 66 de litri de apa si care nu inteleg importanta filtrarii asta inseamna ca singurele lor acvarii sunt alea din piata si ca ei vand caras si crap. Imi pare rau ca am pierdut timpul sa ti dau informatii care pe mine m au ajutat, ai sa vezi importanta a ceea ce am spus noi pe aici dupa ce ai sa pierzi pestii. Si da acum sunt rau, dar nu meriti mai mult.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com