[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
S-au inmultit crevetii Red Cherry exagerat de mult  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Radu 7
Junior member

Joined: 11/10/2020 08:41:55
Messages: 10
Location: Constanta
IP:
Offline

Buna seara!
Am intr-un acvariu Boyu de 53-54 litri brut si cu filtru "on-top", 2 corydoras Juli, unul Paleatus, un peste SAE, un mascul de Betta Splendens rosu foarte frumos si initial am introdus si 6 creveti Red Cherry care in ultimul timp s-au inmultit foarte mult. Acvariul este foarte bine plantat cu 4 plante echinodorus bleheri, o Cryptocoryne mixed, 2 mycrosorum, un anubias nana petite si un anubias bonsai, plante plutituoare cu 3 sau 4 frunze dar care nu stiu cum se numesc si 2 frunze uscate de migdal indian. Substartul este format din 5 kg de Jbl Aqua Basis plus, apoi peste acesta 3 kg de Jbl Manado, iar peste 2 Kg de quartz negru. Iar ca decoruri am folosit cateva pietre. Plantele s-au dezvoltat foarte bine si frumos. L-am pus de la inceput Plantamin de la Tetra o data pe luna si CO2 plus tot de la Tetra o data pe saptamana. Acvariul l-am umplut prima data cu apa in data de 2 octombrie anul acesta. Deci este cilclat. Apa este foarte limpede. Cristal pot spune. Si schimb 25% din ea o data pe saptamana.
Problema este ca s-au inmultit foarte mult si nedorit crevetii Red Cherry. Iar domnul Betta a trecut la vanatoarea lor intr-un asa fel ca a mancat foarte multi pui pe langa mancarea pe care io administarm eu de 2 ori pe zi. si pana sa imi dau seama de acest aspect a facut o burta foarte mare si acum ii este rau si de 2 zile sta doar pe sol in locuri ascunse. Azi l-am vazut de cateva ori ca s-a ridicat la suparfata sa ia cate o gura de aer cum facea deseori dar apoi coboara si se ascunde intre plante. Nu i-am mai dat sa manance de 2 zile. De fapt nici nu isi manifesta interesul pentru mancare. Cred ca a facut un blocaj intestinal si nu poate elimina excrementele. Imi pare foarte rau pentru el pentru ca este un mascul foarte frumos. Rosu in totalitate si cu putin bleu de vreo 3 mm in varful celor 2 aripioare pectorale cat si pe aripioara dorsala. Si era foarte activ cand ma vedea in camera sau pe langa acvariu.
N-am stiut pana sa ma confrunt cu aceasta situatie ca Betta mananca pui de creveti si creveti adulti ca nu as fi pus crevetii in acelasi acvariu cu domnul Betta. M-am reapucat de acvaristica la sfarsitul lui august anul acesta. Iar prima mea tentativa a fost in urma cu mai bine de vreo 30 de ani, adica pe la varsta de 15 ani.
Mi-as dori sa scap de acesti creveti pentru ca daca domnul Betta isi va reveni se va apuca din nou sa ii manance si iar va ajunge in aceiasi situatie ca acum. Iar daca cumva nu isi va reveni si va muri intentionez sa cumpar un alt mascul de Betta, dar pentru asta vreau mai intai sa scap de creveti pentru ca daca vor ramane in bazin si celalat mascul ii va vana, va manca prea multi si va ajumge in aceiasi situatie ca acesta de acum.
Am incercat sa-i prind cu minciogul dar sunt foarte agili, mici si fug, se ascund printre plante care sunt foarte bine dezvoltate asa ca nu am reusit.
Prin urmare intreb de o solutie pe care s-o pun in apa ca sa ma scape definitiv de creveti dar care sa nu faca rau pestilor. Ceva asemanator cum sunt anumite solutii care te scapa de melcii care s-au inmultit foarte mult in acvariu dar care nu fac rau pestilor.
Va multumesc si astept ajutor in acest sens.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ce vrei sa scapi de ei???
Unii se straduiesc sa-i cumpere,costa in magazine 5 lei bucata.
Poti sa-i donezi
Chiar nu cred ca s-a imbolnavit din cauza aceasta...
Poti sa-i administrezi pt tratament sare amara (sulfat de magneziu)

This message was edited 2 times. Last update was at 17/12/2020 17:29:55

[WWW]
Radu 7
Junior member

Joined: 11/10/2020 08:41:55
Messages: 10
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt multi si nu-i pot prinde pentru ca acvariul este foarte bine plantat. Cu plante bine dezvoltate si se ascund dupa ele. Ca sa-i prind cu minciogul ar trebui sa scot toti pestii din acvariu si toate platele. Adica sa stric si sa refac apoi tot decorul. Ceea ce nu prea imi vine sa fac.
Radu 7
Junior member

Joined: 11/10/2020 08:41:55
Messages: 10
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum se administreaza tratamentul cu sare amara(sulfat de magneziu), in acest caz daca poti sa detaliezi, te rog?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu,incearca sa donezi cat mai multi,poate ii poti da la un petshop. Daca as fi fost din constanta as fi vrut si eu...
Nu stiu exact cum se face acest tratament,parca koala si alinutz au salvat niste pesti prin acest tratament,poate ne spun niste colegi mai experimentati.
Stiu ca se poate administra si prin mancare si dizolvat in apa.
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca chiar esti chitit sa scapi de crevetei,este cv de la sera,sera med Argulol.
[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Cu siguranta problema domnului Betta nu este de la faptul ca manaca prea multi creveti. Dupa descriere probabil este dropsy, o boala intalnita la betta. Ca si tratament nu stiu ce recomandari sa iti dau, am avut in trecut niste rasbora care au facut dropsy, nu au functionat tratamentele. In ceea ce priveste crevetii nu vad nimic rau in inmultirea lor, din contra, inseamna ca acvariul este stabil si in parametrii buni. Pacat ca nu esti din Bucuresti ca te scapam eu de ei .

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Simptomele indica faptul ca pestele tau are "dropsy" - o infectie bacteriana care poate aparea din cauze multiple.
Din pacate, statisticile nu sunt favorabile si de cele mai multe ori pestele nu rezista.
Daca vrei sa incerci un tratament, cauta produsul SERA BAKTOPUR DIRECT (pe la petshop-uri sau magazine online).


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Radu 7
Junior member

Joined: 11/10/2020 08:41:55
Messages: 10
Location: Constanta
IP:
Offline

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu mai e cazul acum sa fac ceva pentru el, pentru ca de dimineata cand m-am trezit si m-am uitat in bazin "Bettino" murise deja.
Vreau sa spun ca nu avea dropsy. M-am uitat pe Youtube si am vazut masculi de Betta bolnavi de dropsy si al meu nu arata deloc asa. La dropsy corpul este umflat de la urechi(operculi) si pana la coada pentru ca este plin cu lichid. Betta al meu nu era asa umflat. Avea doar abdomenul umflat. Burta umflata in jos de la mancat multi pui de creveti care contin multe proteine si a facut blocaj intestinal. Nu a mai putut elimina excrementele. In paralel pana sa ma prind de aceasta situatie l-am hranit si eu normal de 2 ori pe zi dimineata si seara asa cum il hraneam de obicei. Si manca si ce ii dadeam eu. Pana intr-o zi cand dupa amiaza l-am vazut cu burta cam umflata si seara nu i-am mai dat sa manance. Dar degeaba pentru ca a doua zi de dimineata nu a mai venit la mancare cum venea de obicei. Statea ascuns pe sol intre plante. Si de atunci 3 zile a stat asa fara sa manance nimic pe sol. Doar mai urca pana la suprafata sa mai ia aer. Nu ii aredea sa manance nimic. In sfarsit acum ca s-a dus am invatat ca Betta nu se tine in acelasi bazin cu creveti. Si pentru ca vreau sa imi cumpar un nou mascul de Betta Splendens as vrea mai intai sa scap de crevetii multi din acvariu ca sa nu se mai repete situatia de acum cand un Betta mananca la nesfarsit creveti si pui de creveti. Care sunt de toate dimensiunile si am vazut si femele cu oua pe ele care deci ar urma sa eclozeze. Nu cunosc nici o solutie pe care s-o pun in acvariu si care sa nu afecteze pestii si plantele dar sa elimine crevetii. De prins cu minciogul sunt greu de prins pentru ca sunt agili, fug si se ascund intre plante iar acvariul este foarte bine plantat. Asa ca m-am gandit la urmatoarele solutii ca sa scap de ei si sa nu recurg la solutia ultima, adica sa scot pestii din acvariu, apoi plantele si pietrele apoi sa prind crevetii cu minciogul pentru ca nu vor mai avea unde sa se ascunda si apoi sa replantez plantele si sa refac tot decorul cu pietre. Daca aveti si voi alte solutii, va rog sa mi le spuneti aici.
1. Scot din acvariu cei 3 corydoras si un peste SAE. Deci in acvariu nu mai ramane nici un peste.
2.Acum temperatura in acvariu este constanta de 26,5 C(asa o avea Bettino cand era in el). O voi creste pana la 31-32 C stiind ca este o temperatura inadecvata pentru crevetii Red Cherry
3. Voi tripla cantitatea de CO2 lichid de la tetra pe care o puneam o data pe saptamana in acvariu stiind ca asta este daunatoare pentru crevetii din acvariu.
4. Adun apoi crevetii morti cu minciogul
5. La sfarsit fac un schimb de 50% din apa.
Daca stiti alte solutii sa scap de creveti fara sa stric decorul din acvariu va rog sa imi spuneti.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Imi pare rau pentru Betta al tau.....pacat, dar se intampla.
Crevetii e pacat sa ii omori....niciuna din metodele tale nu e buna. Lasa crevetii acolo si pune alt betta linistit....nu a murit pt ca a mancat prea multi creveti, si eu zic.

Mai poti sa prinzi din creveti daca le dai mancare dedicata lor si se aduna la ea...atunci ii prinzi, dar nu recomand sa ii omori cu nicuna din metodele mentionate.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Radu 7
Junior member

Joined: 11/10/2020 08:41:55
Messages: 10
Location: Constanta
IP:
Offline

Adica sa mai pun un alt mascul de Betta in bazin cu crevetii care sunt destul de multi si de toate marimile? Crede-ma ca nu as vrea sa mai experimentez inca o data treaba asta.
Daca prinde gustul lor si se intampla sa manance incontinuu creveti? Inseamna ca eu nu trebuie sa ii mai dau de mancare daca mananca doar creveti vi.
Problema nu ar fi asta. Ci doar ca el nu stie sa se opresca din mancat si isi va face rau singur.
Din ce am citit am inteles ca Betta este foarte mancacios si tu ca si proprietar trebuie sa ii faci portia de mancare rational pentru fiecare zi pentru ca el nu are ratiune si ar manca foarte mult.
Acvariul acesta l-am facut special pentru un mascul de Betta. Pentru ca inainte dadusem drumul la alt acvariu in care aveam guppi in care ulterior l-am introdus si pe Betta si nu mai intentionam sa mai fac un alt acvariu. Pe langa faptul ca nu s-a inteles cu ei si ii ciupea de cozi, atunci cand guppi au facut pui, ia mancat aproape pe toti. Asta m-a determinat sa ii fac un acvariu numai pentru el si sa pun si cativa corydoras cu el ca sa nu se simta singur pentru ca in acvariul cu guppi aveam si cativa corydoras si am observat ca se intelegea foarte bine cu ei. Dar nu am stiut ca mananca creveti, pentru ca altfel nu bagam creveti in acvariu cu el.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca as fi fost din constanta te-as fi scapat eu de ei...
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Radu 7 wrote: Din ce am citit am inteles ca Betta este foarte mancacios si tu ca si proprietar trebuie sa ii faci portia de mancare rational pentru fiecare zi pentru ca el nu are ratiune si ar manca foarte mult


Ai inteles fix ce ai vrut din asta. 3 oameni iti spun acelasi lucru, dar asta nu-ti convine. Ce rost mai au raspunsurile daca nu reusesti sa respecti macar opiniile persoanelor cu experienta in identificarea bolilor?

Mama prostilor e mereu gravida!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exista mai multe tipuri de dropsy...
[WWW]
krohini
Junior member

Joined: 05/08/2019 16:02:48
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ai timp si chef sa prinzi crevetii sa ii dai, pot sa ii iau eu ca tot sunt din zona.
Dar ai putea sa le mai dai o sansa, poate chiar nu au fost ei de vina si se vad frumos in acvariu.
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Da' ... cine s? gânde?te sa bage crevete cu betan, sau si mai "neortodocs", invers

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Crevetii ii poti prinde si cu o capcana de creveti, ca aici:
https://www.pinterest.dk/pin/445997169329330028/
Daca nu ai ce face cu crevetii, poti imparti din ei, sunt multi care vor.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Radu 7
Junior member

Joined: 11/10/2020 08:41:55
Messages: 10
Location: Constanta
IP:
Offline

Da, este o idee buna. Sper sa gasesc o capcana pentru creveti pe la un pet-shop.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Radu 7 wrote:Da, este o idee buna. Sper sa gasesc o capcana pentru creveti pe la un pet-shop.


Nu o sa gasesti in pet shop capcana pt creveti...cea din poze este DYI..deci poti sa o faci tu dintr o sticla de plastic...uita te bine la poza de mai sus si va fi ok.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Cum e cu invazia ?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com