[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Utilizarea CO2 in acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iuliugbbc
Unripe member

Joined: 30/10/2020 13:02:31
Messages: 1
IP:
Offline

Buna tuturor,

Am niste nelamuriri cu privire la aditia de Co2 in acvariu. De curand am inceput ciclarea acestuia ( 3 zile) si am optat pentru utilizarea de plante naturale. Cele plantate sunt plante din categoria celor ,, usoare'' ( echinodorus, anubias barteri
, lilaeopsis si microsorum) desi am citit ca pentru mentinerea acestora in acvariu nu este nevoie de aditie de Co2, de asemenea am inteles ca utilizand plantele o sa se dezvolte si mentina mai bine. Fiind primul meu acvariu ma gandeam la utilizarea unei butelii de tip rezervor (spray) stiu ca nu este cea mai buna solutie dar pentru un acvariu de 60 l si plantele enumerate mai sus ma gandeam ca ar putea sa ajunga. De asemenea am inteles ca prin bulele de aer produse de pompa de aer sau de filtrul cu sistem venturi o sa pierd Co2 ul pe care il injectez. In acest caz nu inteleg foarte bine cum ar trebui sa procedez pentru a nu pierde foarte repede Co2 ul injectat. Ar trebui sa renunt la furtunul de la filtrul intern care pompeaza aer in acvariu? In acest caz cum se produce oxigenarea in acvariu?
Imi pare rau daca intrebarea este banala dar sunt la inceput pe acest drum si vreau sa invat de la cei mai experimentati.
Va multumesc anticipat!

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2020 13:24:05

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,nu ma pricep la faza cu plantele,dar din cate stiu "bomba" de co2 este mai eficienta.
Oxigenarea o poti realiza cu valurirea apei la suprafta,pozitionand teava mai aproape de suprafata.

P.S:poate iti prezinti aici acvariul si pui niste poze
[WWW]
xilophonus
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/10/2020 10:07:56
Messages: 19
IP:
Offline

Salut colegu'
Suntem cam in aceeasi categorie de greutate, adica acvariul meu are acelasi volum cu al tau, doar ca eu am inceput ciclarea cu vreo 10 zile mai devreme ca tine. Plante tot easy spre medium, asa ca pentru inceput mi-am comandat pe internet o ''bomba'' CO2 de firma, adica un sistem de la JBL. La inceputul saptamanii viitoare ar trebui sa ajunga la mine asa ca te tin la curent cu primele impresii despre acest sistem CO2. Daca incepi experimentul tau cu spray-ul sper sa detaliezi aici cum va decurge. Marea problema la acvariile noastre mici ca volum am inteles ca este pericolul de a influenta PH-ul , facand aditia de CO2 cam necontrolat si marind oxigenarea pe timpul noptii. Cred ca ideal este sa putem regla din temperatura ambientala reactia de producere a CO2-ului, respectiv incalzind recipientul pe timpul zilei (eventual cu ajutorul unui mug pad) si lasand recipientul doar la temperatura camerei pe timpul noptii pentru a mai reduce din puterea reactiei. Asta e in cazul bombei cu CO2, in cazul spray-ului tau cred ca ai o posibilitate de reglaj mai eficienta, putand sa dozezi cantitatea de CO2, pentru ca poti sa o estimezi vazand ce ai sub clopotul tau de sticla. Dupa un timp, facand masuratori vei putea determina cat trebuie sa bagi sub clopot pe timpul noptii pentru a nu oprii de tot producerea de CO2, dar in acelasi timp pentru a nu afecta pestii.
Astept cu interes vesti despre experimentul tau.
Sper ca nu te deranjeaza ca mi-am dat cu parerea in calitatea mea de incepator, probabil cei mai vechi in bransa ma vor corecta daca gresesc cu ceva, insa cum forumul nu e prea activ, eu consider ca orice parere in plus poate fi benefica, bineinteles daca e bazata pe experienta reala a cuiva , se poate invata chiar si din greselile altora.
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

"Bomba cu drojdie" este o solutie eficienta pentru inceput. Insa trebuie folosita corect si cu cateva precautii:
1. nu se obtureaza sub nici o forma iesirea CO2. Prin obturare rezulta o crestere a presiunii in sticla, ceea ce poate duce in cazuri "fericite" la redecorari/ schimbare culorii zugravelii, etc
2. recomand cu tarie utilizare unui vas tampon, un recipient prin care CO2 sa barboteze in apa inainte de a ajunge in acvariu. Asta va poate feri de neplaceri in cazul in care in recipientul principal (reactor sa il numim) se va forma spuma prea multa si care ar putea ajunge in acvariu.
3. pentru ca reactia sa fie cat de cat liniara, nu incalzim recipientul, presupunand ca in camera avem o temperatura relativ constanta.
4. "clopotele" acelea sub care se aduna CO2 si se presupune ca acesta se va dizolva in apa prin difuzie la suprafata de separatie sunt cam "frectie Diana la picior de lemn" . De dizolvat se dizolva insa intervin destui factori: agitatia apei, saturatia care apare la nivelul de separare dintre CO2 si apa in care se dizolva, suprafata mica de contact, etc. Exista difuzoare de CO2 care functioneaza acceptabil chiar si cu presiunea din bomba.
In alta ordine de idei, anubias si microsorum o duc bine si mersi si fara aditie de CO2, insa este adevarat ca aditia le poate stimula cresterea. Atentie insa la cantitatea de CO2 introdusa in acvariu, sa nu depasiti limita pe care acestea o pot asimila, Macar un test de ph (din cel cu lichid sa existe). Se poate si fara dar asta tine de "ochi format", si riscurile pe care vrei sa ti le asumi.
Ape limpezi si va asteptam cu ceva poze !

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

xilophonus wrote: probabil cei mai vechi in bransa ma vor corecta daca gresesc cu ceva, insa cum forumul nu e prea activ, eu consider ca orice parere in plus poate fi benefica, bineinteles daca e bazata pe experienta reala a cuiva , se poate invata chiar si din greselile altora.

1.Te corecteaza cineva cu siguranta
1.1. Orice parere in plus sustinuta de argumente viabile poate genera discutii constructive
1.1.1. Au gresit altii inaintea noastra.... Macar sa profitam de asta. (pfuii...asta suna urat )

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Hobs
Junior member

Joined: 10/08/2020 22:38:03
Messages: 49
IP:
Offline

Salutare,
Si eu abia mi-am inceput un acvariu (se poate gasi la Jurnal - Tree of Life). Dupa ce am studiat forumul atat acestea cat si unele de prin afara am ajuns la concluzia ca o bomba CO2 si un Difuzor de calitate e o solutie optima si ieftina , cel putin momentan pentru mine. Am luat azi tot ce-i necesar ... Mai am nevoie de niste robineti si probabil weekendul acesta incep sa-l fac. Va tin la curent ...
Apropo cauta pe forum BOMBA cu gelatina. Cica poate tine si 40 de zile si este liniara ca si eliberare de gaz pentru ca acea gelatina se topeste in mod controlat. Ca Difuzor eu am luat o unu din sticla de la JBL ... cica ar fi bun, ziceau inclusiv cei de pe forum.

Spor

This message was edited 2 times. Last update was at 30/10/2020 16:55:25


Acvariul meu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47715.page
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ca si comparatie la al meu de 25l aveam o butelie de 6 kg, ma ducea cam 3-4 luni. Furtunul de aer de la filtrul intern este cam 0.....daca vrei o aerare buna vezi cum faci sa valuresti suprafata apei. Pierderea de CO2 oricum are loc indiferent de solutia aleasa de aerare.
xilophonus
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/10/2020 10:07:56
Messages: 19
IP:
Offline

Adica la un volum de doar 25l, tu consumai practic o butelie de 2 kg pe luna ? Esti sigur ca instalatia ta era perfect etansa, mi se pare imens consumul de CO2? Doar nu bagai 5-6 bule pe secunda intr-un acvariu asa mic.
Mai poate vreun coleg forumist sa ne mai dea ceva date despre volumul acvariului pe care il are si consumul aproximativ de CO2 pe luna ?
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Totul controlat cu un controller JBL ProFlora.

image

Se vede sonda in stanga.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2020 14:59:28

solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

xilophonus wrote:Adica la un volum de doar 25l, tu consumai practic o butelie de 2 kg pe luna ? Esti sigur ca instalatia ta era perfect etansa, mi se pare imens consumul de CO2? Doar nu bagai 5-6 bule pe secunda intr-un acvariu asa mic.
Mai poate vreun coleg forumist sa ne mai dea ceva date despre volumul acvariului pe care il are si consumul aproximativ de CO2 pe luna ?


Daca are controler se cam explica...pt ca ala trebuie sa tine constant PH. Deci baga co2 la greu (mai ales daca si o valurire semnificativa la nivelul suprafetei apei).

Prin comparatie...la mine (acvariu 140 net)...butelie co2 (10 litri)...nonstop, ma tine 7 luni (3-5 bule pe sec).
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com