[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Oase Biomaster Thermo 600  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am cedat, am comandat tavite noi, garnitura pentru prefiltru si inca un capac care am vazut ca se pune peste tavite, daca nici acum nu merge am un topor in portbagaj
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Au venit piesele si m-am apucat de treaba, in plus am mai comandat pe langa o garnitura prefiltru si un capac care se pune peste tavite, alte 2 tavite, ca sa vad si eu cum se aseaza. Am pus capacul, am inlocuit garnitura (acum sunt toate garniturile inlocuite), am reasezat tavitele, am montat tot si surpriza... curge in continuare
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai vazut pe unde curge?
[WWW]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Ai vazut pe unde curge?

Cum adica? Da, normal ca vad pe unde curge, curge pe la clemele de prindere, acelasi lucru ca si filmarea pe care am atasat-o intr-o postare anterioara
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2247
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eddy21 wrote:Au venit piesele si m-am apucat de treaba, in plus am mai comandat pe langa o garnitura prefiltru si un capac care se pune peste tavite, alte 2 tavite, ca sa vad si eu cum se aseaza. Am pus capacul, am inlocuit garnitura (acum sunt toate garniturile inlocuite), am reasezat tavitele, am montat tot si surpriza... curge in continuare


F nasol! Imi pare rau.
Am patit ceva similar cu un filtru extern Eheim 2080. Am schimbat garnitura.....tot curgea. Il montam si dupa 1 ora iar curgea...m-a disperat.
Cineva mi-a zis cand montez filtrul sa inchid clemele de la capac pe rand ca sa etanseze fiecare individual. Plus, cand il ridic sa il pun la loc (al meu e mare si f greu) sa il prind cumva de manere si nu de capac.
Stiu ca pare ciudat ce am zis, dar sa stii ca e posibil sa fie adevarat.
La mine ori au fost cele care le-am mentionat mai sus ori a fost o piesa din setul de la furtune pe care am schimbat o si apoi nu a mai curs stiam ca acea piesa este fisurata dar filtrul a mers asa mult si bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2020 15:25:17


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:
Eddy21 wrote:Au venit piesele si m-am apucat de treaba, in plus am mai comandat pe langa o garnitura prefiltru si un capac care se pune peste tavite, alte 2 tavite, ca sa vad si eu cum se aseaza. Am pus capacul, am inlocuit garnitura (acum sunt toate garniturile inlocuite), am reasezat tavitele, am montat tot si surpriza... curge in continuare


F nasol! Imi pare rau.
Am patit ceva similar cu un filtru extern Eheim 2080. Am schimbat garnitura.....tot curgea. Il montam si dupa 1 ora iar curgea...m-a disperat.
Cineva mi-a zis cand montez filtrul sa inchid clemele de la capac pe rand ca sa etanseze fiecare individual. Plus, cand il ridic sa il pun la loc (al meu e mare si f greu) sa il prind cumva de manere si nu de capac.
Stiu ca pare ciudat ce am zis, dar sa stii ca e posibil sa fie adevarat.
La mine ori au fost cele care le-am mentionat mai sus ori a fost o piesa din setul de la furtune pe care am schimbat o si apoi nu a mai curs stiam ca acea piesa este fisurata dar filtrul a mers asa mult si bine.


Incerc si asta, multumesc.Si asta e destul de greu (22kg atunci cand e plin cu apa), ce nu inteleg cum de mergea inainte si cum a ajuns la mine si i-am pus matrix nu mai merge, am incercat de nenumarate ori sa reasez tavitele am golit si matrixul si l-am pus exact cum era inainte dar degeaba. Acum le-am scris si celor de la Oase sa vedem ce mai spun, daca mai am ceva de cumparat deja ajung peste pretul lui de nou, ce sa zic... m-am scos.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2247
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eddy21 wrote:
alinutz80 wrote:
Eddy21 wrote:Au venit piesele si m-am apucat de treaba, in plus am mai comandat pe langa o garnitura prefiltru si un capac care se pune peste tavite, alte 2 tavite, ca sa vad si eu cum se aseaza. Am pus capacul, am inlocuit garnitura (acum sunt toate garniturile inlocuite), am reasezat tavitele, am montat tot si surpriza... curge in continuare


F nasol! Imi pare rau.
Am patit ceva similar cu un filtru extern Eheim 2080. Am schimbat garnitura.....tot curgea. Il montam si dupa 1 ora iar curgea...m-a disperat.
Cineva mi-a zis cand montez filtrul sa inchid clemele de la capac pe rand ca sa etanseze fiecare individual. Plus, cand il ridic sa il pun la loc (al meu e mare si f greu) sa il prind cumva de manere si nu de capac.
Stiu ca pare ciudat ce am zis, dar sa stii ca e posibil sa fie adevarat.
La mine ori au fost cele care le-am mentionat mai sus ori a fost o piesa din setul de la furtune pe care am schimbat o si apoi nu a mai curs stiam ca acea piesa este fisurata dar filtrul a mers asa mult si bine.


Incerc si asta, multumesc.Si asta e destul de greu (22kg atunci cand e plin cu apa), ce nu inteleg cum de mergea inainte si cum a ajuns la mine si i-am pus matrix nu mai merge, am incercat de nenumarate ori sa reasez tavitele am golit si matrixul si l-am pus exact cum era inainte dar degeaba. Acum le-am scris si celor de la Oase sa vedem ce mai spun, daca mai am ceva de cumparat deja ajung peste pretul lui de nou, ce sa zic... m-am scos.


Nu mai cumpara nimic, incearca cele care ti le am spus eu mai sus. Nu e de la tavite. Iar daca garnitura ai schimbat o nu poate fi nici de acolo.
De obicei Oase sunt recunoscute ca f bune...acum vezi.
Eu nu am avut Oase.....deci nu stiu exact ce si cum. Trebuie sa ii dai de cap.
Eu l as trimite inapoi de unde l am cumparat......

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2020 16:47:44


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Nu mai cumpara nimic, incearca cele care ti le am spus eu mai sus. Nu e de la tavite. Iar daca garnitura ai schimbat o nu poate fi nici de acolo.
De obicei Oase sunt recunoscute ca f bune...acum vezi.
Eu nu am avut Oase.....deci nu stiu exact ce si cum. Trebuie sa ii dai de cap.
Eu l as trimite inapoi de unde l am cumparat......


Am incercat acum, acelasi efect ... inapoi greu de trimis, l-am luat SH, dar chiar cred ca mergea inainte sa-l iau, a fost demontat in aceeasi zi in care l-am luat, apoi singura operatiune a fost sa-i schimb mediile filtrante
Astept, poate vin cei de la Oase cu un raspuns
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As mai face inca o incercare, cu tavitele goale... adica, scoate matrixul si tot ce ai acolo si lasa tavitele asa cum sunt ele.
Ca sa verifici daca e problema "de asezare" a tavitelor, si ca sa scapi de acest stres.

Ar mai fi varianta in care "urechile de prindere" s-au slabit cumva si nu mai strang capacul asa cum trebuie... cand umpli tavitele cu matrix, apa "trece" mai greu prin tot materialul ala si probabil ca "impinge" in capac mai mult decat in cazul in care tavitele ar fi goale. Eu nu stiu care e circuitul apei in filtrul ala, asa ca zi-mi "cum curge apa prin el".
- intra pe sus si se duce pana jos, la baza filtrului?
- dupa care e obligata sa traverseze mediile filtrante si este "evacuata" pe sus?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:As mai face inca o incercare, cu tavitele goale... adica, scoate matrixul si tot ce ai acolo si lasa tavitele asa cum sunt ele.
Ca sa verifici daca e problema "de asezare" a tavitelor, si ca sa scapi de acest stres.

Ar mai fi varianta in care "urechile de prindere" s-au slabit cumva si nu mai strang capacul asa cum trebuie... cand umpli tavitele cu matrix, apa "trece" mai greu prin tot materialul ala si probabil ca "impinge" in capac mai mult decat in cazul in care tavitele ar fi goale. Eu nu stiu care e circuitul apei in filtrul ala, asa ca zi-mi "cum curge apa prin el".
- intra pe sus si se duce pana jos, la baza filtrului?
- dupa care e obligata sa traverseze mediile filtrante si este "evacuata" pe sus?


Ok, incerc mai tarziu cu tavitele goale cand termin sedintele , pana atunci iti trimit schema filtrului (nu prea stiu cum sa atasez pozele, sorry)
image
[Thumb - Oase biomaster T600 schema.PNG]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa nu zic ca n-am intrebat... ai schimbat si garnitura de la capacul ala in care vin infipte furtunele?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Ca sa nu zic ca n-am intrebat... ai schimbat si garnitura de la capacul ala in care vin infipte furtunele?

Ala nu are garnitura, sunt doar 2 garnituri, una de la capacul mare si una la prefiltru(ambele inlocuite)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles... verifica totusi ca cele 2 gauri (IN si OUT) nu sunt obturate de nimic.
Toata problema pare suspecta si eu cred ca undeva (pe circuit) apa este impiedicata sa isi urmeze traseul normal si forteaza cumva garnitura de la capac.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Am inteles... verifica totusi ca cele 2 gauri (IN si OUT) nu sunt obturate de nimic.
Toata problema pare suspecta si eu cred ca undeva (pe circuit) apa este impiedicata sa isi urmeze traseul normal si forteaza cumva garnitura de la capac.


Verific, desi nu stiu ce, lucrurile sunt simple, are un prefiltru si un termometru care intra in canistra, in plus mai sunt tavitele, cum mi-ai spus am facut proba fara tavite si functioneaza ( nu curge), acum ramane sa mai incerc cu tavitele goale si sa vad ce zice. Clamele de prindere nu au urme de la vreo indoitura sau sa fie fisurate
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Veste buna, voi primi un nou capac de la Oase prin garantie Ramane sa incerc cu tavitele pline atunci cand voi primi capacul, daca nici atunci nu merge ar mai fi de schimbat clamele de prindere si canistra si practic am schimbat cam tot ce se putea schimba la un astfel de filtru. Dar sper sa se rezolve cu noul capac
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ai confirmat / infirmat inca treaba cu tavitele goale (fara material filtrant)... ai verificat, curge si asa? Sau nu?
Capacul cel nou o sa isi faca treaba cu siguranta, pentru ca probabil este ceea ce banuiesc eu... clemele alea de prindere nu mai reusesc sa etanseze / sa apese capacul cum trebuie, asa ca apa "impinge capacul in sus" (in loc sa fie fortata sa treaca prin mediile filtrante -> catre acvariu).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Nu ai confirmat / infirmat inca treaba cu tavitele goale (fara material filtrant)... ai verificat, curge si asa? Sau nu?
Capacul cel nou o sa isi faca treaba cu siguranta, pentru ca probabil este ceea ce banuiesc eu... clemele alea de prindere nu mai reusesc sa etanseze / sa apese capacul cum trebuie, asa ca apa "impinge capacul in sus" (in loc sa fie fortata sa treaca prin mediile filtrante -> catre acvariu).


Stiu ca nu am confirmat si imi cer scuze, a trebuit sa plec din Bucuresti si o sa ma intorc in weekend, sper ca pana atunci sa vina si capacul si sa incerc variantele mentionate, atat sper sa nu mai trebuiasca sa schimb si clemele, dar vedem, pana la urma daca ma chinui o sa fac incet incet 2 filtre
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun si a venit si capacul, totusi inainte de a-l schimba am zis sa incerc si ce am promis, prin urmare, carat una bucata filtru in baie, l-am golit de apa, am golit tavitele, le-am pus inapoi goale, am umplut filtru cu apa, cand sa-l bag in priza deja curgea, deci varianta asta a picat.
Varianta 2, dus filtrul in baie (deja ma durea spatele de la carat ) golit de apa, am scos tavitele, le-am umplut cu matrix, le-am asamblat cum s-a putut mai bine, am pus noul capac, l-am asezat cum trebuie, am presat cat sa prinda clemele, am strans clemele una cate una, am dus filtrul la acvariu, umplut cu apa, fericit nevoie mare... am bagat termometrul in priza am asteptat un pic, nu curgea nimic...am bagat filtrul in priza si surpriza... a inceput sa curga, acum nu va faceti griji, distonocalmul si-a facut efectul
Urmatorul pas, comand o canistra noua si 8 clame, poate asa reusesc sa fac 2 filtre (mi-ar mai trebui un prefiltru si un termometru)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, ia canistra in spate si fugi cu ea la moastele sf. Dumitru... e "posedata".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Plm, ia canistra in spate si fugi cu ea la moastele sf. Dumitru... e "posedata".

O iau, dar goala, plina eu nu o mai car... m-a rupt la spate
Mda... acum daca m-a mancat sa iau filtru ma scarpin pe toate partile
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com