[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator nano Cube 30L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pot sa fac rost de apa de la robinet obisnuita
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Pai daca alegi betta..doar 1 in tot acvariul, 2 se bat pana crapa unul. Nu baga femele ca le fugareste pana la epuizare. Altceva....in nici un caz vivipari, prea mic bazinul.
Ca si informatie suplimentara socoteste cam 4 litri apa la centimetrul de peste adult.( ai putea chiar 3l / cm).Dar nu te grabi, termina ciclarea.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2020 10:49:32

valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok am inteles. Beta au nevoie de apa incalzita? Urmeaza sa upgradez partea de filtrare dupa sfaturile colegilor iar apoi sa ma ocup de decor (ceva low tech) si sa-l las in continuare la ciclat vreo 3 sapt. Ce ziceti daca as adauga o pompa de aer? Intre timp pe peretii acvariului au aparut niste usoare depuneri ca sa zic asa si pe deasupra apei este o pelicula. E firesc in perioada de ciclare? Trebuie sa schimb/adaug ceva? Multumesc pt sfaturi si scuze ca va bombardez cu intrebari
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pentru un beta, e suficienta filtrarea care o ai, doar carbunele trebuie inlocuit Be?a are nevoie de apa mai calda, în jur de 27, 28.
De pompa de aer nu ai nevoie. Referitor la biofilm, filtrul tau cred ca trage apa si pe sus, urca eventual nivelul apei in acvariu ca sa traga si de la suprafata.
[ICQ]
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apa din acvariu este aproape de marginea superioara a carcasei filtrului. Este trecuta de gura de evacuare a filtrului ca sa zic asa. Am observat ca si pe unde iese apa inapoi in acavriu pe marginea orificiului au aparut pe exterior niste depuneri.
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Da apropo...de unde ziceai ca esti ? (completeaza-ti profilul)
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bucuresti...am completat locatia la profil
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com