[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator nano Cube 30L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut! Sunt nou in lumea acvariilor si am inceput prin a bifa toate greselile posibile...am achizitionat acvariul Aquatlantis Nano Cube 30L l-am decorat cu pietris si o piatra cuart precum si un trunchi de plastic l-am umplut cu apa am adaugat pestii (3 guppy 1 neon 2 sanitari panda). Am adugat bacterii dar nu l-am ciclat nu am pus nicio planta ba chiar l-am "plastifiat" cu un decor gen trunchi si evident nu a durat mult pana pestii au sucombat. Am ramas cu un singur sanitar am scos plasticul din acvariu si acum nu stiu ce sa fac . Apa e tulbure are o pelicula deasupra si plutesc si niste bazaconii. Intre timp am apucat sa citesc despre filtrare, pompe de aer, skimmer-e dar nu stiu cu ce ar trebui sa incep. Va rog sa ma ajutati. Multumesc!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.
Pentru a te putea ajuta ar trebui sa pui niste poze cu acvariul si cu pestii

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2020 11:55:29

[WWW]
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Usor, sa o luam cu inceputul...ce filtrare ai la cub ?
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrarea este cea cu care vine echipat acvariul. Este incorporata in partea din spate a acvariului. E un filtru cu 3 medii de filtrare casetate 2 cu burete si 1 cu niste bilute. Asa am achzitionat acvariul. Model acariului este Aquatlantis nano cubic 30.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

image
Asa arata filtrul? Ai acces in interiorul casetelor?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da asa arata interiorul filtrului. Am sa fac poze cand ajung acasa.
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa arata acvariul meu. Cred ca se pot desface casetele din interiorul filtrului.
[Thumb - IMG_20200917_181218.jpg]

raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

In primul rand daca mai exista pestii in el (am inteles ca ar mai fi un cory) fa schimburi de apa minim odata la doua zile 30% ca sa supravietuiasca (apa lasata la declorinat 24 ore).
Din ce vad in poza pare ca ai o piatra alba (marmura?). Daca este calcaroasa ar fi bine sa o scoti.
In acel filtru daca poti scoate sertarele as lasa numai ultimul sertar cu perlon sau burete si in rest as umple cu material filtrant biologic (siphorax, matrix, piatra ponce etc). In rest cauta inspiratie la colegii de pe forumi care au cuburi sa vezi idei de amenajare si nu mai introduce alti pesti perioada urmatoare. Toti am facut greseli la inceput important e sa invatam din ele . Spor.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut ieri schimbul de apa. Am sa repet aceasta schimbul de apa cam o data la 3 zile. Am scos 20% din apa. Piatra alba este din cuart. Folosesc apa plata pt acvariu. Multumesc pt sfaturi! Intrebarea mea este daca mai am nevoie de alte echipamente (skimmer, alt filtru poate, pompa de aer) si ce elemente de decor pot sa folosesc pt un acvariu low tech? De asemenea as vrea sa stiu daca mi-ar fi de folos un incalzitor si ce pasi trebuie urmati pt ciclarea corespunzatoare a acvariului (ce bacterii sau alti aditivi ca sa zic asa pot sa folosesc).
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lemne,pietre necalcaroase plante etc. ca decor.
Nu mai folosi apa plata!
Foloseste apa de la chiuveta declorinata in galeata sau conditionata cu biotopol,aquasafe,aquatan etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2020 17:42:19

[WWW]
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok. Mersi pt raspuns! Si pe partea de hardware ca sa zic asa in afara de filtru cu modificarile mentionate de colegul Raul de ce altceva ar mai fi nevoie? Am folosit apa plata pt ca apa de la robinet e apa de put si e dura.
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iata-l si pe unicul locatar. Pot sa pastrez pietrele existente?
[Thumb - IMG_20200917_185120.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2020 17:50:48

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Testeaza cu otet pietrele. Daca sfaraie,scoate-le
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Sa incepem usor. Filtrul tau are 4 compartimente. 1 cu vata de perlon, unul negru cu carbune activ, un burete albastru si o caseta cu argila. Se scoate caseta cu carbune, poti pune orice in loc, ideal ar fi ceva matrix sau siporax . Se ordinea lor de sus in jos este: perlon, burete, siporax sau matrix, ultimul e argila. Atentie, argila o tii cateva luni, apoi o schimbi. Peronul se spala sau se schimba saptamanal. Buretele se clateste doar, in apa scoasa din acvariu. Materialul biologic(siporax, matrix sau orice gasesti) se clateste rar, cam la 3-4luni, dar usurel.
Poti schimba si argila de la inceput, dar daca tot o ai, e buna. Cand e de schimbat, atunci iei decizia care crezi ca e ok.
Daca piatra aia e dura, cory se vor rani in ea, nu vor mai manca... Deci daca o pastrezi, atentie la Cory. Nu mai cumpara nimic, lasa bazinul sa se cicleze. Orienteaza-te sa nu pui pesti de talie mare, nu de card, iar plantele si decorul sa fie naturale. Plante cu frunza mica, easy.
Cu apa, nu ai mare volum, dar nu e bine sa fie prea dura. Uita te si spre necesitatile pestilor care ii doresti, marea majoritate nu au nevoie de o apa dura. Fa un test de duritate daca poti la apa.
[ICQ]
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mersi mult pt sfaturi! Nu am de gand sa il populez inainte de ciclare si nici pesti mari nu voi pune in acvariu. Am sa scot pietrele si am de gand sa inlocuiesc cu ceva natural gen radacini si niste plante gen annubis nana (sper ss nu gresesc denumirea...am inteles ca sunt niste plante mai potrivite ca nevoi pt incepatori) si pietre de dimensiuni mai potrivite. Multumesc inca o data pt sfaturi si daca voi mai avea nelamuriri voi posta aici.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca zici ca ai apa mai dura acolo la tine,eu zic sa te orientezi pe vivipari (suporta mai usor apa mai dura + nepretentiosi
[WWW]
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La vivipari ma gandeam si eu.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Vivipari in 30l? Aia se inmultesc in draci. Suprapopulezi iar minifiltrul ala nu va face fata. Daca te orientezi catre guppy sau endleri, macar ia numai masculi.
Casetele filtrului le-as umple cu minisiporax sau eheim substrat pro. As lasa doar una cu burete. Carbunele activ nu te ajuta cu nimic si oricum trebuie schimbat periodic. Argila e si ea tot temporara, iar perlonul se colmateaza prea repede.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
valentin.alexandru5
Junior member

Joined: 17/09/2020 11:03:45
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar de beta ce parere aveti? Ar fi mai potrivit?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu...Daca zici ca apa e dura...
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com