[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pe?ti Betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Anca21
Unripe member

Joined: 06/09/2020 23:06:49
Messages: 1
IP:
Offline

Buna ziua.
Ma bate gândul sa imi cumpar ni?te pesti Betta cum sunt moarta dupa ei de ceva timp.
Nu stiu daca o sa imi duc planul la bun sfâr?it dar mi-am spus ca as vrea macar sa stiu de unde as putea face rost de un exemplar frumos. Zona ar fi Bucure?ti ?i în caut un cresc?tor pasionat dispus macar sa imi trimita o poza cu exemplarul pe care l-as primi. Avand in vedere faptul ca este primul meu peste, si avand concep?ia ca indiferent de cate teorie bag în mine alta e experienta, elimin petshopurile si anun?urile pe OLX de frica sa nu cumpar un peste bolnav. (Sa imi moara pestele din prima ar fi prea mult pentru mine mai ales dac? ma mai si gandesc ca a suferit tot timpul). Asa ca dac? ave?i sugestii as fi incantata. Sunt dispusa sa investesc bine in animalutul asta avand in vedere cat am b?tut câmpii legat de s?n?tate ?i calitate asa ca pre?ul nu e un impediment.
Multumesc mult.
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline

Buna.
Prima data cumpara acvariu si lasa-l la ciclat iti trebuie si un filtru, dar iti recomand unul tip cascada pentru a nu face valuri in caz ca iei un acvariu micut.
Am vazut multe exemplare de betta in maxi pet pe mihai bravu sau animax este langa ai de unde alege unul frumos . Acum depinde in ce zona stai.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Daca iti doresti un peste frumos, cauta pe feizbuc Mihai Gigi Sarbu! E crescator, are pesti de show, premianti, iti poate da sfaturi despre hrana, conditii si tot ce vrei.

Mama prostilor e mereu gravida!
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline

Azi am trecut prin obor sa iau ceva si am zis sa trec si pe la pestisori si m-am indragostit de un betta, care statea intr-o pungulita saracutul. Sa nu mai zic ca era la un super pret de doar 15 ron.
image
image
image

@ Scuzati sticla murdara, aseara am facut schimbul de apa si am uitat sa o sterg .

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2020 14:50:05

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Adica: este deja in bazinul din foto?

Daca este asa: felicitari. (inca un betta a fost scapat de chinuri)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline

EduardB wrote:Adica: este deja in bazinul din foto?

Daca este asa: felicitari. (inca un betta a fost scapat de chinuri)

Da Eduard L-am cumpar azi.
Nici mie nu imi place cand ii vad tinuti in pahare sau in pungulite de plastic ...
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

De asta am si scris: inca un betta scapat....

Am avut si eu unul rosu, (complet) a plecat in acvariul din ceruri acum cateva saptanani. (avea un an, in paharul de plastic, la "fish shop")

Pacat ca sunt asa frumosi si pot respira direct de la suprafata apei. (capabilitatea "labirint" ii si transforma in victime)

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2020 16:19:59


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
anonym
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2016 23:16:00
Messages: 110
Location: UK- Newcastle
IP:
Offline

Primul betta l-am avut in 03/02/2016 era o femela rosie tin minte si a murit singura sugrumata in suportul cu ventuza de la filtru (Stiu ca betta incearca sa intre in cele mai strante locuri si intunecate, dar nu ma asteptat sa poata intra acolo) aveam un filtru care intern care se detasa si ramane cele 4 ventuze cu un mic suport in acvariu, iar ea intrase in acel suport si nu am putut sa o vad, am cautat toata casa crezand ca a sarit afara, dar l-am gasit dupa o luna cand am scos filtrul cu totul sa curat sticla.
image

Al doilea betta l-am avut cand locuiam in uk in 2018 tin minte ca am dat 49.99 £ pe el, era singurul din shop si i-am facut o casuta doar a lui intr-un nano cub de 25l, dupa care l-am donat cand m-am mutat . Era un exemplat frumusel .
image
image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 07/09/2020 16:45:06

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com