[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Cred ca gresesti, Xipho isi schimba sexul nu guppy

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

[Thumb - 01-hyenas-nationalgeographic_1742911.jpg]


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Xipho inca traieste, chiar e mai bine decat dimineata
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In momentul de fata pestele xipho si-a cam revenit complet, nu prea inteleg nici ce a avut si nici cum s-a vindecat.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

A fost suparat ca a luat bataie FCSB

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

imi cer scuze pt diagnosticul artificial atunci, credeam ca face cum am vazut ca fuck aia de urmeaza sa moara. ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote: imi cer scuze pt diagnosticul artificial atunci, credeam ca face cum am vazut ca fuck aia de urmeaza sa moara. ^^


Nu e problema, plus ca inca are timo sa faca surprize

Domnu' Dan, nu l-am intrebat cu ce echipa tine, da asa sta lipit de geam cand joc fifa, sigur traieste fiecare moment
[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca centrul acvariului e cam chel ma gandeam la ceva, as pune niste java moss pe roca vulcanica in asa fel incat sa dea impresia de gazon. Ce parere aveti?
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu pune moss ca o sa-ti blestemi zilele. Cand creste, incepe sa se desprinda si ajunge prin toate colturile, inclusiv in grila de la sorb si in filtru.
Dupa aia ajungi sa chemi popa sa faca niste slujbe ca sa scapi de el.

Pune o poza frontala, recenta, ca sa ne putem da cu parerea. Si ca sa nu scobesc in tot topicul, zi o vorba despre lumina, fertilizare si co2.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai avem asa, la lumina o lampa leddy smart2, fara fertilizare si co2, ca nu ma pricep la gradinarit, abia incerc sa invat, am doi anubias unul pe piatra unul pe lemn, astia cresc in ritmul lor, nu am substrat fertil de aia am si mers pe variante de plante care se prind pe ceva. As mai pune ceva in mijloc da nu stiu ce, parca inca un anubias e deja prea multa iubire pentru planta asta.

image
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mda, ai cam putin sol pentru plante.
Poti incerca Lobelia Cardinalis mini, e o planta nepretentioasa si frumoasa. Pentru ca nu ai substrat fertil, poti sa bagi la radacina plantei o bila fertilizanta (Dennerle Deponit Nutriballs de exemplu)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ma, vad ca ai grija de acvariu, e curatel, poate ar fi timpul sa mai faci un pas inainte.
In primul rand, incearca sa unesti lemnul cu bucata de piatra, vezi cum iese. Eventual, mai ia 2 bucati de piatra, dar sa fie din aceeasi familie cu cea existenta.
Si cand simti nevoia de o schimbare, inlocuieste pietrisul cu un sol adevarat si adecvat pentru plante (tropica, dennerle).
Eu personal asa l-as vedea.. in stanga un "munte" de pietre si crengi, cu anubias, iar toata partea stanga plantata cu lobelia cardinalis sau staurogine repens (plante scunde).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi place ideea, dar in cazul asta fac altceva, mai astept putin pana cand iau acvariul nou, pe ala il fac plantat frumos si dupa ce mut pestii in acela o sa ma ocup si de asta, dar acolo chiar o sa am nevoie de mult ajutor. Asta o sa il fac pentru vreo 4 guppy blue moscow masculi ca-s frumosi tare.
Ca dupa ce mut din asta pot sa bag si aici substrat fertil.
Si daca o fac pe asta cu bila fertilizanta pana cand fac acvariul mai mare, planta asta e destul de nepretentioasa ca sa o pot replanta dupa in sol fertil tot in asta si sa nu moara la mutare?
Multmesc pentru apreciere, inseamna mult pentru mine venind de la cineva cu atata experienta.

This message was edited 4 times. Last update was at 17/02/2021 12:11:19

[Email]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si inafara de plante ce pot sa mai cumpar pentru acvariu? Vreau sa dau banii pe curv...adica pesti si nu stiu ce sa mai iau
Sa iau oare pompa de oxigen? Sa iau incalzitor? Vine vara, daca nu a fost nevoie de incalzitor pe iarna, pe vara nu stiu cat e de necesar...
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca poti mentine iarna temperatura intre 23-26 grade, e ok. Vara nu-ti e de folos incalzitorul.
Nici pompa de aer nu-ti foloseste, iar daca o sa ai plante o sa fie chiar naspa sa bagi are (iti elimina co2-ul necesar pentru plante).
Fa-ti mana in continuare pe acvariul asta, pana inveti ce si cum. Eventual ocupa-te de filtrare, sa fie cat mai buna. Eu recomand filtrarea biologica, nu pe cea mecanica.
Diferenta ar fi: cea mecanica, rezultate imediate, dar nu de durata. Cea biologica, rezultate care apar mai greu, dar de drum lung.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai am un eheim 150 plin cu substrat pro tot de la eheim, luni cand sunt liber imi fac de lucru si curat furtunele ca am depuneri pe ele. Pentru plante ce fertilizanti recomanzi? Poate iau ceva pentru anubias, ca imi creste piatra pe care e legat
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E ok, e foarte bun mediul de filtrare. Anubias-ul nu prea are nevoie de fertilizanti.. Nu stiu ce calitate are lumina, dar neavand co2 si nici plante care sa necesite asa ceva, zic sa nu bagi fertilizanti, ca risti sa faci alge si sa nu mai scapi de ele.
Singurul sfat bun pe care ti-l pot da, e sa lasi acvariul in pace, sa se stabilizeze. Asta ar insemna sa nu mai bagi mana in el decat daca e neaparata nevoie (pentru mentenanta, de exemplu)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa fac atunci, inseamna ca am ajuns intr-un punct in care pot ajunge acasa, ma intind pe spate si ma bucur de cum inoata pestii.
Lumina e asta https://bit.ly/3qpZpbU (am scurtat link-ul ca sa nu fac un carnat) doar ca e pe negru atata tot. Nu e cine stie ce.
[Email]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Parerea mea de profan, nu are sens sa bagi fertilizare doar pentru anubias. Nu va avea crestere accelerata nici cu fertilizare si vei risca sa te umpli de alge. Daca bagi ceva plante cu crestere mai rapida atunci te poti gandi la fertilizare.
Ca parere pur personala, stiu ca multe persoane au alte pareri, as folosi un substrat mult mai fin. Nu am avut pana acum "plangeri" din partea plantelor (e adevarat ca nu am foarte pretentioase) iar marele avantaj este ca nu acumuleaza mizerie si e mentenanta mult mai rapida.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E ok lampa, cei de la aquael au facut chestii bune in general.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com