[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare creveti/anubias?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
iMatei
Junior member

Joined: 18/01/2020 12:42:44
Messages: 24
IP:
Offline

Salut! Am tot cautat pe youtube si sunt diferite experiente/pareri in legatura cu filtrul si eram curios daca a testat cineva pana acum asta.
Crevetii rezista fara filtru?(schimb de apa mai des)
Dar plantele fara filtrare?(anubias,moss,cryptocoryne)
Am pus intr-un vas crevetii care mi-au ramas si plantele respective si am speranta sa reziste macar plantele )
[Thumb - 20200719_111732.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da. Eu am trei astfel de “borcane” : 2,4 - 5 - 8 litri. Schimb de apa, lumina cu masura. In unul dintre ele am tinut intii lumina pina s-au format alge. Acolo schimb mai rar.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ti-as pune niste poze ... da’ daca cine trebuie sa ingrijeasca de Plici doarme in papusoi ... asta e!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
iMatei
Junior member

Joined: 18/01/2020 12:42:44
Messages: 24
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Da. Eu am trei astfel de “borcane” : 2,4 - 5 - 8 litri. Schimb de apa, lumina cu masura. In unul dintre ele am tinut intii lumina pina s-au format alge. Acolo schimb mai rar.


De la postarile tale m-am inspirat si am zis sa fac ceva lowtech, acuma ca te-am prins am cateva intrebari )
Lumina e de la fereastra(e nevoie si de cea artificiala?)
Schimburile de apa cat de dese la inceput(am un anubias mare,3petite si inca 2 medii +o gramada de moss deci vor absorbi ceva de prin apa)
Substrat am 350g cred de lava rock ce am avut prin casa.

Mi-au placut foarte mult aranjamentele tale!!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu nu le-as tine la lumina naturala decit daca vrei sa obtii alge. Poti incerca sa tii unul (cel mai mare) pina se fac alge pe pietre, apoi il plantezi si il populezi. Schimb de apa cam 50% in doua zile.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
iMatei
Junior member

Joined: 18/01/2020 12:42:44
Messages: 24
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Eu nu le-as tine la lumina naturala decit daca vrei sa obtii alge. Poti incerca sa tii unul (cel mai mare) pina se fac alge pe pietre, apoi il plantezi si il populezi. Schimb de apa cam 50% in doua zile.


Am inteles, o sa vad cum evolueaza pe viitor, momentan 2 creveti maturi au murit dar banuiesc ca nu se pot adapta toti la noile conditii(apa e tot aia pe care au avut-o si in celalalt acvariu).
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com