[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De ce mor pestii? (Caldura?)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

Acum o saptamana, cam cand au inceput caldurile in Bucuresti, am gasit 3 pesti morti la suprafata, nu am stiut pe moment cauza, dar cand m-am uitat la temperatura erau 27 de grade. Am bagat repede gheata intr-o sticla si a scazut usor la 24. De atunci bag de 2 ori pe zi gheata, si nu am mai lasat-o peste zi sa creasca mai mult de 25.
Sambata dimineata erau 25 de grade, 2 pesti morti. Astazi 26 de grade, am pus gheata si la cateva minute au murit 2 pesti, in timp ce ma uitam in acvariu.
Toti pesti au avut ochii lipsa sau explodati. Sa fie de la caldura? Este singurul lucru care s-a schimbat in ultimul timp.
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Pai,

spune-ne, te rog, ce volum are acvariul tau, cam cati pesti ai in el, ce filtrare ai si care este frecventa mentenantei (plus cat de des dai de mancare)?

Tnx!
[Yahoo!]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

solomonking wrote:Pai,

spune-ne, te rog, ce volum are acvariul tau, cam cati pesti ai in el, ce filtrare ai si care este frecventa mentenantei (plus cat de des dai de mancare)?

Tnx!




Scuze, are 54 de l, aveam 22 de pesti (5 din ei erau pui de guppy), am filtrul cu care a venit acvariul (un aquael), nu stiu mai multe despre el, doar ca partea cu buretele este capsulata si nu se pot pune alte materiale filtrante, dar il schimb o data pe luna (se gasesc rezerve de schimb). Apa o schimb la 2-3 zile, cate 10l (uneori 15). Le dau de mancare de doua ori pe zi, o data dimineata si o data la 20, cand le reaprind si lumina.
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

alina.ioana wrote:
solomonking wrote:Pai,

spune-ne, te rog, ce volum are acvariul tau, cam cati pesti ai in el, ce filtrare ai si care este frecventa mentenantei (plus cat de des dai de mancare)?

Tnx!




Scuze, are 54 de l, aveam 22 de pesti (5 din ei erau pui de guppy), am filtrul cu care a venit acvariul (un aquael), nu stiu mai multe despre el, doar ca partea cu buretele este capsulata si nu se pot pune alte materiale filtrante, dar il schimb o data pe luna (se gasesc rezerve de schimb). Apa o schimb la 2-3 zile, cate 10l (uneori 15). Le dau de mancare de doua ori pe zi, o data dimineata si o data la 20, cand le reaprind si lumina.


Din umilele mele cunostinte:

- cam multi pesti pt volumul de apa dat;
- filtrarea prea mica (buretele nu tb schimbat...ci doar spalat in apa pe care ai scos-o din acvariu);
- hranire excesiva


Cei trei factori cumulati determina valori mari de amoniac (dejectii, mancare ce se descompune)...si de aici decesele. Plus ca filtrul ala e doar ca sa bifezi existenta lui...nu si eficienta.

Cu riscul sa fiu "abraziv"...te rog fa-ti timp si citeste prin sectiunea Articole (oldies but goldies) tot ce tine de partea introductiva in "frumoasa lume a acvaristicii"

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page





Pt 54 litri (sa zicem net) nu as tine mai mult de maxim 11 neoni.
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna.Acvariul tau este suprapopulat. O regula simpla spune ca ar trebui sa ai max 1cm de peste per litru de apa. Un guppy are 2-3 cm deci ii trebuie cca 3 l de apa...deci max 18 pesti aici intervine insa faptul ca 54 este capacitatea maxima fara substrat, plante, filtre decor etc. astfel incat toate iti vor lua din volum si ajungi net la 45-50 l! Filtrarea este o alta mare problema la tine, poate si motivul principat pentru care iti mor. Si eu iti recomand sa te informezi, aici pe forum ai sute daca nu mii de cazuri asemenea si mai mult oricand vrei sa schimbi ceva intreaba si aici pe forum, sigur se va gasi cineva sa te ajute. Toate bune!

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com