[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Buna ziua.
Am un acvariu de 56L cu 2 carasei, am reamenajat acvariu, un pietri? nou si cateva plante noi, am l?sat apa în acvariu cam 10 ore dupa care am b?gat pe?tii. A doua zi dimineata apa era foarte tulbure, m-am speriat si am scos pestii afar?, într-un bol mai mic... Cred ca i-am supus la ceva stres, dar chiar nu stiu ce as putea face ca apa sa-si revina cum fusese înainte de amenajare.
daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, va multumesc.
[Thumb - IMG-20200630-WA0002.jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul este cam mic pentru 2 carasi
Ce filtrare ai?
Este ciclat?
[WWW]
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Un acvariu se cicleaza în 3 s?pt?mâni f?r? pe?ti, în plus un caras are nevoie de 50 litri apa

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

colegii au zis lucruri valabile, dar nu au raspuns la intrebare.
ai o explozie bacteriana acolo, adica sunt bacterii care s-au inmultit intr-un mod exploziv, cel mai probabil pt ca acvariul este nou, neciclat, si nu exista suficiente populatii de bacterii in el care sa se tina in sah una pe alta.

solutia ideala ar fi un sterilizator UV, dar cum presupun ca nu ai acces la asa ceva, ai 2 optiuni:
- nu faci nimic si astepti sa treaca; poate dura si saptamani si e oarecare pericol ca aceste bacterii sa consume mult oxigen din apa, adica pericol pt pesti
ar trebui sa maresti aerarea si sa te uiti cu atentie in fiecare zi, daca vezi ca pestii respira rapid sau cu dificultate, ii scoti si ii pui in apa proaspata - nu e ideal, pentru ca ii vei stresa si acum depinde de cat rezista ei

- ce as face eu ar fi sa fac un schimb aproape de 100% de apa; adica golesti acvariul cat de mult se poate (cu un furtun), daca vrei sa scoti pestii separat o poti face, si apoi pui apa inapoi, dar incet, deci nu torni ci pui tot asa un furtunas ceva si lasi sa umple acvariul incet, in decurs de niste ore
bacteriile astea traiesc in masa apei si ideea e sa scoti cat mai multe din ele

tot e posibil sa nu scapi, ca ele se inmultesc repede, dar e o sansa buna sa scapi

schimburile partiale de apa nu ajuta, bacteriile se vor inmulti in cateva ore la loc

si e bine sa pui bacterii nitrificatoare, se gasesc la pertshop de exemplu sera nitrivec sau easy life filter start etc

This message was edited 1 time. Last update was at 01/07/2020 16:28:44




ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In cazul tau pericolul mare il reprezinta amoniul si amoniacul(nu bacteriile, astea deranjeaza doar vizual-apa laptoasa) adica NH3 si NH4 astea fiind toxice iti omoara pestii-depinde de concentratie:mai rapid sau mai incet, asa ca solutia e daca vrei/trebuie sa pastrezi pestii in acvariu ca banuiesc ca nu ai altul ciclat(de vreme ce nu stii ce e aia), deci solutia e sa faci schimburi zilnice sau cel putin tot a doua zi de macar 30% din apa si asta timp de o luna pana se face cilarea-adica o sa ai o populatie viabila si suficienta de bacterii sa faca treaba acolo in bazin. Probabil ca stricam orzul pe gaste ca in majoritatea cazurilor, dar incercam
[Email]
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Buna seara ! Multumesc tuturor celor care mi au raspuns, pe?tii ii am de aproape 2 ani si pân? acum nu am avut astfel de probleme, pân? acum am f?cut schimbul de apa regulat cam 10L de apa la o saptamana jumate. Doar ca am vrut s? reamenajez putin acvariul cu pietris si plante noi..
Si m-am trezit cu aceast? problem?, pestisorii i-am mutat într-un bol mai mic pentru ca mia fost team? pentru ei, nu stiu daca am luat cea mai buna decizie.
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carasii din poza au doi ani? Mi se par cam mititei, ai mei sunt uriasi )))
Cum au zis si colegii, acvariul este mic. Schimburile de apa insuficiente, fa cel putin 2 schimburi pe saptamana...undeva la 15-20l/schimb.
PS caraseii sunt superbi
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Da ,caraseii au aproape 2 ani de când i-am primit cadou, pân? acum chiar nu am avut nici o problem? cu apa. Ideea este ca probabil nu ii hr?nesc suficient din cauza a ce am tot citit pe internet ca hrana în exces nu este buna si de aceea le dau mâncare doar o data pe zi. Poate niste sfaturi despre hrana mi-ar fi bune , cine ma poate ajuta si in privinta asta . Multumesc
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com