[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Oxigen in apa  XML
Forum Index » Apa
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut,

Am repetate decese intr-un acvariu nanocube de 20 l, preponderent cu creveti.
Am avut si 3 endleri acolo si am ramas cu unul in decurs de 10 luni.
Saptamana trecuta mi-a murit si un melc spiral horn.
Crevetii imi mor mai nou cu regularitate, 2-3 pe saptamana.
Aceste decese au loc la anumite intervale de timp, am avut si 3-4 saptamani fara niciun deces.
Fac curatenie saptamanal, aspir substratul, schimb cam 25% apa, pun conditioneri pentru apa si creveti si bacterii seachem pristine.
TDS-metrul mi-a aratat ieri inainte de schimbul de apa 254 ppm.
Am luat tot felul de masuri si acum ma gandesc ca poate nu e oxigenata destul apa si vreau sa pun o pompa de aer.
Filtrul e un dennerle corner care nu are cine stie ce debit peste care am pus o extensie in care am pus ceva seachem matrix.
Nu prea mai stiu ce sa incerc, exista vreo posibilitate din care sa imi dau seama daca nu e oxigenata suficient apa?

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

f ciudat

pe de o parte, daca ar fi lipsa de oxigen, pestele ar trebui sa fie la suprafata apei respirand accelerat si sa fie apatic, cand nu au oxigen ii poti lua cu mana din acvariu.

daca pestele nu face asa, inseamna ca exista oxigen destul, si daca e oxigen destul pentru un peste atunci cu siguranta este destul si pentru creveti.

cu toate astea, seachem pristine contine bacterii heterotrofe, din alea care consuma oxigen ca sa fixeze carbonul, si cu siguranta pot duce la o lipsa de oxigen in acvariu

apa este cumva cetoasa? daca da, atunci asta e.

in primul rand ar trebui sa nu mai pui seachem pristine.

daca problemele continua, atunci inseamna ca ai un poluant in apa, adica ceva ce este in apa de la retea, deci nu ma refer la nitrati etc - bine, presupun ca acvariul e ciclat si ca deci nu ai nitriti....

am luat si eu niste creveti acum vreun an pentru 1 acvariu mic si tot asa au murit complet inexplicabil in decurs de o saptamana - erau si red cherry, deci deloc sensibili, si in afara de asta am avut ani de zile sute de red cherry de nu mai vedeam de ei, deci clar a fost ceva in apa


PS tds 250 e cam mult, stiu ca tre sa fie 100-150
PPS ca sa cresti oxigenarea e suficient sa ridici outletul filtrului ca sa valureasca apa mai mult decat o face acum

This message was edited 2 times. Last update was at 22/06/2020 11:10:09




cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Singurul peste ramas este foarte vioi, am incercat ieri sa il prind sa il pun in acvariul cu pesti si nu am reusit.
Acvariul e destul de bine plantat a reusit sa se ascunda.
La fel erau si cei care au murit si la fel sunt si crevetii.
Sunt RCS ca am zis ca sunt mai putin pretentiosi.
Initial am pus in acvariu 10 bucati si s-au inmultit serios.
Acum mai am aproximativ 25-30 desi am avut peste 20 de decese din randul lor.
Acvariul a fost startat in octombrie, nu cred sa se fi deciclat, apa e cristal.
Am pus bacterii din cauza plantelor de suprafata.
Acestea, desi arunc jumatate din ele la fiecare 2 saptamani pe motivul ca se inmultesc, parte din ele se mai descompun si polueaza apa iar seachem pristine se lauda ca ajuta in privinta asta.
CU TDS-ul eu stiam ca e ok atat cat am eu, am masurat la retea si are peste 200.
Cred ca doar la apa imbuteliata poti avea valori cuprinse intre 100-150 si la osmoza sub intervalul mentionat.
Am ridicat spraybarul cam cam la 60 grade pentru valurire. E drept ca exact in fata lui, la vreo 2 cm e o ramura din cioata pe care o am in acvariu si e legata pe ea o tufa de java moss.
Sa influienteze asta asa de mult in valurirea apei?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2020 11:37:42

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu, nici vorba, eu la robinet am TDS 150, am testat acum (bucuresti); se poate vedea si in analizele de la Apa Nova, ei raporteaza o conductivitate de 282 micro siemens in zona mea, care este fix 150 TDS

250 este cam mult pentru creveti, vezi linkul de mai jos
https://aquariumbreeder.com/water-parameters-everything-about-tds-in-shrimp-tank/

desi TDS-ul in sine nu cred ca e o problema pentru red cherry, chit ca e mare, pentru ca ei sunt rezistenti, totusi depinde ce anume este in apa aia de da TDS asa mare

si de aia zic ca cel mai probabil ai un poluant in sursa de apa.

eu sincer as incerca sa folosesc apa imbuteliata, desi nu e recomandata totusi as incerca sa vad daca se opresc decesele
(asta bineinteles daca nu ai instalatie de osmoza + saruri de remineralizare)


This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2020 11:48:58




cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Humbert wrote:nu, nici vorba, eu la robinet am TDS 150, am testat acum (bucuresti); se poate vedea si in analizele de la Apa Nova, ei raporteaza o conductivitate de 282 micro siemens in zona mea, care este fix 150 TDS



La mine in zona pentru luna trecuta masuratorile Aquatim arata fix 287 TDS.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Poza cu pozitionarea spraybarului.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2020 19:25:29

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Din experienta mea cu RCS: cupru si ph sub 7 ii lichideaza foarte usor,
testeaza si vezi

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Adaugat:
Eu am avut tot timpul batai de cap cu acvariile in care nu intra fizic 20 litri de apa pe linga substrat si ce decoruri mai ai, parametri dintr-o data o luau razna, fie dupa 6 luni un an, 2ani etc.
Tot asa tineam pesti mici cu creveti, si crevetii mureau primi dintr-un foc pe ici pe colo cate un supravetuitor, am incercat schimburi de apa zilnica, parametri se stabilizau si dupa vreo 2 saptamani se intampla la fel.
De aceea daca nu intra 2 galeti de apa de 10 litri nu bag vietati.

Spor

This message was edited 2 times. Last update was at 06/07/2020 14:27:15


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com