[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi in alegerea filtrului.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
IuliAle
Unripe member

Joined: 16/05/2020 21:39:12
Messages: 2
IP:
Offline

Buna tuturor!
Sunt incepatoare in acvaristica si am nevoie de sfaturile voastre pentru alegerea unui filtru extern,pentru un acvariu de 95 litri ,care o sa fie bine plantat doar cu plante easy,ca si pesti asi vrea cateva femele de betta si alti pestisorii compatibilii cu ele .In cautarea mea pe diferite saituri am vazut atat de multe filtre externe in cat m-au bagat in ceata,de aceea va rog sa imi spuneti care ar fi cel mai indicat,sa fie foarte silentios si un pret ok.
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/06/2020 17:04:25

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi jbl e901 sau eheim ecco pro
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-ecco-pro-300-1956

La care adaogi 3 litri de Seachem Matrix (mai bun) sau 3 litri de Sera Siporax (mai ieftin). Pastrezi buretele circular de sus, iar in locul buretilor din sertare pui Matrix sau Siporax. Daca ai noroc ca un sertar sa vina cu Eheim Substrate Pro pastreaza-l - intreaba inainte vanzatorul daca vine cu asa ceva (apare la unele promotii).

Si E901 e bun, dar e mai bun Eheim. Si la E901 e valabila chestia cu "scoate toti buretii si pune Matrix sau Siporax".

Daca te orientezi la altceva intreaba pe aici inainte de a-l cumpara.

Filtrarea biologica asigurata de cantitatea mai mare de Matrix sau Siporax e muuuult mai importanta decit performatele filtrului si declaratiile producatorului.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2020 16:40:23


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
IuliAle
Unripe member

Joined: 16/05/2020 21:39:12
Messages: 2
IP:
Offline

Ce parere aveti despre ehem ecco pro 200,este inticat pt acvariul meu? Asi opta pentru acesta deoarece este putin mai mic ca si inaltime fata de ecco pro 300 si cred ca ar veni mai bine acolo unde vreau sa il pun.
Initial am vrut sa iau un aqua pro 800 de la aqua zonic,dar pana m-am hotarat ce substrat sa folosesc nu il mai au pe stoc cei.de la aquariumprest.
Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sau poti lua si Eheim classic 250 (2213). E mai ieftin
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O sa constati o preferinta printre multi acvaristi pt. filtrele Eheim din cauza calitatii si a rezistentei. Si o preferinta evidenta pt. materialele filtrante biologice - datorita suprafetei desfasurate mult mai mari ce asigura o cantitate mult mai mare de bacterii pt. ciclul azotului.

Ce conteaza la orice filtru e volumul de material filtrant care intra in el. Cu cit e mai mare cu atit e mai bine pt. animale. Declaratiile producatorului sint supraevaluate si sint facute in anumite conditii care nu apar prin acvarii.

Adica ia un filtru cu un volum pt. materialul filtrant cit mai mare. Nu exista filtre prea mari, exista doar filtre prea mici.

E bun si Eheim classic (intra cam 3 litri de material filtrant), dar vine fara robineti cu decuplare rapida. Si fara pompa de amorsare (dar asta e o chestie foarte minora - se amorseaza usor altfel). Poti sa il dotezi mai tirziu cu robineti de decuplare rapida - se gasesc separat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com