[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stand acvariu rezistent, unde?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Soaring
Junior member

Joined: 15/06/2020 16:12:32
Messages: 5
IP:
Offline

Buna ziua, Planuiesc sa cumpar un acvariu de 420 litri, dimensiuni 140 x 50 x 60 cm. Problema este, nu am de unde sa achizitionez un stand de dimensiuni mari, majoritatea celor ce ofera standuri la "comanda" nu sunt in stare sa raspunda cand sunt contactati (Bucuresti) iar un stand din pal la dimensiunea aia nu stiu daca o sa reziste.

Puteti sa ma indrumati spre o solutie? Sa nu uit, solutia de a il face eu este ultima deoarece nu am metoda de transport si taiat lemn. Multumesc. (sper ca am postat unde trebuie)
Snake123ro
Junior member

Joined: 10/06/2020 11:18:45
Messages: 7
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut.

In locul tau m-as indrepta catre un stand de metal. Eu am unul de pal dar in cel mai scurt timp il voi schimba cu unul de metal.

Am gasit acest filmulet pe Youtube si sincer ... imi surade ideea.

https://www.youtube.com/watch?v=RAZAm_eJgYQ

Sper sa te ajute.
Soaring
Junior member

Joined: 15/06/2020 16:12:32
Messages: 5
IP:
Offline

Arata interesanta varianta aceea, insa nu am prea gasit pe nici un site "fitinguri" sub forma celor ce erau in videoclip.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut.
Rezista si din pal, daca e construit corespunzator.
La pal, singura problema apare la efectul de paralelogram, daca faci si spatele din pal nu vei avea probleme.
Ca nu se baga cei care fac mobila, or fi niste domnisoare mai sensibile si nubse complica pentru un singur stand (bine ca nu avem multe fete pe forum ca eram condamnat pentru discriminare, al naibii concept de politically correct).
Daca dublezi peretii (toate laturile verticale), sigur nu ai probleme. Daca vrei, iti trimit pe mesaj privat un proiect, ramane sa vezi daca gasesti pe cineva sa ti-l ansambleze.
Ai si varianta cu stand cu structura din lemn masiv, cum sunt cateva exemple pe aici, vezi la MSI, vezi si la mine, sau, varianta cea mai sigura, dar si cea mai complicata (scule si unelte) dpdv DIY, cea cu stand metalic, care, la fel, va trebui imbracata in pal, ca doar nu o sa stai cu un schelet metalic in camera.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

este destul de complicat cu standul la un acvariu asa mare

variantele sunt:

- modifici dimensiunile acvariului asa incat sa se potriveasca cu un stand de pal de firma, de ex de la Juwel - sau cumperi tot ansamblul de la ei sau de la alta firma

- il faci din teava rectangulara - cauti pe olx un sudor, ii dai planurile etc si te rogi sa sudeze bine, ca e complicat sa iasa perfect plan sau cu unghi drept, mai ales daca nu are experienta
eu de ex am facut asa acum 3 ani si a iesit utilizabil, dar se putea mult mai bine, deci nu pot sa recomand acel sudor

- il faci din profile de aluminiu pe care le montezi tu - scump ca naiba, dar daca ai banii, merita

- il faci din dulapi de lemn masiv, pe sistem american (cauta pe youtube) - nu e f greu de facut standul in sine, dar e de munca

- eu sincer nu as face din pal la dimensiunea aia - probabil se poate, dar tb sa stii cum sa il proiectezi si va trebui sa pui placi verticale, ceea ce iti va compartimenta spatiul din el - pt mine e un dezavantaj asta, vreau sa am liber sub acvariu



EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Uite ce am facut acum o luna.

1600x1600x600 din rectangulara 60x40x3mm.
Practic am un fund de 1540x600 si unul de 1600x600
Cel de jos, nu se pune. (este sumpul acolo)
In principiu, merg bazine de ~500L.

La calcul de rezistenta: (flambare) fiecare etaj, 2650Kg fara problema.
Simulat CAD de catre un amic, structurist.
Avantajul constructiei in maniera asta: nu am nimic vertical. (exceptie colturile)
Daca trebuia facut din lemn.... contravantuiri si elemente verticale, garla.
Teava este mai ieftina si mai putin voluminoasa raportat la incarcari.
Despartiturile verticale care fac compartimentarea sunt prinse cu niste coltare si suruburi in pal. (pot fi foarte usor repozitionate funtie de necesitati)
Partea de lemn ornamentala din fata si latura stanga, nici acum nu este montata....


In cazul dvs. ar trebui doar jumatate din ce se vede la mine.
Adica: 2 tevi = 250lei o foaie de pal, si cava mana de lucru.

[Thumb - cadru1.jpg]

[Thumb - cadru2.jpg]


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Soaring
Junior member

Joined: 15/06/2020 16:12:32
Messages: 5
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri, la pal clar am renuntat, prea mare riscul.
Imi place ideea unui stand de metal, din pacate nu am cunostinte ce au aparat de sudura. Ce spuneti, ar merge aceeasi idee (teava rectangulara) prinse una de cealalta cu coltare si suruburi destul de groase?
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Suruburi si coltare, nu este o idee rea.
Tot trebuie sa discutati cu cineva care se pricepe.
In masura in care am timp, maine, o sa incerc sa discut ceva specific pentru greutatea si dimensiunile dvs.
(140x60x50 ~ 6-700 Kg)

Doriti si sump jos? (Daca da, cat de greu o sa fie?)
Ori se merge pe filtre externe?
Sa "vedem" incarcarile/cm2 a talpilor.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Soaring
Junior member

Joined: 15/06/2020 16:12:32
Messages: 5
IP:
Offline

Acvariul este pentru o testoasa, deci o sa mearga cu un filtru extern. Multumesc.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am notat.

Doar bazinul. (~600Kg)

Coltarele, sa fie din: Brico,Dedeman ori Hornbach ?

Structuristu` le avea deja in program. (ca parametrii si coduri de comanda in cazuri de utilizare cu lemn)

L.Edit:

Este mare broscuta? [(curiozitate personala) (daca da, si foto)]

This message was edited 3 times. Last update was at 16/06/2020 19:43:00


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Soaring
Junior member

Joined: 15/06/2020 16:12:32
Messages: 5
IP:
Offline

Coltarele ma gandeam din dedeman, am vazut ca au destul de multe variante si este destul de aproape.
Iar broscuta, chiar aici, 16 ani si plin de energie https://imgur.com/OboZ0Ts

This message was edited 1 time. Last update was at 16/06/2020 20:35:09

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Multumesc.

Sper sa am, maine un raspuns deliat al constructiei.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com