[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Constructie acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Mariusgl11
Unripe member

Joined: 07/05/2020 18:05:11
Messages: 4
IP:
Offline

Salutare . Am.nevoie de cateva sfaturi vreau sa fac un acvariu 130x45x55h cm sticla 10mm intaritoare si asa mai departe
Am atasat si o poza cu cotele daca ma poate sf?tui cineva cate tuburi de silicon am nevoie daca cotele sunt corecte ...fundul trebuie si el cantuit ?
Acum ceva ani am mai lipit vreo 2 3 acvarii mai.micute sper sa ma descurc si cu dansu
Multumesc
[Thumb - 20200507_192828.jpg]

[Thumb - Screenshot_20200507-193134_Samsung Internet.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 07/05/2020 18:32:29

DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

La dimensiunile alea mai bine cumpara 2-3 tuburi, nu ai vrea sa r?mâi f?r? Silicon la jum?tatea lucr?rii ) (am p??it-o eu)
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Veteranul cu mare experienta a forumului (Porcu), care a construit cateva acvarii mari la viata lui, recomanda, la acvariile mari (al tau cred ca intra in categoria asta, la limita inferioara) sa nu se cantuiasca marginile pentru ca siliconul adera mai bine la muchia necantuita, asigurand astfel cea mai trainica lipitura.

Evident ca asta presupune ca sticla sa fie taiata de cineva cu experienta pentru a fi drept cantul (la sticla de 10 incepe sa fie dificil), altfel cantuirea este obligatorie.

Daca o cantuiesti, curata marginile foarte bine (ele trebuie sa fie curate, fara microparticule de sticla rezultate in urma cantuirii). Foloseste aspiratorul sau niste aer comprimat, o periuta de dinti etc. si niste apa cu sapun (pentru a sparge eventuala tensiune de suprafata), dupa care clatesti bine muchiile.

Oricum ar fi, muchia superioara si muchiile laterale ale fetelor mari (care nu vin lipite) musai sa le cantuiesti (arata mult mai bine acvariul), cele superioare inclusiv tesite muchiile ca sa nu fie riscul sa te tai cand lucrezi in acvariu.

Ar fi util de vazut (facut un mic test la inceput) cat de repede capata vascozitate Soudalul ala ca sa stii daca trebuie sa te grabesti sau nu.

Un ultim sfat, de la Stan patitul: Probabil n-ai suficienta experienta la lipit sa nu folosesti banda de mascare. Daca vei folosi, la final, dupa ce o dezlipesti, treci din nou peste linia de silicon (cu o racleta, card de credit, degetul, ce vei folosi) altfel o sa ramana o buza foarte fina de silicon, ridicata fata de sticla (produsa in momentul dezlipirii benzii). Daca ramane buza aia mica de silicon o sa se dezvolte alge in spatele ei, alge la care nu prea vei putea ajunge pentru a le sterge de pe sticla.

Noroc si spor!
Mariusgl11
Unripe member

Joined: 07/05/2020 18:05:11
Messages: 4
IP:
Offline

Am cumparat sticla nestiind am cerut sa fie cantuita toata...o voi degresa cu acetona .din cauza cantuiri a ajuns latura dreapta pe cant de 6mm sper sa tina voi baga silicon mai mult in colturi am spatule speciale de silicon.de la transport am si vreo doua ciobituri de 1 mm pe cant la o bucata mare dar este pe lipitura partea verticala nu cred ca e problema . Silicon am cumparat dow corning 881 doua buc .am menghine de colt 4 buc. Voi folosi metoda prin injectare apoi dupa finisare voi presa cu 2 prese .sper sa reusesc si sa nu fac poc nu de alta da am si copii
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Mariusgl11 wrote:Silicon am cumparat dow corning 881 doua buc


De unde l-ai luat? Dow Corning nu mai exista stiam, acum se cheama doar Dow si gama lor de silicoane si-a schimbat denumirea (Am studiat intens intr-o noapte incercand sa gasesc echivalentul din gama lor actuala a faimosului 881, o sa am si eu de lipit un acvariu, in curand sper)

Avand in vedere ce-am spus si faptul ca siliconul, chiar sigilat, are un termen de valabilitate limitat, vezi cand expira tuburile alea pe care le-ai cumparat.

Edit: Sticla e de 10 si cantul e de 6mm? Ai pierdut 40% suprafata de contact a lipiturii - foarte aiurea. Trebuia cantuit fara tesirea muchiilor

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2020 20:58:47

Mariusgl11
Unripe member

Joined: 07/05/2020 18:05:11
Messages: 4
IP:
Offline

Acum se cheam? dowsil 881 au schimbat numele si se gaseste pe coral farm e valabil dec 2021 . Înc? nu stiu ce sa fac cu geamul daca il mai lipesc nu il mai lipesc... Ma gândeam sa merg la un geamgiu sa vad daca imi poate ?lefuit lateralele si fundul sa nu am probleme .mai astept sfaturi daca e cineva cu experienta . Nu tine lipitura?
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu vad urmatoarele variante in legatura cu sticla:
1- taiata cu jet de apa (cred ca e posibil, chiar daca e vorba de muchie)
2- cantuita si ras-cantuita pana dispare tesitura (evident doar pe muchiile ce vor fi lipite). Eu am avut o situatie oarecum similara si nenea vesnic morocanos de la atelier mi-a spus ca fiind 2 treceri ale masinii trebuie sa platesc dublu. Dar poate tu dai peste unul mai iubitor de oameni
sau 3 - cumparata alta sticla...

Dar mai asteapta pareri si din partea altora! Noroc!
Mariusgl11
Unripe member

Joined: 07/05/2020 18:05:11
Messages: 4
IP:
Offline

Ma apuc de treaba zilele astea . Am luat acetona pentru degresat. Il voi lipi cu fundul încastrat prin injectarea siliconului. Mai am nevoie de menghina pentru presat dupa ? Voi prinde sticla in 4 menghine de colt .Mai sunt acvaristi in romania sau au murit de covid?Nu vrea nimeni sa isi mai dea cu parerea?
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com