[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melci Pomaceea  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Salut.
Va rog un pic de ajutor in cazul a doi melci Pomaceea.
Cand i-am luat de la petshop, i-am luat un pic negri pe cochilie, doar niste puncte.
Cred ca de acolo am si luat BBA....
Jumatatea cealalta de cochilie care a crescut la mine e galbena si frumoasa, in schimb
cea cu puncte negre din petshop, a dezvoltat un BBA, "de toata freza pe spate"
Ce pot sa fac cu ei, sa le fie bine....nu stiu daca sa indepartez mecanic,
sau sa ii dau un pic cu spirt partea afectata.
Atasez doua poze, poate ma ajuta si pe mine un coleg. Multumesc.

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 04/05/2020 16:55:33


Fost acvarist...incepator.
[Email]
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce te determina sa crezi la melcilor nu le este bine?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In principiu ai dreptate. BBA o data ce se prinde de ceva e greu de scos.

Verifica cu mare atentie daca virful cochiliei e partial distrus. Daca da sau daca doar ti se pare ca e, ia Bison epoxy universal sau Bison Epoxy 5 minute. Scoti melcii afara din apa si ii lasi 10 minute afara din apa ca sa se inchida complet (din ce am citit pe la altii rezista ore intregi fara apa). Stergi virful cochiliei cu un servetel uscat de mai multe ori - fara apa, fara solventi fara nimic in afara de servetel - doar il stergi usor pina dispare umezeala de pe virful cochiliei, fara sa apesi prea tare - virful e destul de fragil. Pina se inchid melcii ai timp sa prepari rasina epoxi. Se pun cantitati egale din seringi (pe o foaie de hirtie - ca exemplu)si le mesteci cu spatula cu care vin timp cam de un minut. Cind cochili melcului e uscata pui o picatura de rasina epoxi pe virful cochiliei. Mai astepti 5-10 minute si poti sa bagi melcii in apa. Rasina se va intari complet in 24 de ore.

Deci dupa o zi scoti iar melcii din apa , astepti sa se inchida, pina se inchid scoti 1 litru de apa din acvariu in ceva, stergi cochilia cu un servetel. Cu un betisor de urechi freci cu spirt nediluat cochilia mecului in zonele in care se vad algele fara sa dai in zona unde are capacelul cu care se inchide. Dupa care clatesti melcul cu apa care ai scos-o mai devreme din acvariu - de mai multe ori. In 24-48 de ore BBA ar trebui sa isi schimbe culoarea si sa dispara. Ai putea repeta operatia cu spirtul dupa cca. 7 zile. Sa fii foarte atent sa nu dai cu spirt in afara zonei unde sint alge.

Cel care a descris metoda a folosit apa oxigenata 3%, dar apa oxigenata e extrem de dura cu toate proteinele - arde fara probleme inclusiv pielea noastra (care e mult mai groasa decit a melcilor).

Pe de alta parte poti sa ai rabdare - BBA disapare de cele mai multe ori singura in cazul unei mentenante bune a acvariului pe perioade lungi - in citeva luni.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com