[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
parere schimb apa picatura  XML
Forum Index » Apa
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cind incepi gaurirea, pune pe partea opusa , o scandura... prinsa in menghine manuale.. asa eviti sa se crape geamul la iesirea carotei

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Am inteles ca evacuarea la filtru sa fie pozitionata pe suprafata apei .
E ok asa?
[Thumb - pozitionere iesire apa 2.jpg]

[Thumb - pozitionere iesire apa.jpg]

[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da... poti da in unghi mai mic, sa nu valureasca asa puternic si iti face un curent mai bun in bazin

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Multumesc
[Email]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da-i o fuga la geamgiu si cere-i niste cazaturi. Merita sa faci putina practica pe un straif de geam. Iti formezi mana.

Ionut Dumitrascu
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Am rezolvat cu filtrele ,trebuie sa il primesc pe cel de ceramica ,sper sa il trimita cartusul,am si niste alge .Am inteles ca unele sant ok.va atasez o poza.
[Thumb - filtre.jpg]

[Thumb - alge.jpg]

[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pare GDA - Green Dust Algae. Un singur ancistrus te scapa rapid de ele. Iar daca iei 3-4 bucati o sa se "ocupe" de stersul geamurilor pe interiorul acvariului mult mai bine decit poti sa o faci tu.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Liv wrote:Pare GDA - Green Dust Algae. Un singur ancistrus te scapa rapid de ele. Iar daca iei 3-4 bucati o sa se "ocupe" de stersul geamurilor pe interiorul acvariului mult mai bine decit poti sa o faci tu.


Am inteles ca cresc foarte mari
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La mine cel mai mare ancistrus are cam 14-15 cm dupa 4 ani si cam atit o sa ramina.

Pleco se fac foarte mari (40-50 cm lungime). Am avut unul si cind ajuns la 27cm lungime (dupa 5 ani) abia daca mai avea loc sa se intoarca, plus ca din cauza marimii scotea plantele din substrat. A ajuns intr-un acvariu de 500 litri si parea ca se simte bine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Prefer sa iti raspund aici ca sa ramina raspunsul si pentru altii.

GDA la nivelul solului indica ca ai iluminat suficient (momentan - pina se termina ciclarea).

In dreapta ai Egeria - planta foarte usoara care traieste in aproape orice conditii de iluminat si fertilizare. Linga ea tot in dreapta ai Hygrophila difformis - tot planta usoara. Ambele pot sa devina invazive daca au conditii foarte bune - si la tine au. Sa stai cu foarfeca pe linga ele cind devin prea mari.
In centru ai Cabomba Aquatica. Nu e chiar planta usoara desi e considerata asa, dar in coditii bune spre foarte bune isi schimba culoarea din verde in portocaliu in zonele cu iluminat intens (spre suprafata - mai ales - poate sa devina aproape rosie). Din moment ce isi schimba culoarea din verde spre portocaliu ai conditii bune spre foarte bune pentru ea.

Nu reusesc sa imi dau seama ce e planta din stinga.

Pune te rog aici o poza de ansamblu cu acvariul (vedere din fata cu lumina din camera stinsa, fara blitz) si una centrata pe planta din stinga - tin minte ca e tot o planta usoara , dar nu reusesc sa o localizez.

Adica momentan nu mari lumina - toate plantele par ca se dezvolta bine. Chiar ar trebui sa reduci iluminatul ca sa tii sub control GDA pina reusesc sa iti trimit citiva ancistrus.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Liv wrote:Prefer sa iti raspund aici ca sa ramina raspunsul si pentru altii.

GDA la nivelul solului indica ca ai iluminat suficient (momentan - pina se termina ciclarea).

In dreapta ai Egeria - planta foarte usoara care traieste in aproape orice conditii de iluminat si fertilizare. Linga ea tot in dreapta ai Hygrophila difformis - tot planta usoara. Ambele pot sa devina invazive daca au conditii foarte bune - si la tine au. Sa stai cu foarfeca pe linga ele cind devin prea mari.
In centru ai Cabomba Aquatica. Nu e chiar planta usoara desi e considerata asa, dar in coditii bune spre foarte bune isi schimba culoarea din verde in portocaliu in zonele cu iluminat intens (spre suprafata - mai ales - poate sa devina aproape rosie). Din moment ce isi schimba culoarea din verde spre portocaliu ai conditii bune spre foarte bune pentru ea.

Nu reusesc sa imi dau seama ce e planta din stinga.

Pune te rog aici o poza de ansamblu cu acvariul (vedere din fata cu lumina din camera stinsa, fara blitz) si una centrata pe planta din stinga - tin minte ca e tot o planta usoara , dar nu reusesc sa o localizez.

Adica momentan nu mari lumina - toate plantele par ca se dezvolta bine. Chiar ar trebui sa reduci iluminatul ca sa tii sub control GDA pina reusesc sa iti trimit citiva ancistrus.


Da am mai pus proiectoare ,nu stiu daca este bine dar acum ,lumina suficienta.
[Thumb - acvariu 1.jpg]

[Thumb - acvariu 2.jpg]

[Thumb - acvariu 4.jpg]

[Thumb - acvariu 3.jpg]

[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cind ai montat proiectoarele? Vad GDA pe toate partile acvariului. Nu e bine de loc. Ai prea multa lumina.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

budy wrote:
Liv wrote:Prefer sa iti raspund aici ca sa ramina raspunsul si pentru altii.

GDA la nivelul solului indica ca ai iluminat suficient (momentan - pina se termina ciclarea).

In dreapta ai Egeria - planta foarte usoara care traieste in aproape orice conditii de iluminat si fertilizare. Linga ea tot in dreapta ai Hygrophila difformis - tot planta usoara. Ambele pot sa devina invazive daca au conditii foarte bune - si la tine au. Sa stai cu foarfeca pe linga ele cind devin prea mari.
In centru ai Cabomba Aquatica. Nu e chiar planta usoara desi e considerata asa, dar in coditii bune spre foarte bune isi schimba culoarea din verde in portocaliu in zonele cu iluminat intens (spre suprafata - mai ales - poate sa devina aproape rosie). Din moment ce isi schimba culoarea din verde spre portocaliu ai conditii bune spre foarte bune pentru ea.

Nu reusesc sa imi dau seama ce e planta din stinga.

Pune te rog aici o poza de ansamblu cu acvariul (vedere din fata cu lumina din camera stinsa, fara blitz) si una centrata pe planta din stinga - tin minte ca e tot o planta usoara , dar nu reusesc sa o localizez.

Adica momentan nu mari lumina - toate plantele par ca se dezvolta bine. Chiar ar trebui sa reduci iluminatul ca sa tii sub control GDA pina reusesc sa iti trimit citiva ancistrus.


Da am mai pus proiectoare ,nu stiu daca este bine dar acum ,lumina suficienta.
[Thumb - acvariu 5.jpg]

[Email]
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Acum
[Email]
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Le scot sau proframul mai scurt de lumina.
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ce pesti sint aia patati? O poza mai de aproape la ei? Pare un Hoplo sau Synodontis.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

[Thumb - pesti 1.jpg]

[Thumb - pesti 3.jpg]

[Thumb - pesti 4.jpg]

[Thumb - pesti 2.jpg]

[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sint Botia Lohachata sau Botia Almorhae (cel mai probabil primul - circula mai mult pe la noi). Cel putin nu o sa ai melci.
O sa ii manince cu mare placere. De fapt ai face bine sa gaseti ceva melci ca sa ii manince.

Planta care seamana cu iarba cred ca e Eleocharis Pusilla. Daca are conditii bune se face un covor frumos.

Ar fi foarte bine sa micsorezi timpul de functionare al neoanelor la 2-3 ore pe zi si sa urmaresti ce se intimpla. Dupa ce termini ciclarea ai putea mari timpul de iluminat.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
budy
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2020 14:11:39
Messages: 46
Location: Sinaia
IP:
Offline

Da acum a aparut si pe plante ,am scos un neon deci am lasat proiectoarele ,6600 lumeni(3400 lumeni 6500K si 3200 lumeni 3000K) si 2 neoane 54w 865 dupa calcule ar fi pe acolo ,cu proiectoare led se vede altfel fata de neon .Am lasat pe 2 ore sa vedem ce se intampla .
Sa fac si un schimb de apa ,merge la picatura dupa calculele mele sa schimbat cam 40% ,nu a venit inca picuratorul gardena.
Mai pun Fertilizant micronutrienti MasterLine I si II 10ml si 10 ml pe zi si MasterLine Carbo 5 ml pe zi.
Mancare m-ai putina ca molly a inceput sa haleasca la ea.
[Thumb - ALGE 2.jpg]

[Thumb - ALGE 1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2020 18:20:49

[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Dubleaza Masterline Carbo si redu ceilalti fertilizanti (1 si 2) la 1/4 din cantitatea recomandata.

Daca tragi de firele de alge se desprind de pe plante?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com