[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Salutare. Ieri mi-a ajuns filtrul jbl e702, l-am montat, am ad?ugat in el materia filtrant? ?i de ieri pana ast?zi apa a devenit super clar?. Singurul dezavantaj este debitul cam mare pe out ?i cam deranjeaz? pe?ti?orii, dac? montez pe furtunul de out un robinet ?i îl închid pu?in afecteaz? cu ceva filtrul?

?i referitor la temperatura, mi-am luat ?i un termometrul ?i ?i avea?i dreptate, incalzitorul setat pe 26, efectiv in acvariu am 23-24
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Poti regla debitul filtrului pe out, nu trebuie sa mai pui nici un robinet. Ai 2 clapete, sa le zic asa, pe capac. Una e pe in, alta pe out. Reglezi din cea de aut, cat crezi ca e nevoie, spraybarul sa fie îndreptat spre supratata apei astfel incat sa valureasca usor. Spor!
[ICQ]
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Mi?to, eu ma gândeam ca cele doua clapete sunt pentru a tine chestia aia ap?sat?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum a spus narcis dar cu o atentionare.. sa nu reglezi niciodata pe IN... doar pe AUT...daca reglezi pe IN , la un moment dat ,filtrul o sa faca zgomot pentru ca pompa nu are destula apa. Indiferent cum reglezi AUT-ul, pe IN , nu va intra mai multa apa decat iese
ce material filtrant ai bagat si cum e aranjat?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Primul strat jos am l?sat un sertar cu ceva bile albe cu care a venit filtrul, al doile cu pietricele pentru reducerea amoniacului (nu re?in cum se numesc), al treilea jum?tate pietricele jum?tate burete, ?i ultimul de sus burete
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lasa clapetele alea ca oricum va scade debitul curind. Mai bine pune un prefiltru extern si nimeresti doi iepuri deodata : se reduce debitul si ai filtrare mecanica.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2020 15:05:57


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
Daca ai debit prea mare fa cum iti zice Silviu, este mai corect asa decat sa adaptezi debitul din Robineti.
Nu inteleg de ce toti incepatorii sunt disperati dupa incalzitoare. De regula pe timpul zilei in acvariu sunt cu cca 1 1,5 grade mai mult decat temperatura din casa. Ma intreb ? Cate grade vrei sa faci in acvariu?
In plus este bine sa existe o diferenta intre zi si noapte. Si in natura este la fel. Noapte temperatura apei este putin mai mica. Aceste variatii sunt foarte bune....nu deranjeza. Ai cumva Discus si nu am vazut eu? practic daca ai 22-24 grade apa in acvariu nu ai nevoie de mai mult. Nu vad rostul. Poti tine orice specie doresti. A daca ai 18 grade in casa este altceva.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com