[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de 25 de litri pentru copil  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

anubiasul nu se planteaza in substrat, se prinde pe o bucata de ornament, piatra, radacuna, mopan.... o pririnzi cu fir de pescuit mai subtire si nu strangi prea tare ca sa a dai voie sa se dezvolte
Este o planta c dezvoltare lenta, si ca sa nu ai probleme cu algele,nu fertilizezi dar faci schimburi de apa saptamanal cate 30% pentru a reface nutrientii din apa si , important, mentenanta, curatare geamuri si mai ales aspirare substrat la fiecare schimb de apa

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2020 14:17:38


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc. Deci, cand vine, o scot din ghivecelul ei, o spal de pamant si o leg de ceva? Banuiesc ca de o piatra.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da....radacinile sa ramana la suprafata

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Am inteles. Multumesc. Gradinar de apa dulce ma fac

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Azi am adaugat prima planta naturala in acvariu, o Anubias Nana. Pustiul a fost entuziasmat, s-a ocupat el de mare parte din operatiune, cu ocazia asta i-am bifat si cateva poze pentru saptamana de scoala altfel. Un fel de gradinarit altfel A insistat sa o plantam in pietris si nu sa o legam de ceva cu radacinile afara asa ca am acoperit o parte din radacini cu pietris lasand rizomul afara. Sper ca e cat de cat okay si asa, daca nu va rog sa imi spuneti si modificam. In seara sta deja ma intreba de o planta cu frunze mai inalte pe care sa o punem mai in spate si sa mascheze filtrul si incalzitorul. Am citit despre Vallisneria dar o sa asteptam o perioada sa vedem ca ii merge bine Anubiasului.

Ca sa-i fie plantei okay continui cu schimburi saptamanale de apa de 30%? Pe langa asta ar fi okay sa punem in apa zilnic cate o picatura de Easy Carbo? Domnul de la care a luat planta ne-a dat si un flacon cu asa ceva. Si, cand mai fac testele de apa, sa arunc o privire si pe CO2 sa fie peste zero? La prima vedere planta si pestii par in regula. Deja un guppy a inceput sa rontaie din ea.

image

image

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

planta din dreapta, este anubias, nu se planteaza in substrat, ea se leaga cu ata de pescuit pe un suport, o piatra, radacina... ornament si se aseaza pe substrat. ar fii bine sa iei un substrat mai fin pentru a planta in el..; pietrisul ala.... nu e bun..


This message was edited 3 times. Last update was at 02/04/2020 01:09:12


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc, Adrian. Planuim o schimbare in acvariu care sa includa si schimbarea pietrisului. Ce ar trebui sa fac pentru a nu decicla acvariul? Sa pastrez filtrul neatins, fara sa il spal? Sa pastrez si o parte din apa intr-un bidon si sa o pun inapoi dupa ce schimb pietrisul? Mai pot face ceva? Eventual sa adaug o solutie cu bacterii in filtru?

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

filtrul cu siguranta neatins dar nu poti sa nu deciclezi acvariul pentru ca ai filtrul prea mic... pastreaza mai mult de jumatate din apa.. daca poti .. toata... pune apa intr-un vas mau mare... lighen sau cuva , filtrul, in functiune si pestii, pana aranjezi bazinul.. apoi cu schimburi de apa la 3 zile si adaugare de bacterii...
cand repui acvariu, pui cam 30% apa declorinata si apoi completezi cu ce ai avut in bazin, repozitionezi filtrul si apou pui pestii

This message was edited 2 times. Last update was at 02/04/2020 23:49:23


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc. Asa o sa fac.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Am cumparat un lemn pentru acvariu. Planul e sa inlocuiesc castelul si "planta" artificiala cu acest lemn si cu plante naturale. Deocamdata l-am pus in cada cu apa calda unde sper sa se imbibe cu apa si sa nu mai pluteasca. Este vreo modalitate sa grabesc acest proces? Nu cred ca ar fi okay pentru pesti sa pun si gantera in acvariu. Glumesc, bineinteles.

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa o fierbi in apa cu sare. Dupa o pui intr-o apa curate, pe care de preferat sa o schimbi zilnic (cu o greutate pe ea). In 3-4 zile ar trebuie sa se scufunda.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc. Deci si schimbare de apa. O sa fac asa.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Trei zile si coafura inca rezista. In sensul ca pluteste daca iau greutatea de pe ea. "Tati, o sa putem baga vreodata chestia asta in acvariu?" )

This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2020 10:13:33


Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu e ceva bine stabilit pana nu mai pluteste. Scoate gantera aia, pune o piatra. Doi soricei sau 3, o piatra pe masura, prinsa sub lemn cu soriceii aceia de plastic. In felul acesta, poti pune lemnul în bazin.
[ICQ]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc. Planuiesc sa prind de lemn cateva plante anubias cu adeziv pentru moss si plante acvariu luat de pe nevertebrate. Ar fi o idee sa lipesc lemnul de sticla de jos din acvariu? Apoi sa pun pietris pe langa? Sau e mai okay cu o piatra legata de el? Sau sa-l las sa pluteasca pana coboara singur?

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Cu lipitul de bazin, chiar nu este o idee buna. In general cand se aspira fundul, trebuie miscat putin lemnul pentru a fi aspirat ce se aduna sub el.
Pare a fi lemn de vie. Ori in acest caz, as zice ca inca cateva zile macar va trebui investita rabdare. Practic acum cateva luni, am tinut si eu unul intr-o galeata dar nu am contorizat exact cate zile (poate o saptamana) si pana la urma cum nu mai aveam rabdare, am prins lemnul cu un elastic de o piatra.
Ancistrusul acela abia asteapta sa ii ajunga cioata. O sa vedeti ce menaj ii va face.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2020 08:50:31


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Am inteles, pas la lipit. Daca ramane lemnul sa pluteasca in acvariu cateva zile cu anubias prins de el si "urcat" impreuna cu el banuiesc ca nu e nici o problema, nu?

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

We did it Am reamenajat acvariul in intregime natural. Am inlocuit pietrisul vechi de granulatie mare cu Tropica Soil, am ancorat lemnul de o piatra, am prins de el patru plante Anubias: o Nana Bonsai, doua Nana si una Barteri, am adaugat inca un saculet de Mini Siporax si cateva bacterii de la Saachem in filtru, am pastrat o mare parte din apa veche apoi am mutat pestii si suntem incantati de rezultat. Guppy deja ciupesc plantele si ancistrusul sta numai pe lemn.

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eee... e altceva acum cand te uiti la el

nu e rau...bravo...din cate vad eu... cumva filtrul tau aintrat in substrat? si nu se vede daca ai burete la baza , pe IN ca sa protejezi mediile bio sa nu intre toate mizeriile pe ele...

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2020 15:48:02


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Yep, e putin jos, il ridic. Am pastrat o fasie subtire de burete la admisie apoi doar mini siporax.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com